WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Матеріали для різьби та інкрустації - Реферат

Матеріали для різьби та інкрустації - Реферат

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ РІЗЬБИ ТА ІНКРУСТАЦІЇ
Матеріалом для виготовлення виробів служить деревина різних порід дерев. Найкращою деревиною вважається серединна частина стовбура, в якій найменше природних вад.
Усі дерева поділяються на дві групи - листяні і хвойні. До листяних належать дуб, бук, граб, клен, явір, береза, ільм, в'яз, берест, вільха, липа та плодові дерева горіх, черешня, груша та інші. Хвойні породи - сосна, смерека, ялиця, кедр, тис, модрина та інші.
За своїми фізико-механічними властивостями дерева поділяються на цінні та малоцінні породи. До цінних порід належать дуб, ільм, в'яз, берест, клен, горіх, черешня, груша, явір. Цінні породи дерев - це переважно ядрові, окрім груші і явора, у яких спіла частина деревини - ядро - завжди темніша від заболоні і виділяється інтенсивністю природного малюнка текстури.
Текстура - природний малюнок деревини, що утворюється при перерізі річних шарів і серцевинних променів.
Залежно від породи, деревина має різну твердість, щільність, пластичність та інші властивості. Для виготовлення виробів під оздоблення різьбою чи інкрустацією підбирається деревина із слабо вираженою текстурою, доброю пластичністю, щільністю, яка легко ріжеться різцем. Цим якостям відповідає деревина груші, явора, вільхи, берези, бука. Однак за відсутності названих матеріалів можна застосовувати й інші.
Матеріал для виготовлення виробів повинен бути сухим, мати не більше 8-12% вологості. При такому стані деревина не ко-робиться, не тріскається і добре обробляється.
Для виготовлення плоских широких деталей виробів - вершків для шкатулок, альбомів, книг-адресів - потрібно підбирати матеріал, пилений в радіальному напрямку. Заготовки з такого матеріалу (тафлі, рамки, вершки до шкатулок і скриньок) менше піддаються деформації (коробленню), не тріскаються. Заготовки, пилені в тангентальному напрямку, схильні до жолоблення та тріскання.
На заготовки для точених виробів підбирають сухий матеріал з четвертини колоди або склеюють з декількох частин. Заготовка, виготовлена з половини бруса, при усиханні виробу стає овальною, а виріб, виготовлений з цілого бруска (колоди), деформується й розтріскується.
Маючи матеріал, підготовлений згідно з технологічними вимогами, розрізають його відповідно до розмірів задуманого виробу, обробляють столярним інструментом чи виточують на токарному верстаті, шліфують і приступають до підготовки його під різьбу.
Поетапність виконання різьби та викінчення виробу:
1) розмічування орнаменту;
2) різьблення основних ліній орнаменту та зарубування фону;
3) вибирання фону;
4) фактурна обробка фону;
5) різьблення доповнюючого орнаменту;
6) остаточне викінчення різьби (пробивання очок, гребінки, окантовування країв, зняття фасок та інше);
7) кріплення рухомих деталей (завіси, кронштейни, замочки, дармовиси та інше);
8) опорядження виробу (лакування, полірування, покриття восковими пастами).
Якщо виріб готуємо до полірування, то процес дещо змінюється. На зачищену, пошліфовану поверхню виробу наносимо орнамент, чітко виділяємо його шилом, ще раз зачищаємо дрібненьким склопапером, поліруємо і лише після цього виконуємо різьбу.
Конкретно технологію полірування, лакування, підготовки виробів до прозорого покриття буде подано у розділі "Опорядження виробів із дерева".
ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ РІЗЬБИ ПО ДЕРЕВУ
