WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Конкуренція. “Чиста“ ринкова економіка - Реферат

Конкуренція. “Чиста“ ринкова економіка - Реферат

ніхто не може вплинути на ціну). На реальних же ринках крім досконалої конкуренції, тобто малого бізнесу, існують і великі підприємства, які створюють монополії або олігополії.
Вільне ринкове господарство на практиці виявляється і несо-ціальним і нестабільним. Воно призводить до вкрай небажаних економічних наслідків, зокрема, до глибоких економічних криз, нерівного розподілу доходів між багатими і бідними. Тому після Другої світової війни відомі вчені Вальтер Ойкен і Джон-Мейнард Кейнс обґрунтували модель соціально орієнтованої ринкової економіки, в якій державі відводиться активна регулююча роль.
Вадою вільного ринку є те, що ціновий механізм для певної категорії товарів на ньому не працює. Національна оборона, наприклад, є свого роду товаром, якому неможливо дати ціну і продати на ринку. Тому держава бере на себе відповідальність за виробництво цього "колективного" товару. Фінансування його виробництва здійснюється інакше, ніж інших товарів: держава, як правило, зобов'язує громадян оплачувати цю продукцію/(через податки і бюджет, які ми розглянемо в розд. 15).
У кожній країні з ринковою економікою існує небезпека того, що учасники конкурентноїборотьби спробують уникнути обов'язкових норм і ризику, пов'язаних з вільною конкуренцією.
Наприклад, вони можуть піти на змову щодо цін або імітації товарних знаків. Тому держава повинна видавати нормативні документи, які регламентують правила конкурентної боротьби і гарантують якість та існування конкуренції.
У кожній країні деякі ознаки якості фіксуються законодавчо для того, щоб у процесі конкуренції були використані тільки ті засоби, які забезпечують ефективність виробництва. Тобто ціни і якість мають бути в центрі уваги конкуренції.
-- Захищені правовими нормами товарні знаки і марки допомагають покупцеві розрізняти товари за їх походженням і своєрідністю, а також мати уявлення про їх якості.
Обмежений у часі патентний захист (20 років) і зареєстровані промислові знаки, а також: зразки промислової естетики призначені стимулювати винахідницьку діяльність і захищати інтелектуальну власність та запобігати піратству промислових виробів.
Для захисту існування самої конкуренції країни приймають закони проти її обмеження, які забороняють будь-які угоди між компаніями, що завдають шкоди, порушують або фальсифікують правила конкурентної боротьби. Наприклад, якщо у Німеччині при злитті підприємств частка нового конгломерату перевищує 20 % ринку, проти нього порушується судова справа і приймається рішення про безумовний його поділ на самостійні незалежні підприємства.
Конкуренція найбільше виявляється у промисловості й торгівлі. Водночас близько половини ВНП у будь-якій країні з розвиненою ринковою економікою виробляється у сферах, які повністю або частково не підпорядковуються законам ринку. Так, постачання газу, води, електроенергії здійснюють монополії, які здебільшого перебувають у власності держави або в приватній власності під державним контролем, для них передбачене особливе регулювання для того, щоб уникнути зловживань ними своєю владою на ринку.
На ринку аграрної продукції механізм регулювання цін також обмежений, що дає змогу запобігти руйнівній дії конкуренції. Узгоджені ринкові ціни щорічно встановлюються комісіями Європейської співдружності.
На ринку праці в європейських розвинених країнах приймаються закони про тарифні ставки, відповідно до яких умови праці узгоджуються профспілками разом з об'єднаннями підприємців. Складовим елементом колективної угоди є соціальне зобов'язання сторін проводити підвищення зарплати і скорочення робочого часу так, щоб були забезпечені стабільність грошової одиниці і конкурентоспроможність на зовнішніх ринках, тобто робочі місця.
Ефективність ринку визначається ті мі. наскільки вона відповідає інтересам споживача.
Однак у конкурентній економіці постійно існує небезпека то-то, що споживач може перетворитися на "забутого соціального партнера" через те, що:
1) агресивна реклама і вплив технічних засобів сучасного маркетингу можуть нав'язати споживачеві будь-який, навіть непотрібний, товар;
2) недостатня "прозорість" ринку заважає тому, щоб споживач зміг знайти товар, який найбільшою мірою відповідає його смаку і доходам.
Тому держава повинна турбуватися про споживача, відстоювати його інтереси. Для цього держава вирішує такі завдання:
> охорони життя і здоров'я споживача - приймає закони про відповідальність за виробництво і продаж недоброякісних товарів і ліків;
> посилення "прозорості" ринку за допомогою споживчих центрів з консультаційними пунктами, ринкового тестування товарів, організації споживчих об'єднань;
> інтенсифікації конкурентної боротьби, бо це дає споживачеві змогу переорієнтуватись на товари-замінники, завдяки чому підвищується суверенітет споживача.
Використана література
1. Александрова Олена Станіславівна, Зубчик Олег Анатолійович Конкуренція: благо чи зло. Специфіка та тенденції розвитку.- К.: Обрії, 2006.- 144 с.
2. Енгстлер П. (Енгстлер, Петра) Ринкова економіка для бізнесменів-початківців.- К: ВІК, 1992.- 223с.- 4.00
3. Герасимчук Володимир Іванович. Ринкова інфраструктура та ії вплив на ринок праці.- К.: Укр. ін-т соціальних досліджень, 1999.- 33с.
4. Макаренко Петро Миколайович, Топалов Анатолій Дмитрович Ринкова трансформація аграрного сектора: теорія і практика.- Запоріжжя: ЗНУ, 2006.-
5. Костишина, Тетяна Адамівна Ринкова трансформація оплати праці на підприємствах споживчої кооперації України: Монографія.- Полтава: РВВ ПУСКУ, 2004.- 191с.- 15.00
6. Міжнародна економіка.- К.: ЦНЛ, 2004.-
7. Міжнародна економіка.- К.: КНЕУ, 2005.- 160 с.
8. Економіка Сполучених Штатів.- : , .- 212с.
9. Економіка підприємства.- К.: Знання, 2005.- 432с.

 
 

Цікаве

Загрузка...