WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Інфраструктура ринку (пошукова робота) - Реферат

Інфраструктура ринку (пошукова робота) - Реферат

Пошукова робота на тему:
ІНФРАСТРУКТУРА РИНКУ
Питання для розгляду
" Ринкова інфраструктура: які ринкові установи до неї входять і яку роль відіграють
" Як функціонують товарна і фондова біржі, які угоди
на них укладаються
" Як розвивається український фондовий ринок
" Що являє собою банківська система
1. РИНКОВА ІНФРАСТРУКТУРА
Ринкова інфраструктура - це система підприємств і організацій, які забезпечують рух товарів і послуг, грошей, цінних паперів, робочої сили. До таких установ належать біржі, банки, дилерські та брокерські контори, служби зайнятості, інформаційно-комерційні, оптові та постачальницько-збу-тові організації, пункти прокату та лізингу
Зі схеми, наведеної на рис. 1, можна дійти висновку, що кожний сегмент ринку має конкретну ринкову установу.
Предмети споживання можна придбати у різноманітних магазинах (продовольчих, непродовольчих, спортивних, туристичних, меблевих, господарських тощо).
Засоби виробництва (сировина, знаряддя праці) продаються на
товарних біржах.
Акції, облігації, національна та іноземна валюти також мають свої ринкові установи - фондову і валютну біржі, банки.
Приміщення, житлові будинки, земля реалізуються черезріел-терські фірми, земельні аукціони.
Науково-технічні розробки, інформація продаються як безпо-середньо виробниками, так і інформаційно-комерційними організаціями.
Рис. 1. Ринкова інфраструктура
Підприємствам ринкової інфраструктури належить провідне місце в економіці розвинених країн. Це сприяє зростанню ділової активності населення, створює додаткові робочі місця, прискорює рух капіталу.
2. ВАРНА БІРЖА
МЕТА І ФУНКЦІЇ ТОВАРНОЇ БІРЖІ
Слово "біржа" походить від латинського "бурса", що означає "гаманець", і має таку історію. Перші зібрання торговців відбувалися у місті Брюгге перед будинком, який належав купецькій сім'ї Бурса. Над дверима цього будинку було встановлено герб з зображенням трьох гаманців. Саме тому латинське слово "бурса" увійшло в наше життя як біржа.
Біржі з'явилися у XV-XVI ст. в Італії, Нідерландах, Франції. На зібраннях купців та інших причетних до торгівлі осіб велися переговори і укладалися торгові угоди. Ось чому під словом "біржа" почали розуміти зібрання комерсантів.
У Росії перша біржа з'явилася в 1703 р. в Петербурзі. У 1705 р. для неї було збудовано окреме приміщення. Майже впродовж 100 років петербурзька біржа була єдиною офіційно визнаною у Росії. Лише наприкінці першої половини XIX ст. з'являються біржі у Кременчуці (1834 p.), Одесі, Нижньому Новгороді (1848 p.), а згодом у Києві (1865 p.).
У сучасній економічній літературі товарна біржа розглядається:
по-перше, як економічна категорія, що відображує складову частину ринку, специфікою якого є особлива оптова форма торгівлі товарами з певними характеристиками: масовість, стандартність, взаємозамінюваність;
по-друге, це господарське об'єднання (товариство) продавців, покупців і торговців-посередників з метою створення умов для торгівлі, полегшення, прискорення і здешевлення торговельних угод і операцій. Такі об'єднання створюються для поліпшення торгівлі, швидкого забезпечення товаровиробників необхідними товарами, прискорення обороту капіталу.
Члени біржі мають вигоду не від її функціонування, а від своєї участі в торгах. Члени товарної біржі, якими можуть бути як посередницькі (брокерські, торговельні) виробничі фірми, так і банківські установи, інвестиційні компанії, окремі громадяни, відповідно до встановлених біржових правил укладають угоди купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються безпосередньо в ході торгівлі залежно від співвідношення попиту і пропозиції на них. Це свідчить про те, що біржа є особливим ціноутворюючим механізмом. Це одна з цілей її діяльності.
Товарна біржа - це асоціація юридичних і фізичних осіб, що здійснює оптові торговельні операції за стандартами, зразками у спеціальному місці, де ціни на товари складаються в умовах вільної конкуренції
Отже, товарну біржу слід розглядати як ринок ринків (рис. 23). Великі біржі, на яких концентруються попит і пропозиція товарів світової торгівлі, дають можливість визначити місткість ринку і умови конкуренції, обмінятися інформацією. Біржова ціна як результат вільної конкуренції визначає напрями для інших ринків.
Рис. 2. Функції біржі як сегмента загального ринку
У країнах з розвиненою ринковою економікою товарні біржі в основному функціонують як безприбуткові асоціації, звільнені від сплати корпоративного прибуткового податку. Головні статті їхнього доходу такі: засновницькі та пайові внески і відрахування організацій, що утворюють біржу; доходи від надання послуг членам біржі та іншим організаціям; виручка від інших надходжень.
Аналогічні цілі намагаються ставити перед собою і вітчизняні засновники бірж. Так, у ст. 1 Закону України "Про товарну біржу" зазначено, що товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку. На практиці ж біржі отримують прибутки, джерелом яких є відрахування з сум комісійної винагороди, що надходить від брокерських контор. Надходження від біржових операцій, визначені у ст. 13 згаданого Закону, є одним з джерел формування майна біржі. Як правило, відрахування на користь біржі становить 0,1-0,5 відсотка від суми укладених брокерами угод.
Управлінням, розробкою і реалізацією політики біржі займаються її керівні органи - правління або рада губернаторів. До складу такого органу входить кілька службовців біржі (наприклад, президент) і досвідчені посередники, які стають губернаторами біржі на певний строк. До керівництва біржами залучають також зовнішніх губернаторів, яких обирають або призначають з досвідчених осіб, що не зв'язані з посередницьким бізнесом.
ТИПИ ТОВАРНИХ БІРЖ, ЇХНІ СУБ'ЄКТИ ТА ЗДІЙСНЮВАНІ НИМИ УГОДИ
Класифікацію бірж, що функціонують у ринковій системі господарства, розглянемо за схемою, наведеною на рис. 3.
Рис. 3. Класифікація бірж
Універсальними є біржі, що торгують товарами різних груп. Наприклад, на американській біржі "Чикаго Борд оф трейд" реалізуються пшениця, кукурудза, овес, боби сої, бройлери, фанера, золото, срібло, нафта, бензин, мазут, тобто продовольчі та непродовольчі товари. Об'єктом продажу Київської універсальної товарної біржі є картопля, капуста, консервовані помідори та огірки, яловичина, свинина, худоба.
Біржі, на яких об'єктом торгівлі е окремі товари або їхні групи, називають спеціалізованими. У свою чергу, їх поділяють на спеціалізовані широкого профілю і вузькоспеціалізовані. Так, американська біржа "Чикаго Меркантайл Ексчендж" включає в оборот сільськогосподарську продукцію (велику рогату худобу, живих свиней, бекон тощо), Нью-Йоркська - каву, какао, цукор. А біржа "Канзас Сіті Борд оф трейд" торгує лише одним товаром - пшеницею. Саме вона є вузькоспеціалізованою.
В Україні

 
 

Цікаве

Загрузка...