Головним інструментом для різьби є різець. На початку ви-никнення різьби основним різцем служив звичайний ніж, який довгим час виконував подвійну функцію. У хатніх потребах він використовувався як необхідне знаряддя побуту, у руках майстра був інструментом. Ножем робили помітки на сволоках, стелинах, одвірках (зарубки на пам'ять), і лише згодом він перетворився на інструмент різьбяра та скульптора. За допомогою ножа прикрашали вироби домашнього вжитку - полиці, лави, мисники, скрині, ліжка, шафи, вози, ложки та інше Але йшов час, і майстер помітив, що можливість такого інструменту обмежена, людина прагне економити час, швидше виконати замовлення, і це спонукає її до винахідництва. Так появляються різці різного профілю, спеціальні різці та пристосування.
Вже в часи Шкрібляка майстри мали по два-три десятки різних різців.
Найпростіший прямий різець - "рівнак". Він має пряме вістря різної ширини (10 - 20-25 мм). Застосовується для затинання вибраного і підібраного фону, зарубування гнізд під вставки інкрустації.
Косий різець - "косак" - має вістря, зрізане під кутом 45-75 градусів, шириною 5-15 мм. Застосовується для виконання мотиву "ширинки", "півширинки", різьблення "копаничок".
"Городничок" має вістря, зрізане з обох сторін під кутом + 45 градусів до центру. Застосовується для різьблення квадратних та ромбовидних копаничок.
Характерним для всіх трьох видів різців є те, що загострюються вони з обох сторін під кутом 15-20 градусів.
Вибирачі прямі і клюкарза. Застосовують для вибирання фону при виконанні різьби та Інкрустації'. Ширина леза 1-5 мм. Прямі вибирачі загострюються з однієї сторони, як стамеска, а клюкарза - зверху.
Різці півкруглі - "пшеничка", "фасулька" - мають пологе, злегка вигнуте вістря завширшки 5-20 мм. Застосовуються для різьблення елементів "колосок", "фасульки" та для інкрустації аналогічних елементів.
"Підківка" - різець з малим радіусом заокруглення, шириною 3-15 мм. Застосовуються для різьблення орнаментального мотиву "підківка", "жолобки", "парканець", "копитця", "слізка".
"Різчики" - квадратні і ромбовидні, розміром 5-15 мм. Застосовуються для різьблення зубців, зарубування гнізд під інкрустацію квадратних та ромбовидних елементів.
Фучок "фуджок" (трикутний, півкруглий) для виконання прямих орнаментальних ліній, "ільчастого письма", "сіканця", "драбинки" та інших.
ПРИСТОСУВАННЯ ДЛЯ РІЗЬБИ ТА ІНКРУСТАЦІЇ
Для полегшення праці різьбяра та прискорення виконання роботи з декорування виробу майстри користуються деякими пристосуваннями.
Циркуль обрізний із вставною (змінною) ніжкою застосовується для проведення круглих фучкових ліній, вирізування канавок для інкрустації, обрізування заокруглених країв елементів та мотивів.
Штрейхмус - інструмент для нарізання поясків з форніру для інкрустації.
Форнір - тоненькі (товщиною 3-4 мм) пластини кольорового або натурального дерева, підготовлені для інкрустації.
Швайсики - це спеціально загострені фігурні свердла, які служать для виконанні елементів "швайсики", "колачики".
Друлівник - саморобний інструмент. Складається із стержня, у нижній частині якого закріплений маховичок. Стержень закінчується патроном, куди вставляється свердло. Приводиться в рух за допомогою шнурочка і поперечки, яка рухається вгору-вниз по стояку. Застосовується для свердління гнізд під інкрустацію, виконання елементів "швайсики", "калачики", "кругла".
Борики - свердла для інкрустації круглих вставок (свердління гнізд);
завертач - інструмент для свердління гнізд;
обвертач - пристосування для вирізуваннявставок із форніру.
Дорники - своєрідні пуансони, що застосовуються для на-бивання із листа металу вставок - "капслів".
Спеціальні дорники також застосовують для набивання круглих вставок із торцевого форніру для інкрустації.
"Паскарики" - стара назва інструменту, що застосовувався для вирізування канавки по периметру прямокутної поверхні для поясків. Зараз застосовується рідко, для проведення паралельних ліній.
"Очко" - інструмент для набивання неглибоких ямок у вигляді очка.
"Гребінка" - інструмент для пробивання декількох неглибоких гнізд за один раз для обробки фону або пробивання по фучкових лініях.
"Очкарик" - давній інструмент у формі коліщатка, що

 
 

Цікаве

Загрузка...