WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Кінцеві міри довжини «Колібри» - Реферат

Кінцеві міри довжини «Колібри» - Реферат

застосовується косинець з робочим кутом 90°. Косинцями перевіряють взаємну перпендикулярність площин виробів, перпендикулярність відносних переміщень деталей машин. Косинці виготовляються шести типів (рис.5) і чотирьох класів точності (0, 1, 2 і 3).
Кутові міри застосовують для вимірювання кутів порівняльним методом. Для відліку різниці кутів використовують світловий просвіт між сторонами кута, який вимірюють, і кутовою мірою (рис.6). Відхилення кута виробу від кута косинця визначається за відношенням просвіту Л до довжини сторони Н. Якщо величина просвіту до 30 мкм, то використовують зразки просвіту, якщо понад 30 мкм - спеціальні щупи. їх випускають наборами 1-го, 2-го, 3-го і 4-го номерів довжиною 50, 100 і 200 мм і товщиною від 0,02 до 1 мм.
Рис.6. Вимірювання кутів кутником
Калібрами називаються засоби контролю, якими користуються для перевірки відповідності технічним умовам розмірів, форми і взаємного розміщення осей і поверхонь. Калібри виготовляють із хромистої сталі.
Залежмо від умов оцінки придатності деталей калібри бувають нормальні і граничні.
Нормальні калібри копіюють дійсні розміри виробу і його форму. Придатність виробу в цьому випадку оцінюють по тому, як калібр увійшов у виріб і як прилягає до нього. Проте, оскільки ступінь прилягання виконавець визначає за своїм відчуттям, результати перевірки будуть суб'єктивними. Тому нормальні калібри застосовуютьрідко.
Граничними калібрами визначають, чи знаходиться дійсний розмір виробу в границях допуску.
Калібри для валів називаються скобами (кільцями) (рис.7), а для отворів - пробками (рис. 8). Комплект складається з прохідного і непрохідного калібрів. Прохідним калібром контролюють початок поля допуску, непрохідним - кінець поля допуску деталі. Деталь вважається придатною, якщо під дією власної маси прохідний калібр проходить, а непрохідний не проходить.
На робочих місцях застосовуються робочі калібри (Р-ПР і Р-НЕ). Контролери і замовники використовують приймальні калібри (П-ПР і П-НЕ). Калібри в процесі їх виготовлення та експлуатації перевіряють контрольними калібрами (К-ПР і К-НЕ).
Рис. 7 Калібри для контролю валів - скоби: а - двостороння;
б - одностороння; в - одностороння з ручкою; г - із вставками
Прохідною пробкою контролюють найменший розмір отвору, непрохідною - найбільший. Брак за прохідним калібром можна виправити, брак за непрохідним калібром непоправний.
Калібри - пробки за конструктивним виконанням бувають повними і неповними, двосторонніми і односторонніми, регульованими і нерегульованими. Повними пробками, як правило, перевірять вироби діаметром до 100 мм, неповними - понад 100 мм.
Непрохідною скобою контролюють найменший розмір вала, прохідною - найбільший. Регульовані скоби, як правило, застосовують в умовах серійного виробництва, що дає змогу розширити діапазон контрольованих виробів, хоча при цьому точність контролю нижча, ніж у нерегульованих скоб.
Рис. 8. Калібри для контролю отворів - пробки: а - двостороння;
б - неповна; в - одностороння прохідна і непрохідна; г - одностороння прохідна і непрохідна; д - листова двостороння.
Розрізняють власний і робочий розміри скоб. Власний розмір одержують за результатами вимірювань; робочий - це розмір скоби під навантаженням. При контролі діаметрів валів від 50 до 100 мм різниця між власним і робочим розмірами скоб становить 1,5 мкм, при контролі діаметрів 100... 170 мм - 4,5 мкм.
У процесі контролю калібри спрацьовуються, особливо прохідні калібри. При виготовленні калібрів потрібно стежити, щоб їх розміри знаходились у границях встановлених стандартами допусків.
Поля допусків калібрів розміщуються відносно номінальних розмірів. Номінальними розмірами калібрів вважають граничні розміри деталей. Схема розміщення полів допусків робочих калібрів зображена на рис. 9 (ГОСТ 24858-81; СТ СЕВ 157-75) встановлює систему допусків на гладкі калібри для контролю отворів і валів з розмірами до 500 мм.
Для виготовлення калібрів передбачено такі допуски.: Н - на робочі калібри - пробки; Н- на ті самі калібри, але із сферичними вимірювальними поверхнями; Н1 - на калібри-скоби, Нр - на контрольні калібри для контролю валів. Прохідні калібри мають границю спрацювання. Спрацювання їх з допуском до ІТ8 може виходити за границю поля допуску деталі на величину Y для пробок Y1 для скоб. Для прохідних калібрів квалітетів від ІТ9 до ШТ17 спрацювання обмежується прохідною границею, тобто Y= Y1 = 0.
Рис. 9 Розміщення полів допусків калібрів
В усіх прохідних калібрах поля допусків Н і Н1 зсунуто всередину поля допуску виробу на величину z - для калібрів-пробок і на їх - для калібрів скоб. При номінальних розмірах понад 160 мм поле допуску прохідного калібру також зсунуто всередину поля допуску деталі на величину L для пробок і на L1 для скоб, на так звану зону безпеки, яка існує для компенсації похибок контролю. Для непрохідних калібрів розміром до 180 мм L = L1 = 0. Зсув полів допусків калібрів і границь спрацювання їх прохідних сторін всередину поля допуску деталі запобігає спотворенню посадок і гарантує одержання розмірів деталей у границях полів допусків.
Виконавчим розміром калібру називається розмір, проставлений на його кресленні таким чином, щоб допуск на його виготовлення було спрямовано у "тіло" деталі. За виконавчий розмір пробки приймається найбільший граничний розмір з від'ємним відхиленням. За виконавчий розмір скоби приймають її найменший граничний розмір з позитивним відхиленням.

 
 

Цікаве

Загрузка...