WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Статистика споживчого ринку та цін - Реферат

Статистика споживчого ринку та цін - Реферат

виробника продукції (вищі ціни на збут своїх товарів і нижчі - на придбання продукції інших фірм).
Номінальна ціна - це ціна опублікована у прейскурантах і довідниках фірм, інформація бірж тощо.
Ринкова ціни - ціна купівлі-продажу на даному ринку.
Рухомуціна встановлюється договором у залежності від умов, які склалися на біржах, інфляційних процесів тощо на визначену дату.
Ціна попиту складається на ринку покупця.
Тверда ціна встановлюється у договорі купівлі-продажу і не підлягає зміні.
Ціна є одним із визначальних чинників економічного стимулювання виробництва промислової та сільськогосподарської продукції.
Проте існуючі споживчі ціни на продукцію промисловості і сільського господарства не забезпечують їх паритету, а так звані "ножиці цін" дають розходження в цінах між цими галузями економіки в десятки разів. Останнє має дуже важливе значення у забезпеченні успішного розвитку сільського господарства - галузі яка забезпечує рослинницькою та тваринницькою продукцією населення та переробну промисловість. Для забезпечення науково обґрунтованих вартісних співвідношень між промисловістю та сільським господарством потрібно вивчати структуру споживчих цін і за її даними оцінювати вплив на роздрібну ціну окремих її елементів. Пропонуємо розглянути структуру роздрібної ціни (рис. 8.1).
В умовах значної диференціації цін споживчого ринку вивчення структури роздрібних цін потрібно доповнювати аналізом сезонних цін, та оцінкою впровадження різних знижок до цін поза сезоном закупок, чи надбавок за додаткові послуги.
4. Розрахунок індексів споживчих цін статистичні органи проводять на основі даних матеріалів в обстеження сімейних бюджетів про щомісячну реєстрацію цін набору товарів представників.
Як статистичні ваги тут використовують структуру витрат на кожний товар відносно загальної суми споживчих витрат, а також питому вагу споживчих витрат населення кожного регіону в загальних витратах населення України.
Спочатку тут обчислюють індивідуальні індекси цін на товар зі формулою
Ір = Р1
Р0
Де
ір- індивідуальний індекс середньої ціни;
Р1 і Р0 - середні ціни на товар відповідно у звітному та базисному періодах.
Рівень середньої ціни визначають за формулою простої середньої арифметичної
Р=
Де р- середня ціна;
Р- сума зареєстрованих цін;
n-число зареєстрованих цін.
Далі на основі індивідуальних індексів цін по регіонах, які приймають участь у вибірковому обстеженні, визначають зведені (агрегатні) індекси цін в структурі ваг звітного періоду за формулою
Ір=
При наявності даних про структуру споживчих витрат за так званим споживчим кошиком, цей індекс краще обчислювати в структурі ваг базисного періоду за такою формулою
Ір=
Де Ір-зведений (агрегатний)індекс цін;
і р - індивідуальний індекс середньої ціни;
р0q0 і р1q1- вартість споживчих витрат відповідно у базисному та звітному періодах.
На основі індексів цін споживчого ринку визначають купівельну спроможність грошової одиниці (гривні) за формулою
1
Ік.с.=
Ір
5. Роздрібний товарооборот організованого ринку визичається у цінах фактичної реалізації за моментом відпуску товарів покупцеві, незалежно від часу сплати грошей.
Обсяг роздрібного товарооборту визначається за звітний період на основі первинних документів (товарно-грошового звіту і прикладених до нього документів), які підтверджують здачу виручки і витрати, що зроблені з виручки(квитанції установ банків, поштового відділення, видаткового касового ордеру та інше), продаж товарів за безготівковим розрахунком, у кредит.
Підприємства роздрібної торгівлі та громадського харчування, інші підприємства, що здійснюють роздрібну торгівлю та громадське харчування, незалежно від форм власності щомісяця подають до статистичних органів "Звіт про товарооборт" за формою №1-торг. У цьому звіті передбаченні такі показники про обсяг товарообороту з початку року, і втому числі за звітний місяць:
" роздрібний товарооборт торгової мережі без вартості скляного посуду;
" роздрібний товарооборот громадського харчування;
" весь роздрібний товарооборт;
" оптовий товарооборот (продаж іншим підприємствам) і оборот від посередницької діяльності;
" оборот від інших видів діяльності;
" запаси товарів у роздрібній мережі іна складах підприємства роздрібної торгівлі(на кінець місяця).
За більш розширеним переліком показників торговельні підприємства складають квартальний (річний) звіт за формою №3-торг. "Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі і мережі громадського харчування".
Підприємства торгівлі, включаючи приватні і комісійно-комерційні проводять реєстрації споживчих цін у "Бланку реєстрації цін на споживі товари (послуги)", де вказують ціну за одиницю товару за попередній і поточний місяць, обчислюють середню ціну та її індекс.
На основі "Бланка реєстрації цін на споживчі товари (послуги)" статистичні органи заповнюють щомісячно спеціальну таблицю "Розрахунок середніх цін та індивідуальних індексів цін на споживчі товари".
Дані про продаж сільськогосподарської продукції та худоби збираються статистичними органами вибірково на міських ринках 53 міст України. Облік продаж і цін ведуть спеціальні реєстри у формі №3 "Блокнот обліку розмірів продажу сільгоспродуктів на міському ринку", та формі №4 "Блокнот реєстратора цін на міському ринку".
Крім того, з місячною періодичністю складають звіт за формою А "Бланк обліку продажу сільгосппродуктів і худоби колективними та фермерськими господарствами, селянами та іншими громадянами на міських ринках".
Облік обсягу продаж непродовольчих товарів та рівня їх цін на речових. Змішаних та автомобільних ринках статистичні органи проводять у одноразовому річному звіті "Бланк обстеження ринку з продажу непродовольчих товарів". Цей бланк обстеження складається за березень місяць.
Обстеження об'єктів торгівлі та громадського харчування, які належать або орендуються суб'єктами підприємницької діяльності-фізичними особами проведено статистичними органами у грудні 1999 року. У спеціальному "Бланку" цього обстеження містились дані про обсяг торгової виручки.
Структура роздрібної ціни. (рис. 8.1.)
Витрати на продукцію
Прибуток
Збутові
витрати
Збутовий
Прибуток
Акциз
ПДВ
Витрати
обігу
Прибуток
торгівлі
П
Д
В
Оптова ціна
Підприємства
Збутові націнки
Податки і збори
Торгова націнка
Оптова ціна промисловості
Відпускна ціна промисловості1
Роздрібна ціна
1На складі торгівельної організації відпускна ціна промисловості враховується без ПДВ.

 
 

Цікаве

Загрузка...