WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Борис Євгенович Патон та Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України. Біографія вченого та історія інституту - Реферат

Борис Євгенович Патон та Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України. Біографія вченого та історія інституту - Реферат

Реферат на тему:

Борис Євгенович Патон та Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України. Біографія вченого та історія інституту

Патон Борис Євгенович

Борис Євгенович Патон — видатний український вчений у галузі зварювання, металургії і технології матеріалів, матеріалознавства, визначний громадський діяч і талановитий організатор науки, академік Національної академії наук України, Академії наук СРСР, Російської академії наук, професор, заслужений діяч науки і техніки УРСР, лауреат Ленінської премії та Державних премій СРСР та України, двічі Герой Соціалістичної Праці, Герой України, учасник Великої Вітчизняної війни, ліквідатор аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Разом зі своїм батьком Євгеном Оскаровичем Патоном він створив всесвітньо відому патонівську наукову школу.

Світовий авторитет Б.Є. Патону склали різностороння та надзвичайно плідна наукова й інженерна діяльність, прагнення спрямувати фундаментальні наукові дослідження на розв'язання проблем суспільства.

Б.Є. Патон понад 55 років очолює визнаний у всьому світі науково-технологічний центр — Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, а з 1962 р. беззмінний президент Академії наук УРСР — нині Національної академії наук України.

Борис Євгенович Патон народився 27 листопада 1918 р. у Києві в родині професора Київського політехнічного інституту Євгена Оскаровича Патона.

У ті роки Є.О. Патон був відомим фахівцем у галузі мостобудування, очолював кафедру мостів. Він був автором оригінальних конструкцій мостів та будівель, керував їх спорудженням. Маючи значний досвід співробітництва з багатьма машинобудівними підприємствами та беручи участь у великих будівельних проектах, він добре розумів, що прогресивний розвиток цих галузей тісно пов'язаний з використанням нової технології з'єднання матеріалів — зварюванням.

Для становлення зварювання як надійного технологічного процесу потрібні були комплексні дослідження механіки зварювальних конструкцій, процесів металургії та металознавства зварювання, фізики дугового розряду, необхідно було створити апаратуру, матеріали та нові технології зварювання.

Для вирішення цих завдань за пропозицією Є.О. Патона у складі АН УРСР у 1934 р. був створений Інститут електрозварювання.

Напружена діяльність Євгена Оскаровича, заглибленого у вирішення багатьох наукових, технічних і організаційних проблем, відбувалася на очах у сина і, безумовно, сприяла формуванню його характеру, ставлення до справи, людей.

У 1941 р. Б.Є. Патон закінчив Київський політехнічний інститут і його направили у м. Горький на завод "Червоне Сормово", а наступного року його перевели на роботу в Інститут електрозварювання, який знаходився тоді на Уралвагонзаводі у Нижньому Тагілі. На цьому славнозвісному заводі в 1942 р. почалась виробнича й наукова діяльність Б.Є. Патона.

З того часу протягом одинадцяти років Борис Євгенович працював разом з батьком. Це були роки його становлення як науковця і дослідника, а згодом і керівника великого наукового колективу.

Борис Євгенович виявився одним з найобдарованіших учнів, гідним послідовником свого батька. Він продовжив і блискуче розвинув справу, розпочату Є.О. Патоном.

Усі сили інституту у роки війни були зосереджені на наданні допомоги найбільшому уральському вагонобудівному заводу, а пізніше й іншим заводам, які освоювали масове виробництво танків.

Водночас з великою і напруженою працею на оборонних заводах колектив інституту продовжував наукові дослідження. У 1942 р. В.І. Дятлов виявив явище саморегулювання плавлення електрода під час електродугового зварювання під флюсом. Вивчення цього явища Б.Є. Патоном разом з А.М. Макарою, П.І. Севбо, М.Н. Сидоренком дало змогу створити портативний, простий і надійний зварювальний автомат і використовувати найпростіші джерела живлення змінного струму.

Кожен автомат, керований навіть некваліфікованим працівником, замінював працю восьми-десяти досвідчених зварювальників. Застосування зварювальних автоматів в умовах гострої нестачі робочої сили вирішувало важливі завдання оборонного виробництва. Усі співробітники інституту на чолі з директором безпосередньо брали участь у монтажі й налагодженні зварювальних установок.

Танк Т-34, що вироблявся на Уралвагонзаводі та інших заводах країни у величезних масштабах, був визнаний спеціалістами кращим середнім танком Другої світової війни і значною мірою визначивнашу Перемогу над фашизмом. Завдяки надійній зварній броні були врятовані життя багатьох тисяч танкістів.

За досягнення в механізації й автоматизації зварювальних робіт під час виготовлення бойової техніки Б.Є. Патон у 1943 р. був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора.

У роки війни Борис Євгенович, незважаючи на величезну практичну роботу в цехах заводу, виконав важливі дослідження статичних властивостей автоматів для зварювання під флюсом.

