WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Ручне дугове і газове зварювання кольорових металів і їхніх сплавів - Реферат

Ручне дугове і газове зварювання кольорових металів і їхніх сплавів - Реферат

товщини металу до 16 мм навіть підігрів до температури 3000С не забезпечує безпористих швів.
Однак підігрівши аркушів для зварювання деяких сплавів варто застосовувати обережно. Наприклад, при зварюванні товстолистових алюмінієво-магнієвих сплавів допускається підігрів до температури не вище 100-150 0С. Більш висока температура підігріву може підсилити пористість шва за рахунок виділення з твердого розчину магнію й утворення при цьому водню по реакції: Мg + Н2О МgО + 2Н. Крім того, при зварюванні підігрітого металу (алюмінієво-магнієвих сплавів) знижуються механічні властивості зварених з'єднань.
При аргонодуговому зварюванню алюмінію і його сплавів боротьбу з порами ведуть за допомогою окисної атмосфери. Найкращі результати виходять при добавці до аргону 1,5% кисню. Окисна атмосфера в районі поверхні зварювальної ванни не дає водневі розчинятися в металі, тому що водень буде знаходитися насамперед в окисленому стані і пори у швах не утворяться.
Види зварювання алюмінію і його сплавів. Деталі з алюмінію і його сплавів можна з'єднувати як зварюванням плавленням, так і зварюванням тиском. Широке поширення одержали наступні види зварювання: ручне або механізоване дугове зварювання електродом, що не плавиться, у захисному інертному газі (в основному в аргоні); механізоване дугове зварювання металевим електродом, що плавиться, у захисному газі; автоматичне дугове зварювання зварювальним дротом, що плавиться, по шарі дозованого флюсу; стикове або крапкове контактне зварювання й ін.
Склад флюсів і покрить для зварювання алюмінію і його сплавів. Ручне зварювання алюмінію дугою або газовим полум'ям виконують з підігрівом аркушів від 100 до 400 С; чим товстіша деталь, тим вище температура підігріву. Для зварювання уживають флюс, найчастіше марки АФ-4а, що містить 50% хлористого калію, 14% хлористого літію, 8% фтористого натрію і 28% хлористого натрію.
Склади електродних покрить можуть бути наступні: покриття 1 - 65 % флюсу АФ-4а і 35 % кріоліту і покриття II - 50 % хлористого калію, 30 % хлористого натрію і 20% кріоліту Na3А1F6.
Підбор присадочного електродного металу. ДСТ 7871-75 передбачає для зварювання алюмінію і його сплавів дріт 14 марок: з технічного алюмінію (Св-А97, Св-А85Т, Св-А5), алюминієво-марганцеву (Св-аМц), алюминієво-магнієву (Св-аМг3, Св-аМг4, Св-аМг5, Св-1557, Св-аМгб, Св-аМг63, Св-аМг61), алюмінієво-кремнієву (Св-АК5, Св-АК10) і алюминієво-мідну (Св-1201).
Стандарт поширюється на тягнена і пресовану (марка Св-АК10) дріт діаметрами від 0,8 до 12,5 мм. Дріт поставляється в упакуванні, термін збереження не більш 1 року з дня виготовлення.
Звичайно зварювальний дріт підбирають з умови однорідності з основним металом або з трохи підвищеним змістом одного або декількох елементів проти основного металу з урахуванням неминучого збідніння металу шва деякими елементами (Мg, Zn) при зварюванні.
Технологія зварювання. Для дугового зварювання алюмінію застосовують покриті електроди марки ОЗА-1 (досвідчений завод, для алюмінію, модель 1) зі стрижнем з алюмінієвого дроту.
Зварювання цими електродами виробляється в нижнім і вертикальному положеннях постійним струмом зворотної полярності, короткою дугою без поперечних коливань. При діаметрі електрода 4 мм струм береться 120-140 А, для інших діаметрів - вище. Зварювання здійснюють з підігрівом виробу до температури 200-250 °С при товщині металу 6 - 10мм, 300-350°С при 10-16 мм. Електроди перед уживанням (за кілька хвилин) просушують при температурі 200 °С в плин 2 ч. Після зварювання зварювальний шлак негайно видаляють сталевою щіткою з промиванням гарячою водою.
Для заварки ливарних пороків у виробах застосовують покриті алюмінієві електроди марки ОЗА-2.
