WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Технологія виготовлення, застосування синтетичного каучуку - Курсова робота

Технологія виготовлення, застосування синтетичного каучуку - Курсова робота

піддають конденсації (за реакцією Бородіна) з утворенням альдомо. Альдоль потім піддають гідруванню до утворення будандіолу, з якого в результаті відщеплення води утворюється бутадієн:
2) в результаті взаємодії ацителен з муралленим альдегідом (за методом Репе) з утворенням бутин - 2 - діолу - 1,4, який при гідруванні перетворюється в бутандіол - 1,4. При дегідратації бутандіолу утворюється тетрагідрофуран, який в процесі дальшої дегідратації перетворюється в бутадієн:
Полібутадієн добувають за методом С.В. Лєбедєва на основі полімеризації бутадієну, яку проводять в присутності металічного натрію, як каталізатор, при температурі 40-600С і тиску 6-8 ат. Таким способом добувають натрійбутадієновий каучук. залежно від способу полімеризаціїнатрійбутадієновий каучук поділяють на:
а) стержневий, який добувають полімеризацію бутадієну в рідкій фазі;
б) безстержневий, який добувають полімеризацію бутадієну в газовій фазі.
Важливого значення в промисловості набуває тепер добування полібутадієну методом емульсійної радикальної полімеризації бутадієну. Радикальну полімеризацію проводять в присутності перекислих ініціаторів або діазосполук. Натрійбутадієновий каучук є каучуком загального призначення і в значній мірі використовується у виробництві пневматичних і масивних шин, різних гумово-технічних м'яких та совнітових виробів. Крім каучуків загального призначення, є каучуки спеціального типу - СКБМ; СКБВ. Каучук СКБМ порівняно з СКБ має значно більшу еластичність, підвищену морозостійкість. Його використовують для виробництва шин, транспортних стрічок, кабеля та інших виробів, призначених для роботи при низьких температурах. Дефектами бутадієнових каучуків, зокрема СКБ є відносно низькі: пластичність, міцність, морозостійкість і мала клейкість. Щоб усунути ці дефекти і створити полімери з новими цінними властивостями, добувають і застосовують співполімери бутадієну.
Добування та застосування бутадієн-стирольних каучуків (СКС).
Бутадієн-стирольні каучуки добувають в результаті спільної полімеризації бутадієну з стиролом або -метилстиролом:
реакцію співполімеризації ведуть в емульсії "гарячим" або "холодним" способом, тобто при температурі відповідно 500С і 50С. Як емульгатори використовують натрієві солі бутилнафталінсульфокислот (НЕКАЛІ) і натрієві солі вищих жирних кислот (мила).
Для виділення каучуку, з емульсії (латексу) додають такі коагулетори, як хлориди натрію, кальцію, оцтову кислоту. Каучуки, добуті від полімеризації при температурі +50С, мають значно кращі фізико-механічні властивості (термостійкі, стійкіші проти стирання), бо вони мають однорідну структуру ланцюга макромолекул. На даний час в промислових масштабах значну кількість як бутадієн-стирольних каучуків, так і бутадієн-мителстирольних (СКМС). Є такі марки каучуків, як СКС - 10, СКС - 30, СКМС - 30, СКС - 50 та інші. Цифрам в позначенні марок каучуків показують вміст стиролу або -метилстиролу в 100 вагових частинок полімеру. Для поліпшення фізикомеханічних властивостей бутадієн-стирольних каучуків використовують синтез потрійних співполімерів бутадієну і стиролу з невеликою кількістю (0,5-1,5%) метакрилової кислоти. Гума, виготовлена на основі таких каучуків краще зв'язується з текстильним волокном, стійка проти розстіскування при багаторазових деформаціях і теплостійкіша. Бутадієн-стирольні каучуки є каучуками загального призначення, які в багатьох галузях техніки можуть замінити натуральний каучук. на основі бутадієн-стирольних каучуків виготовляють покришки і камери для автомашин, літаків, транспортерні стрічки, різні технічні вироби, ебоніт та ін. Каучуки і СКМС-10 головним чином використовують для виготовлення морозостійких гумових виробів. Каучуки СКС-50 і СКМС-50 широко використовують для різних еболітових виробів і виробництва мікропористої гуми.
Добування та використання бутадієн-нітрильних каучуків.
Бутадієн-нітрильні каучуки (СКІ) добувають, полімеризуючи бутадієн з нітрилом акрилової кислоти у водній емульсії.
Ланки бутадієну і акрилонітриту в ланцюгах макромолекул в основному чергуються регулярно. Процес полімеризації ініціюється вільними радикалами, або органічних перекиснів. Як емульгатори використовують мила і некалі, так само як і при співполімеризації. Бутадієну та стиролу. Для виділення каучуку латекс піддають коагуляції, додаючи органічних кислот і електролітів. Бутадієн-нітрильні каучуки належать до каучуків спеціального призначення. Їх використовують для виробництва бензостійких і малостійких рукавів, ущіплення прокладок, що працюють у маслах і розчинниках, тари для збереження масел і пального, спеціального одягу і взуття з бутадієн-нітрильних каучуків завдяки їх високій термостійкості, виготовляють транспортерні стрічки, які використовують для подачі гарячих матеріалів з температурою до 1400. Незважаючи на відносно низькі діелектричні властивості, бутадієн-нітрильні каучуки, йдуть на виготовлення зовнішньої оболонки кабелів, різних видів ебоніту з високими механічними властивостями і стійкістю проти дії високих температур.
Технології виготовлення та застосування синтетичних ізопренових каучуків.
Синтетичний ізопреновий каучук (СКІ) синтезований у 1950 р. А.Л. Коротковим в результаті каталітичної полімеризації ізопрену.
Вихідний продукт для синтезу каучуку-ізопрен, який можна добути із ізопентану, ізомілену, ацетону, ацетилену, ізобутилену і мурашиного альдегіду, а також піролізам терпенових вуглеводів.
Добування ізопрену з ізопеитану з ізоаміленів можна зобразити такою схемою:
Значну кількість ізопентану добувають з попутного газу каталітичною ізомеризацією н-пентану, а також при реатифікації бензину. Каталітичне дегідрування пентану проходить в умовах, близьких до умов дегідрування к-бутану.
Перспективним є процес дегідрування ізопентану за одну стадію і ізопентан-ізопрен.
Ізопреновий каучук належить до типу каучуків загального призначення. Синтетичний ізопреновий каучук використовують в основному для заміни натурального каучуку, зокрема у виробництві багатошарових шин для вантажних автомашин. Він відзначається високими електроізоляційними властивостями, тому його можна застосувати і в

 
 

Цікаве

Загрузка...