WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Політика "воєнного комунізму". "Нова економічна політика" в Україні. Наслідки більшовицьких експериментів - Контрольна робота

Політика "воєнного комунізму". "Нова економічна політика" в Україні. Наслідки більшовицьких експериментів - Контрольна робота

висвітлювати становище у південних губерніях в газетах. 4 серпня 1921р. Політбюро ЦК КП(б)У прийняло резолюцію: "Вказати губкомам, що під час проведення кампанії необхідно розрізняти заклик до боротьби з голодом в Росії від боротьби з неврожаєм в Україні, де допомога місцям, що постраждали від неврожаю, могла бути цілком надана своїми губернськими або повітовими засобами".
В результаті замовчування голоду в Україні, у Росію спрямувались майже всі надходження від кампанії допомоги голодуючим від іноземних благодійних організацій. У грудні 1921р. продовольчі ресурси України були виснажені, а на Півдні зростала смертність від голоду, центральний уряд послабив податковий тягар. Уряд УСРР оголосив частину потерпілих губерній голодуючими, але без надання їх населенню пільг, якими користувалися голодуючі Росії, - повного звільнення від податку і продовольчогозабезпечення за рахунок загальнофедеративного продовольчого фонду. У січні 1922р. голові Раднаркому УСРР дозволили звернутись за допомогою до міжнародних організацій.
На наступний рік ситуація повторилася. Осінню 1922р. з України було вивезено біля 15 млн. пудів зерна. Було оголошено, що врожай перевищив припинив голод, хоча насправді все було не так. Принцип "недоїмо, але вивеземо", трансформувався в: "помремо, але вивеземо". Внаслідок чого голод протримався аж до середини 1923р.
Ще однією причиною трагедії 1921 - 1923 рр. були спустошливі дії природнихявищ: посухи і неврожаї. Таким чином численними конфіскаціями продовольства, офіційна центральна влада фактично апробувала голод як ефективний засіб придушення антибільшовицького повстанського руху. Знешкодити його було практично не можливо. У 1921р. вперше запроваджено терор голодом.
За приблизними оцінками жертвами голодомору 1921 - 1923 рр. стали близько 1,5 - 2 млн. людей.
Становище визвало велике невдоволення з боку більшовиків. Що вилилось у військові заколоти , робітничі страйки і повстання, що охопили Україну і Росію. Це і спричинило крах більшовицькому уряду.
2. "Нова економічна політика" в Україні.
Так як у 1921р. більшовики і їх вождь В. Ленін були змушені визнати провал політики "воєнного комунізму" і перейти до нової економічної політики (неп).
Основними складовими нової економічної політики були:
-відновлення торгівлі та товарно-грошових відносин;
-введення стійкої грошової одиниці, надання їй конвертованості;
-дозвіл приватної торгівлі;
-денаціонізація середніх та дрібних підприємств, повернення їх старим власникам;
-введення господарчого розрахунку на підприємствах;
-дозвіл іноземної концесії;
-відновлення матеріальних стимулів виробництва, розвиток кооперації та оренди;
-зменшення державного втручання в економіку ;
-заміна продрозвертки продподатком.
Цими складовими неп намагався забезпечити виживання більшовицькому режиму в умовах міжнародної ізоляції і масових виступів населення. Хоча ленінська партія погоджувалась лише на тимчасовий компроміс, не відмовляючись від мрії створення соціалістичної економіки. Уряд залишив за собою контроль за такими командними висотами в економіці, як важка промисловість, банки, транспорт і зовнішня торгівля.
У сільському господарстві найголовнішим була заміна продрозвертки на продподаток, який визначався напередодні посівної і був у два рази меншим.
В промисловості неп передбачав повернення дрібних і середніх підпрємств їх власникам, проведення децентралізації управління промисловості. Підприємства змогли об'єднуватись у трести. Відміненою була обов'язкова трудова повинність, створювались умови для формування ринку робочої сили, дозволялось використання найманої праці та оренди. Під час проведення нової економічної політики залучався іноземний капітал шляхом створення концесій та спільних підприємств.
У галузі торгівлі почали створюватись умови для розвитку таких її форм : приватної, державної та кооперативної, організовувались ярмарки. Було введено червонець - нову грошову одиницю, яка дорівнювала 10 золотим карбованцям. Введена єдина система податків, створювались ощадні каси та ощадний банк.
Ці зміни привели до швидкого темпу підвищення продуктивності праці.
Нова економічна політика сприяла розгортанню кооперативного руху. Була сформована єдина система кооперації: споживча, сільськогосподарська, кредитна і виробнича. Що сприяло підвищенню продуктивності праці, заготівлі і збуту продукції, ефективому кредитування селянських господарств.
В умовах нової економічної політики довоєнного рівня досягли галузі легкої, харчової промисловості, виробництво предметів споживання. Незважаючи на це відставала більшість галузей важкої промисловості, які як і транспорт і зв'язок, були під контролем держави.
3. Наслідки більшовицьких експериментів.
Завдяки непу було відновлене господарство, яке було зруйноване за роки війни, зросла промисловість та сільськогосподарське виробництво, пожвавилась торгівля і товарообмін, знята соціальна напруга. Не зважаючи на ці всі позитивні наслідки є і негативні такі як: відстала більшість галузей важкої промисловості , транспортна і зв'язкова, а також галузь зовнішньої торгівлі. Усі великі підприємства були у складі державних підприємств. Очевидною стала невідповідність ідеології більшовиків з їх практикою.
На прикінці 20-х років нову економічну політику було відкинуто. Приводом чого стала ще одна хлібозаготівельна криза 1927 - 1928 рр. Неп була замінена командно-адміністратиною системою керівництва.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.
1. Б. Д. Лановик, М. В. Лазарович Економічна історія. Курс лекцій - Київ, 2005.
2. Багалій Д. Історія Слобідської України - Харків, 1991.
3. Борисенко В. Курс української історії. З найдавніших часів до ХХ ст. - Київ, 1996.
4. Міжнародні економічні відносини: Історія міжнародних відносин. Підручник / За ред. А. Філліпенка - Київ,1992.
5. Світове господарство і союзна економіка: шанси і ілюзії - М.,1990.
6. Черкашина - Економічна історія - 2003.
7. Тимочко, Пучко - Економічна історія - 2000.
8. Цубок, Лек - Економічна історія - 2006.

 
 

Цікаве

Загрузка...