WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Електро та газозварювання - Дипломна робота

Електро та газозварювання - Дипломна робота

Проводи (кабелі) признані для з'єднання електродотримачів (пальників) із джерелом живлення та підведення зварювального струму. Використовують гнучкі проводи з мідним або алюмінієвим жилами й гумовою ізоляцією марок РГД, РГДО, РГДВ, КРПГН, КРПТН, КРПСН, ПРН. Довжина кабелю при монтажних роботах може становити 40 – 50 м, але в таких випадках буде значний спад напруги. Допустимими вважається спад напруги до 4 В. Якщо спад наруги більший за допустимий, то джерело живлення наближають до місця зварювання або збільшують переріз зварювального проводу.

Переріз кабелів вибирають залежно від сили зварювального струму із розрахунку 5 – 7 А/мм(табл.1). Кабель складається з великої кількості відпалених мідних дротів діаметром 0,18 – 0,20 мм та буває одно і двожильний.

Таблиця 1

Площа поперечного перерізу зварювальних проводів

Сила струму, А

Площа перерізу провода, мм

одинарного

подвійного

125

25

-

315

50

2x16

500

70

2x25

Зменшення перерізу кабелю призводить до перегрівання й швидкого руйнування ізоляції.

Для з'єднання частин зварювальних кабелів між собою використовують сполучні муфти марок МС – 2, МСБ -2, М – 315, М – 500 та ін. Для нероз'ємного з'єднання кабелів застосовують з'єднувачі типу ССП – 2. До джерела живлення кабель можна підключити через приєднувальну муфту МС- 3. Зворотний кабель приєднують клемами заземлення типу КЗ – 2 та КЗП-12. Зворотним проводом можуть служити сталеві шини, зварювальні плити, стелажі й сама конструкція, якщо їх переріз забезпечує безпечне за умовами нагрівання проходження зварювального струму. Окремі елементи, які використовуються в якості зворотного проводу, повинні бути з'єднанні між собою болтами, струбцинами або затискачами. При проведенні зварювальних робіт у пожежо – і вибухонебезпечних приміщеннях зворотний провід від виробу до джерела живлення має бути тільки ізольованим. Не допускається з'єднання проводів на скрутках. В обертових виробах для підєднання зворотного кабелю використовують ковзний контакт. Довжина проводів між живильною мережею і пересувними зварювальними агрегатами не повинна перевищувати 10 м. Проводи (кабелі) слід захищати від механічних пошкоджень, контакту з водою, маслами, сталевими канатами, шлангами з горючими і газами і гарячими трубопроводами.

Для роботи зварника випускаються спеціальні комплекти (КИ – 125, КИ – 315, КИ -500), які містять електродотримачі, сполучну муфту, зварювальний кабель, запасні частини до єлектродотпримача, світлофільтри, затискачі, шлаковіддільник, металеву щітку. Виготовляють також набори інструментів ЭНИ – 300 та ЭНИ – 300/1 до комплекту яких входять електродотримач, клема заземлення, сполучна муфта, щітка зубило, викрутка, плоскогубці, розвідний ключ, клеймо, молоток, світлофільтри, відрізок кабелю (3 м).

Для виконання зварювальних робіт зварник повинен мати й допоміжний інструмент: молоток, зубило, напилки, сталеву щітку, шаблони, кутник, метр, висок, лінійку. Інколи зварювальний пост обладнують шліфувальною машиною, спеціальними кромкорізами, дрелями та ін. Інструменти та електрода слід зберігати в ящиках, сумках або пеналах. Для просушування електродів використовують спеціальні печі, шафи й пенали.

