WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Технологія виготовлення, застосування синтетичного каучуку - Курсова робота

Технологія виготовлення, застосування синтетичного каучуку - Курсова робота


Курсова робота
Технологія виготовлення,
застосування синтетичного каучуку.
Зміст
" Вступ
" Класифікація синтетичних каучуків
" Добування та застосування бутадієнових каучуків
" Добування та застосування бутадієн-стерольних каучуків
" Добування та застосування бутадієн-нітрильних каучуків
" Технології виготовлення та застосування синтетичних ізопренових каучуків
" Технології виготовлення та застосування каучуків з карболкоксиалкіловими сфірами метакрилової кислоти
" Хлоретилметакрилат, етокметакрилат, етилтиоетилакрилат в окрилатих каучуках і каучуках інших типів. Застосування даних синтетичних каучуків
" Виготовлення та застосування синтетичних каучуків у цианетилметакрилатом
" Синтетичні каучуки із застосуванням гліцедилметакрилата
" Зарубіжні дані по застосуванні синтетичних каучуків із функціональними групами
" Висновок
" Література
Вступ
На початку ХХ ст. для швидкого розвитку таких галузей промисловості, як автомобільна, літакобудівна та інших, виникла настійна потреба значно збільшити виробництво каучуку, надати йому різноманітних властивостей - морозо- і теплостійкості, механічної міцності і т.д. Природний каучук далеко не у всіх випадках задовольняв ті вимоги, які ставила техніка. Тому перед ученими-хіміками постало питання про виробництво синтетичного каучука. Важлива роль в розробленні проблеми синтезу каучуку належить російським ученим О.М.Бутлєрову, О.Є.Фаворському, І.Л.Колдакову, С.В.Лєбєдєву, В.В.Бизову, М.Д.Зелінському та іншим, які вперше показали, що не тільки ізопрек, але й цілий ряд інших речовин мають здатність утворювати каучукоподібні речовини. Перші грами синтетичного каучуку добув у 1909 році С.В.Лєбєдєв в результаті полімерилізації бутадієну. Роботи С.В.Лєбєдєва мали винятково важливе значення, бо вони відкрили принципово новий шлях для промислового виробництва каучуку. Перші заводи синтетичного каучуку були пущені в СРСР в 1932 році. в капіталістичних країнах промислове виробництво синтетичного каучуку почалося значно пізніше (в Німеччині - в 1938, а в США тільки в 1942-1943 рр.). Отже, батьківщиною синтетичного каучуку є Радянський Союз. А 12 квітня 1960 року були одержані перші рулони синтетичного каучуку в Башкирстані, саме ця дата ввійшла в історію, як день його народження.
Класифікація синтетичних каучуків
Хімічна промисловість випускає на даний час 2 типи каучуків: загального (універсального) і спеціального призначення. Перший тип синтетичних каучуків використовують у виробництві автомобільних та авіаційних шин і багатьох гумових виробів. Каучуки спеціального призначення ідуть на виготовлення гумових виробів, що мають певні, специфічні властивості (морозо і теплостійкість, стійкість проти дії органічних розчинників…) залежно від умов їх застосування. Щодо технології виготовлення синтетичні каучуки поділяють на ті, що утворюються в розчинах, в емульсії, в маслі, під впливом високотемпературної і низькотемпературної полімеризації, наповнені і ненаповнені каучуки та ін. проте, найчастіше каучуки класифікують залежно від вихідних продуктів (на основі яких добувають).
Добування та застосування бутадієнових каучуків.
Типовим представником бутадієнових каучуків є натрійбутадієновий каучук (СКБ). Як вихідний продукт для синтезу бутадієнових каучуків використовують бутадієнт - 1,3 або дивініл (СН2 = СН - СН = СН2). Це газ з температурою кипіння 4,50С. Бутадієн можна добути з етилового спирту і продуктів переробки нафти - з так званої - бутан-бутиленової фракції.
Найважливіші промислові види каучуків
Види полімерів Промислова назва каучуків Мономери, використані при синтезі каучуків Структурна формула мономеру Галузі застосування
Полімери бутадієну Полібутадієнові Бутадієн СН2 = СН - СН = СН2 Каучук загального призначення
Співполімери бутадієну та стиролу Бутадієнстирольні Бутадієн
Стирол СН2 = СН - СН = СН2
С6Н5 - СН = СН2 Каучук загального призначення
Співполімери бутадієну і метилстиролу Бутадієн-нетил стирольні Бутадієн
Метилстирол СН2 = СН - СН = СН2
С6Н5 - СН = СН2
СН3 Каучук загального призначення
Співполімери бутадієну і акрилонітрилу Бутадієн-нетрильні Бутадієн
Акрилонітрил СН2 = СН - СН = СН2
СН2 = СН - СN Каучук спеціального призначення з підвищеною бензо- і маслостійкістю
Полімери хлопрену Поліхлоропренові (Неопрени) Хлорпрен СН2 = ССІ - СН = СН2 Каучук спеціального призначення. Можливе застосування, як каучуків загального призначення.
Полісульфін Полісульфідні (Тіоколи) 1,2 - дихлоретан Полісульфіднатрію СН2Cl - СНCl
Na2SO4 Каучук спеціального призначення - бензо- і маслостійкості
Силоксалові полімери Кремнійкаучуки Діалкіксиладіол R
HO - Si - OH
R Каучук спеціального призначення підвищеної термостійкості
Полімери ізопрену Поліізопренові ізопрен СН2 = С = СН = СН2
СН3 Каучук загального призначення
У промисловості бутадієн добувають з етилового сприту за методом С.В. Лєбедєва.
2СН3 - СН2ОН ? СН2 = СН - СН = СН2 +Н2 = 2Н2О
У цьому процесі одночасно відбуваються дегідратація і дегідрогенізація етилового сприту. Реакція відбувається під час пропускання пари, етилового сприту над спеціальними каталізаторами. Найдешевшим і найперспективнішим є добування бутадієну з газів крекінгу наортибутану і бутилену. Основоположником добування бутадієну з нафти є Б.В. Бизов. Бутадієн добувають з бутану і бутилену методом каталітичного дегідрування. При дегідруванні бутану процес проходить за дві стадії: спочатку утворюються бутилени, а при дальшому дегідруванні бутиленів - бутадієн.
На першій стадії реакція проходить при температурі 550-6000С в присутності каталізатора - окису хрому, нанесеного на окис амолінію. Як активатор застосовують КОН. На другій стадії дегідрування бутиленів у бутадієн проходить при температурі 600-6500С в присутності каталізаторів Fe2O3 i G2O3 і активатора - К2О.
Водень, що виділяється під час дегідрування бутану, є цінним продуктом для синтезу аміаку. Бутадієн можна добувати також з ацетилену. Є два способи добування, бутадієну з ацетилену:
1) перетворення сустилену в оцтовий альдегід (за редакцією Кучерова), який далі

 
 

Цікаве