WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Кінцеві міри довжини «Колібри» - Реферат

Кінцеві міри довжини «Колібри» - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Кінцеві міри довжини "Колібри"
Кінцеві міри довжини калібри.
Міра - це засіб вимірювань, призначений для відтворення величини одного або декількох розмірів з необхідною точністю. Розрізняють однозначні, багатозначні міри і набір мір.
Однозначні міри відтворюють фізичну величину одного розміру. Багатозначні міри відтворюють декілька однойменних величин різного розміру (масштабні лінійки).
Набір мір - це спеціально підібраний комплект мір, які застосовуються не тільки окремо, а й у різних сполученнях а метою відтворення ряду однойменних величин різного розміру.
За конструктивними ознаками міри діляться на штрихові і кінцеві.
Штрихові міри - пластини або диски, на площини яких нанесено штрихи. Розмір у штрихових мірах визначається відстанню між серединами штрихів. Штрихові міри довжини - це вимірювальні лінійки, складені метри, рулетки.
Вимірювальна лінійка виконується у вигляді сталевої стрічки; на її поверхні наносять одну або дві шкали з ціною поділки 0,5 або 1,0 мм.
Рулетка - це сталева стрічка, намотана на вісь циліндричного футляра. На поверхні стрічки нанесено штрихову шкалу. Рулетки виготовляють довжиною 1; 2; 5; 10; 20; 30 і 50 м. їх застосовують у різних галузях народного господарства, там, де не вимагається високої точності вимірювання.
Плоскопаралельні кінцеві міри довжини випускають у вигляді циліндричних стержнів або прямокутних паралелепіпедів - плиток, довжина яких визначається найкоротшою відстанню між вимірювальними поверхнями. Головна їх властивість - здатність притиратися (рис.1), що забезпечується зчепленням молекул мастила, яким покривають міри. Сила зчеплення має найбільше значення при товщині масляної плівки до 0,02 мм. Абсолютно обезжирені міри з товстим шаром мастила не притираються.
За основний розмір кінцевої міри прийнято її серединну довжину, тобто довжину перпендикуляра АВ, опущеного із середини верхньої вимірювальної поверхні на площину, до якої міру притерла нижня вимірювальна поверхня (рис.2).
Набори мір комплектують із кінцевих мір. Основна вимога до наборів мір: будь-яке значення довжини в заданих межах має відтворюватися за допомогою не більш як чотирьох-п'яти мір, тому що із збільшенням числа мір збільшується похибка блока. Так, набір 4° 1 із 87 кінцевих мір довжиною від 1,005 до 100 мм дає змогу відтворити довжину від 1,005 мм до 340 мм а використанням не більше чотирьох плиток. Застосовують також мікронний набір із 9 мір розмірами 1,001; 1,002;...; 1,009 мм. Випускають часто мікронні кінцеві міри від 2 до 2,001 мм через 0,0001 мм для перевірки особливо точних вимірювальних приладів. На кожній кінцевій мірі градуюють її номінальний розмір. Номінальний розмір мір до 5,5 мм наносять па одну з вимірювальних поверхонь, понад 5,5 мм - на бокову неробочу поверхню.
Рис.1. Притирання плоскопаралепьних кінцевих мір довжини
Рис. 2. Плоскопаралельні кінцеві міри довжини; а - розміри; б - блок кінцевих мір; в - схема визначення середньої довжини.
Рис. 3. Набір пристосувань до плоскопаралельних мір довжини:
а - державка, верхні межі вимірювань: 60,110, 210 і 330 мм,
Н = 12±0,005 мм; б - основа Н = 25...30 мм; в - стяжки для кріплення блоків, що включають кінцеві міри розміром більше 100 мм (показані штрих-пунктирною лінією); г - сухар для кріплення стяжками блоків з боковинами; д - плоскопаралельний; є - радіусний h = R-2 мм;
ж - радіусний h = R = 5 мм; з - радіусний h = R = 10; 15 або 20 мм;
Н = Л + 0,5; и - центровий; к - креслярський
Блок кінцевих мір складають у такій послідовності. Спочатку підбирають меншу плитку, розмір якої містить останній десятковий знак розміру, який складається; потім плитку, розмір якої містить наступний десятковий знак, і т. д. Наприклад, потрібно скласти блок кінцевих мір розміром 34,965. Таким чином, блок складатиметься із чотирьох кінцевих мір розмірами 1,005 + 1,39 + 2,5 + 30 = 34,895 мм.
Після визначення розмірів кінцеві міри притирають, а потім притирають плитки в блок. Спочатку до самої великої міри притирають другу5 за розміром плитку, потім третю і т. д. Меншу плитку кладуть на край більшої (приблизно на 1/3 довжини) і з невеликим натиском зигзагоподібним рухом вздовж довгого ребра насувають верхню плитку на нижню - до співпадання вимірювальних поверхонь.
Кінцеві міри випускають чотирьох класів точності: 0, 1, 2 і 3 - у порядку спадання точності. Для мір, що перебувають в експлуатації, додатково встановлено 4-й і 5-й класи точності.
Рис. 4. Кутові міри
Плоскопаралельні кінцеві міри довжини застосовують, як правило, тоді, коли потрібно одержати високу точність вимірювань. Сферу застосування кінцевих мір можна розширити, використовуючи пристрої: державки, центри та ін. (рис. 3).
Кутові міри використовують для зберігання і передачі одиниці плоского кута, перевірки і градуювання кутових приладів, для контролю кутових виробів. їх звичайно виготовляють із сталі у вигляді три- і чотиригранних плиток (рис. 4а), а також шести-восьмигранних призм (рис. 4б) із сталі, оптичного скла і плавленого кварцу. Вимірювальні поверхні плиток шліфують, що дає змогу складати блоки із декількох мір.
Згідно із стандартом кутові міри випускаються у вигляді декількох наборів із 93, 33, 24, 8 і 7 мір. Залежно від допустимих відхилень робочих кутів, кутові міри випускають 0-го, 1-го і 2-го класів точності. Так, для 0-го класу відхилення робочих кутів перебувають у межах ± 3...5, для першого ±10, для другого ±30.
Рис. 5. Кутники
Для контролю взаємної перпендикулярності

 
 

Цікаве

Загрузка...