Розвитку й поглибленню цих досліджень була присвячена кандидатська дисертація Б.Є. Патона, яку він захистив у 1945 р.

У наступних працях він показав, що оптимальні характеристики має автомат зі сталою швидкістю подачі дроту, укомплектований джерелами живлення зі швидкодіючим регулятором напруги. Цей висновок став принципіальною основою розвитку устаткування для механізованого зварювання під флюсом і в захисних газах.

За створення напівавтоматів для зварювання під флюсом Б.Є. Патону та його співробітникам, а також працівникам ленінградського заводу "Електрик" у 1950 р. була присуджена Сталінська премія в галузі науки і техніки.

Згодом цей принцип керування був покладений в основу створення напівавтоматів для зварювання у захисних газах.

Б.Є. Патон плідно працював над завершенням досліджень, пов'язаних з умовами сталого горіння дуги та її регулювання. Він успішно захистив докторську дисертацію і в 1951 р. був обраний членом-кореспондентом Академії наук УРСР.

Під керівництвом Б.Є. Патона були здійснені дослідження в галузі зварювальних джерел живлення, насамперед зварювальних трансформаторів. У ті роки автоматичне зварювання під флюсом було одним з найпродуктивніших процесів, промисловість потребувала нових розробок у цій галузі. В інституті розгорнули дослідження металургійних процесів зварювання під флюсом. За короткий час були створені основи теорії металургії зварювання і наплавлення під флюсом, розроблена гама флюсів різного призначення. Створені нові технології та потужне виробництво плавлених флюсів.

На основі цих розробок на Харцизькому трубному заводі було створено перше в країні виробництво високоякіснихтруб великого діаметра. І Б.Є. Патон — один з його творців. Ця робота була основоположною в організації і розвитку масового виробництва труб великого діаметра на Харцизькому, Челябінському, Волзькому, Виксунському й інших заводах для потужних газотранспортних систем СРСР. Вона стала справою усього його життя.

В інституті був створений новий процес дугового зварювання під флюсом швів, що знаходились у різних просторових положеннях. Цей спосіб дозволив механізувати зварювальні роботи на будівельних майданчиках. Вперше він був застосований при монтажі прогонових будов київського моста через Дніпро, названого іменем Є.О. Патона — головного ідеолога зварювального мостобудівництва, технічного керівника проектування і будівництва цієї унікальної споруди. Згодом був створений спосіб дугового зварювання порошковим дротом з примусовим формуванням шва. Він широко використовувався під час зведення прогонових будов Московського і Південного мостів через Дніпро в Києві та через Волгу в Саратові, а також магістральних трубопроводів, металургійних агрегатів, хімічних апаратів, корпусів суден.

У 1950 р. Борис Євгенович був призначений на посаду заступника директора інституту з наукової роботи, а в 1953 р. після смерті Євгена Оскаровича Патона — директором Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона Академії наук УРСР.

Подальший прогрес зварювальної науки, техніки, виробництва потребував системного, планового підходу в масштабах усієї країни. Борис Євгенович розвинув планові основи в організації наукових досліджень інституту.

Він налагодив ділові зв'язки з керівниками підприємств, раднаргоспів, міністерств, Держплану СРСР, організовує й очолює підготовку пропозицій щодо зварювання в СРСР. У червні 1958 р. ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР прийняли постанову "Про подальше впровадження у виробництво зварювальної техніки".

Постанова передбачала розвиток фундаментальних досліджень зварювальних процесів, розробку устаткування, матеріалів, технологій, створення нових науково-дослідних інститутів й заводських лабораторій, будівництво спеціалізованих заводів з виробництва зварювальногоустаткування, матеріалів, зварювальних конструкцій. Протягом наступних п'ятирічок було прийнято ще ряд таких постанов. Їх виконання визначило розвиток зварювальної науки і техніки у другій половині ХХ ст. не тільки в СРСР, а й у деяких зарубіжних країнах. СРСР став провідною країною світу в галузі зварювання, а американські колеги назвали Київ столицею зварювальників світу.

Борис Євгенович вирізняється винятковим умінням працювати з колективом. Він завжди готовий підтримати цікаву ідею, оцінити по заслузі виконану роботу. Його ентузіазм, рідкісна працездатність і увага до кожного співробітника створюють у колективі інституту здорову творчу атмосферу.

Приклад тому — розвиток електрошлакового зварювання. Співробітник інституту Г.З. Волошкевич, розв'язуючи завдання створення способу зварювання у монтажних умовах, виявив, що джерелом нагрівання може бути розплавлений шлак, по якому проходить електричний струм. Цей процес було названо електрошлаковим.

Борис Євгенович передбачив велике майбутнє цього процесу. Він зосередив сили колективу на вирішенні важливих проблем електрошлакового зварювання. У найстисліші терміни був створений новий перспективний спосіб зварювання металу великої товщини, перевірений у виробничих умовах і готовий для широкого впровадження.


 
 

Цікаве

Загрузка...