Форма підготовки крайок під зварювання алюмінієвих сплавів подібна підготовці при зварюванні сталей. Шви по можливості виконуються однопрохідними і на великих швидкостях.
Зварювання вугільним електродом виробляється на постійному струмі прямої полярності. Аркуші товщиною до 3 мм бажано зварювати з отбортовкой крайок без присадочного металу. Зварювання більш товстих аркушів вимагає оброблення крайок і застосування присадки. Бажане застосування масивних мідних або сталевих підкладок під аркуші, що зварюються. Можна використовувати флюс марки АФ-4а або флюс наступного складу: 45% хлористого калію, 15% хлористого літію, 30% хлористого натрію, 7 % фтористого калію і 3 % сірчанокислого натрію.
Газове зварювання алюмінію і його сплавів забезпечує задовільну якість зварених з'єднань. Потужність газового полум'я при зварюванні підбирається в залежності від товщини металу, що зварюється.
При газовому зварюванні алюмінію і його сплавів застосовують флюси. Флюс АФ-4а розводять дистильованою водою і наносять на крайки, що зварюються. При зварюванні застосовують присадочний дріт тієї ж марки, що і метал, що зварюється.
Зварювання титанових сплавів
При питомій щільності в 4,5 г/см3 титан і його сплави мають тимчасовий опір розривові (45 150) o 107 Па. Заміна стали титаном зменшує масу виробів на 20 - 30%.
Титан має також високу антикорозійну стійкість. Для зварених виробів використовується технічний титан марок ВТ 1-00, ВТ 1-0, ВТ-1 і його сплави з алюмінієм, хромом, молібденом, оловом, ванадієм, марганцем, церієм марок ВТ5, ВТ5-1, ВТ6, ВТ8, ВТ 14 і ін.
Титан більш активний у порівнянні з алюмінієм до поглинаннякисню, азоту і водню в процесі нагрівання. Тому при зварюванні технічного титана необхідний особливо надійний захист від цих газів. Такий захист здійснюється при дуговому зварюванні в інертному газі, а також при використанні флюсу-пасти, наносимої на крайки, що зварюються. Інститут електрозварювання ім. Е. О. Патона розробив серію спеціальних флюсів-паст (від АН-ТА до АН-Т17А), що по складу є бескислородними фторидно-хлоридними. Дугове зварювання гитана і його сплавів покритими електродами, вугільною дугою, а також газовим полум'ям не застосовується. Останніми видами зварювання не можна забезпечити висока якість зварених з'єднань через занадто велику активність титана до кисню, азотові і водневі.
Технічний титан з'єднують аргоно-дуговий, дуговий під флюсом і деякими видами зварювання тиском.
Зварювання магнієвих сплавів
Магній має велику спорідненість до кисню, чим титан. Магній, з'єднуючись з киснем, утворить тугоплавкий і важкий оксид магнію. Температури плавлення магнію й оксиду магнію відповідно рівні 651 і 2150°С, питомі щільності - відповідно 1,74 і 3,2 г/см3. Щільність магнієвих сплавів близько 1,8 г/см3. Тимчасовий опір сплавів при розтяганні складає (21 34)105 Па.
Магнієві сплави зварюють вольфрамовим електродом в аргоні. Газове зварювання, дугове зварювання покритими електродами і вугільним електродом застосовуються рідко. Аргонодугового зварювання рекомендується застосовувати тільки для всіх магнієвих сплавів. Газове зварювання можна застосовувати тільки для сплавів марок МА1, МА2, МА8, МЛ2, МЛ5 і МЛ7 і лише з застосуванням флюсу з фтористих солей. Найкращим флюсом вважають флюс марки ВФ-156 (33,3% фтористого барію, 24,8% фтористого магнію, 19,5% фтористого літію, 14,8% фтористого кальцію, 4,8 натрієві кріоліти, 2,8 % оксиду магнію).
Основні вимоги безпеки праці при зварюванні кольорових металів і їхніх сплавів
1. При дуговому і газовому зварюванні кольорових металів і сплавів необхідно дотримувати вимоги.
2. Необхідно підсилити від місця зварювання кольорових металів відсос пар і зварювального пилу.
3. Зварювання латуней на відкритій площадці необхідно виконувати з респіратором марок ШБ-1., "Пелюсток", "Астра-2" і ін., а в замкнутих резервуарах - зі шланговим протигазом, щоб не допустити влучення в дихальні органи пар цинку, що входить до складу латуней.

 
 

Цікаве

Загрузка...