Для захисту очей та обличчя зварника від променів електричної дуги і бризок розплавленого металу застосовують щитки або маски із спеціальними світлофільтрами. Їх виготовляють із чорної фібри або спеціальної пластмаси. Залежно від сили зварювального струму щитки й маски оснащені світлофільтрами, які виготовляють із темно – синього скла марки ТС – 3С двох видів: світлофільтри для нормального огляду (розмір 52x102 мм) і збільшеного (90x102 мм) з товщиною від 1,5 до 4,0 мм. Із зовнішнього боку світлофільтри захищають від бризок розплавленого металу віконним склом товщиною 2,5 мм, яке при забрудненні міняють. Категорично забороняється замінювати світлофільтри саморобним пофарбованим склом. Світлове випромінювання дуги має послаблюватися світлофільтрами в 102 – 106 разів. Нині в СНД використовують світлофільтри серії С, які поділяються на 13 класів. Вони забезпечують захист очей від випромінювання при зварюванні на струмах від 5 до 1000 А. Світлофільтри підбирають залежно від характеру робіт та сили зварювального струму(табл.2)

Таблиця 2

Світлофільтри, рекомендовані при дуговому зварюванні

Сила струму, А

150

275

Позначення світлофільтра

С-6

С-7

Робітники, які виконують допоміжні роботи, для захисту очей використовують світлофільтри типу В(В-1, В-2, В-3).

Для захисту від теплових опіків зварник повинен працювати у вогне і термостійкому одязі, рукавицях, взутті. Куртку і штани шиють з брезенту, сукна, замші. Кишені мають закриватися клапанами, кінці рукавів рекомендується зав'язувати, штани носити тільки навипуск. Голова повинна бути захищеною головним убором, а при монтажних роботах – шоломом(каскою). Для знищення шкідливого впливу на організм зварника пилу, шкідливих виділень, аерозолей застосовують місцеву та загальну вентиляцію, індивідуальні респіратори.

1.3. Описати будову одного із джерел зварювального струму та організацію робочого місця зварника.

Дія трансформатора заснована на явищі електромагнітної індукції. Зварювальний трансформатор (рис.1) має стрижневе осердя і змонтовані на ньому первинну 1та вторинну 2обмотки.

Мал..2.

Режим неробочого ходу трансформатора (Мал. 2, а) встановлюється ( при розімкненому колі вторинної обмотки) в момент підключення первинної обмотки до мережі змінного струму з напругою U1. При цьому у первинній обмотці йде струм I1 який створює в осерді змінний магнітний потік Ф1. Потік наводить у вторинній обмотці змінну напругуU2. Оскільки коло вторинної обмотки розімкнене, то струм по ньому не проходить і ніяких витрат енергії у вторинному колі немає. Тому вторинна напруга при неробочому ході максимальна, її називають напругою неробочого ходуU0.

Відношення напруги на первинній обмотці до напруги на вторинній при неробочому ході називають коефіцієнтом трансформації. Коли він дорівнює відношенню числа витків первинної обмоткиW1 до числа витків вторинної W2. У зварювальних трансформаторах напруга мережі 220 або 380В перетворюється у нижчу напругу – 60... 90 В. Такі трансформатори називають знижувальними.

Режим навантаження (Мал.2, б) встановлюється при замкненні кола вторинної обмотки під час запалювання дуги. При цьому під дією напруги U2 у вторинній обмотці та дузі з'являється струм I2. Цей струм створює в осерді свій змінний магнітний потік, який прагне зменшити величину потоку, створюваного первинною обмоткою. Протидіючи цьому , збільшується сила струму в первинному колі відбувається відповідно до закону збереження енергії: споживання енергії від мережі первинної обмотки має дорівнювати віддачі енергії дузі з боку вторинної обмотки. Це означає що знижуючі за допомогою трансформатора напругу в К разів, у стільки ж разів збільшують струм у вторинному колі. Тому в зварювальних трансформаторах вторинний струм у 3...6 разів більший ніж первинний.

Регулювати струм можна змінюючи як напругу неробочого ходу так і опір трансформатора(Мал. 3).

Мал..3

Напруга неробочого ходу трансформатора U0 = U1W2W1. Якщо дугу підключити до крайніх контактів вторинної обмотки (рис.3,а), то число витківW2, що беруть участь у роботі, збільшиться. Збільшиться й напруга неробочого ходу, а тому й зварювальний струм. Очевидно, що із зростання числа витків первинної обмотки W1 струм зменшиться. Секційовані обмотки дають можливість регулювати струм лише ступінчасто, тобто порівняно грубо. Тому даний спосіб регулювання часто доповнюють ще плавним регулюванням за рахунок зміни опору трансформатора.


 
 

Цікаве

Загрузка...