WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Технології гірництва - Реферат

Технології гірництва - Реферат

Азовського моря, вздовж річки Інгулець. Графіт широко використовують в атомній енергетиці, для вироблення пороху, темного скла, вольниць, для виробництва олівців тощо.
Гіпс. Поклади гіпсу практично необмежені на Донбасі. Його добувають відкритим способом. На Заході України родовища гіпсу лежать у долині Дністра та Збручаю.
Колін. Україна найбагатша в усьому світі на родовища каолінів з високим вмістом оксиду алюмінію. Родовища каоліну тягнуться від Азова до Волині. Найбільшим є Глухівецьке родовище у Винниькій області, де товщина каолінового шару досягає 100 м. Головним споживачем каоліну є порцелянова та паперова промисловість.
Вогнетривкі глини. Основні родовища цих глин є на Донбасі. Використовують їх для виготовлення вогнетривкої цегли,якою викладають доменні, мартенівські та інші типи печей, а також ковші й агрегати.
Червоно-бурі глини. На території України багаті родовища цих глин. З них виробляють червону будівельну цеглу та інші керамічні вироби.
Паливні сланці добувають у Бовтинському родовищі (Кіровоградська область). Відомі Карпатські сланці за якістю не гірші, ніж знамениті Естонські.
Озокерит (земний віск) знаходять на території Бориславського нафтового родовища.
Мінеральні води. Україна має різноманітні види мінеральних лікувальних вод (Трускавець, Гусятин, Немирів та ін.).
Апатит. Відому родовище апатитів у Приазов'ї.
Пірофілітові сланці. Єдине у світі родовище цього мінералу є в селі Збранка на Житомирщині. Із пірофілітових сланців виготовляють сигнальні світильники для морських маяків.
Мінерали-самоцвіти - це не лише краса, а й сировина для ювелірних виробів. На Волині та Житомирщині добувають берили та топази, кришталевий кварц, яшму, аметист, аквамарин тощо. Багаті на самоцвіти Карпати, Донеччина, Крим. Це насамперед агати, халцедони, сердолік, гранати та ін. Є в Україні родовище алмазів. Далеко за межами України відомі житомирські граніти: голубувато-чорні та барвисті.
3.Видобуток вугілля, екологічні проблеми пов'язані з видобутком вугілля
Основою економіки є енергетичні ресурси. До них належать вугілля, нафта, газ, торф, горючі сланці та ін. Країна, яка має достатній потенціал енергетичних ресурсів, може розвивати обробну промисловість і соціальну сферу. Найбільш цінними є ті енергетичні ресурси, які за малих затрат на їх освоєння, видобуток і переробку мають високий коефіцієнт корисної віддачі, тобто високі енерготворчі властивості.
Вугілля - основний енергетичний ресурс української економіки. В Україні є два його сорти - кам'яне і буре. Донбас - провідний центр природного зосередження кам'яного вугілля, загальні запаси якого становлять близько 75 млрд. тонн. Середня глибина залягання вугільних пластів у Донбасі 500-750 м, максимальна глибина - до 1200 м. Потужність пластів, які розробляють, перебуває в межах від 0,5 до 2 м. Там же зосереджені основні запаси енергетичного вугілля - антрацитів та високоякісного коксівного вугілля. Загалом донецьке вугілля має високу енерготворчість і економічність, а за сьогоднішніх темпів його видобутку забезпеченість запасами сягає на менше двохсот років.
Коксівне й енергетичне вугілля, тільки менші його запаси - 1 млрд. тонн - також зосереджено в Західній Україні, а саме поблизу Новограда-Волинського, Червонограда Глибина залягання вугільних пластів відносно мала - 300-700 м. За якісними характеристиками це вугілля поступається донецьким сортам підвищеною попільністю і вологістю, малою товщиною пластів - 0,5-1 м. Невисокі затрати на видобуток західноукраїнського кам'яного вугілля робить його вигідним для розробки і видобутку.
Буре вугілля зосереджене вздовж Дніпра на території Житомирської, Черкаської, Кіровоградської областей. Його запаси становлять понад 2,5 млрд. тонн і залягають на глибині від 5 до 140 м. Крім того, розвідані Дніпровсько-Донецька вугленосна площа (0,9 млн. т) і Донецька - 0,3 млн. т. Буре вугілля є в Закарпатті і Прикарпатті.
Вугілля. Історія добування вугілля на території України починається з 1721р., коли поблизу Лисичанська було знайдено
кам'яне вугілля. Першу кам'яновугільну копальню споруджено в 1795р. у Лисичанську. На сотні кілометрів проляглися пласти вугілля. Це Донецький басейн, де видобувають коксове вугілля, Львівсько-Волинський, який має значні запаси напівкоксового вугілля, Дніпровський буровугільний басейн. Найглибшою копальнею, в якій видобувають вугілля, є "Глибока" в Донбасі. Глибина стовбура цієї копальні становить 1405 м. У північній частині Донбасу геологи відкрили велике родовище бурого вугілля, яке назвали Новодмитрівський. Товщина вугільного пласта дорівнює 80….100 м. Видобуватимуть вугілля відкритим способом.
Відкритим способом корисні копалини добувають тоді, коли вони залягають неглибоко під поверхнею Землі. Таким способом добувають буре вугілля.
Добуванню корисних копалин передують підготовчі роботи, які полягають у вирубування лісів, чагарників, висушуванні боліт, відведенні води тощо. Ці роботи виконують у разі потреби. Наприклад, якщо є болото, то його висушують. Потім зрізують породу, яке лежить над корисною копалиною, і транспортують її до
звалища. Для перевезення породи до звалища використовують конвеєри та гідротранспортери. При гідротранспортуванні породу подрібнюють і разом з водою подають по трубах до звалища.
Добувні роботи складаються з виймання корисної копалини та породи, їх навантаження, транспортування та розвантаження.
Кар'єром називають сукупність відкритих виробок, обладнаних для видобування корисних копалин.
Згори кар'єр виглядає величезна яма-лійка, схили якої нагадують сходинки. Ширина сходинок досягає кількох десятків метрів. На сходинках прокладають автомобільні або залізничні дороги, іноді монтують потужні стрічкові конвеєри, сходинки в кар'єрі називають уступами. Вони з'єднані між собою з'їздами, по яких транспорт вивозить з кар'єру на поверхню породу, корисні копалини та непотрібну оснастку. Корисні копалини добувають за допомогою машин. Найчастіше використовують екскаватори, які ковшами зачерпують корисні копалини і породу та вантажать їх у транспортні засоби (автомобілі-самоскиди, залізничні вагони та ін.). За допомогою транспортних засобів корисні

 
 

Цікаве

Загрузка...