WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Теоретичні основи ринкової інфраструктури - Реферат

Теоретичні основи ринкової інфраструктури - Реферат

(котирування) цінних паперів майже завжди коливається залежно від змін співвідношення між попитом та пропозицією.
Членами біржі є, як правило, її засновники - окремі індивіди та кредитно-фінансові інститути. У разі потреби засновники біржі можуть розширити коло її членів через продаж біржових місць. Члени біржі або державні органи, що контролюють її діяльність, встановлюють умови, за яких певна компанія може бути допущена до біржової торгівлі.
Реєстрація на біржі піднімає престиж компанії, полегшує доступ до ринку капіталу, сприяє підвищенню курсу її акцій, а отже, розширює коло акціонерів. У деяких наймогутніших корпораціях кількість акціонерів сягає 4 і більше млн.. осіб. Тому вони централізують значні грошові суми, що сприяє прискоренню інвестиційних процесів, зростанню могутності найбільших корпорацій. Членство на біржі не є раз і назавжди даним. Його необхідно постійно підтверджувати постійним і високим курсом акцій. Показники курсу акцій є свідченням ділової активності, стабільності економіки.
Угоди, що укладаються на фондових біржах, поділяються на:
касові угоди (угоди за готівку) - це операції (розрахунки), які відбуваються у найкоротший строк - протягом кількох днів після укладання угоди. Ці угоди є найпростішими на фондовому ринку;
строкові угоди - це більш складні угоди, здійснення яких обумовлене певним строком (протягом одного - трьох місяців). Вони поділяються на:
" угода з опціоном (угода з премією) - це придбання права купити або продати цінні папери за певною ціною у певний час. Опціони бувають двох типів: опціон покупця і опціон продавця;
" ф'ючерсна угода - це термінова угода, що укладається з приводу продажу цінних паперів у майбутньому за попередньо (раніше) визначеними цінами.
Купівля-продаж цінних паперів на фондовій біржі здійснюється за допомогою професійних посередників - брокерів і дилерів. Брокером називають реального професійного посередника, який об'єднує продавця і покупця цінних паперів на біржі. Вони виконують біржові операції за дорученням клієнта і його коштом. За свою працю брокери одержують комісійні від своїх клієнтів. Дилери - це професійні посередники, які здійснюють біржові операції від свого імені і за власний рахунок. Вони мають дохід від різниці між ціною продажу та ціною купівлі цінних паперів.
Діяльність фондової біржі у вітчизняній економіці регулюється Законом України "Про папери і фондову біржу" та Господарським кодексом України. З метою реалізації єдиної державної політики у сфері випуску і обігу цінних паперів та захисту прав учасників фондового ринку здійснюється регулювання ринку цінних паперів Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальним відділенням. Контроль за обігом приватизаційних паперів здійснює Фонд державного майна України.
Посередниками між продавцями і покупцями цінних паперів на фондовій біржі є брокерські контори. Крім того, вони можуть надавати суб'єктам господарювання додаткові послуги у вигляді реклами, кредитів, інформації про кон'юктуру ринку, консультації власникам цінних паперів.
Діяльність фондової біржі має контролювати держава (уряд), усуваючи різного роду махінації з цінними паперами, зокрема з акціями.
В Україні на початку 2005 р.. було 29 бірж та філій, а сума укладених на них угод становила 350 млн..грн..(у 2000 р. - відповідно 26 і 262).
Якщо фінансові біржі та комерційні банки разом з рухом цінних паперів і грошей є "кровоносною" системою економічної системи, то її "клітинами" слід вважати гігантську масу товарів, значна частина яких продається і купується на товарній біржі.
Товарна біржа - це особливий суб'єкт господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту та пропозиції на товари, у визначенні товарних цін. Вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє здійсненню пов'язаних з ним торговельних операцій. Товарна біржа являє собою регулярно функціонуючий товарний ринок, на якому здійснюються оптові торговельні операції з купівлі-продажу однорідних товарі на основі встановлених стандартів, зразків та попередньої біржової експертизи. Тут продаються і купуються, як правило, не самі товари, а титул власності на їхні або біржові контракти та їхню поставку. При цьому продавець зобов'язаний мати відповідний товар у наявності і доставити його покупцю в обумовлений біржовим контрактом строк. Метою діяльності товарної біржі є укладання відповідних угод, виявлення товарних цін, попиту та пропозиції певних товарів. Кожна товарна біржа спеціалізується на окремих товарах або їх групах. Принциповими властивостями біржових товарів є стандартність, однорідність, взаємозамінність.
Економічна роль товарних бірж полягає в тому, що вони сприяють впорядкуванню і прискоренню товарообороту, встановленню ринкової рівноваги, неперервності процесу відтворення.
Правові умови створення та діяльність товарних бірж у вітчизняній економіці визначаються Законом України "Про товарну біржу" та Господарським Кодексом України. У даному Кодексі, прийнятих відповідно до нього Законах розглядаються основні умови створення та діяльності товарної біржі, її права та обов'язки, правила здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі, порядок державної реєстрації товарної біржі, характеристика органів управління біржею, її організаційної структури.
Товарні біржі поділяються на:
універсальні товарні біржі, на яких продаються товари різних груп. Так, на універсальній товарній біржі у Києві продається худоба, свинина, яловичина, картопля, капуста, консервовані огірки та інші сільськогосподарські товари.
спеціалізовані товарні біржі. Вони є об'єктом торгівлі є окремі товари або їхні споріднені групи (алюміній, мідь, нікель, вугілля, нафта, бензин, кава, какао, цукор, зерно).
публічнітоварні біржі, на яких угоди можуть укладати як їх члени, такі і підприємці, що не є членами біржі. Діяльність цих товарних регулюється законодавчими та урядовими актами, статутом біржі та правилами біржової торгівлі.
приватні товарні біржі організовуються і функціонують у формі акціонерних корпорацій. Укладати угоди на даних біржах можуть лише акціонери.
Торговельні операції на товарних біржах здійснюють за:
форвардні угоди - це зобов'язання продавця здійснити поставку покупцю певної кількості товару домовленої якості у зазначений час і за визначеними цінами, що забезпечують відповідний прибуток. Ці угоди є вигідними як для продавців, так і для покупців, тому що вони гарантують продажу чи купівлю товару на прийнятих умов і застраховують від можливих змін цін на нього на реальному ринку.
ф'ючерсні угоди - це придбання права купити відповідний товар у майбутньому за біржовою (котирувальною) ціною, тобто це акти купівлі-продажу не самого товару, а прав на товар (наприклад, зерно майбутнього врожаю).вони укладаються, як правило, не для здійснення торговельних операцій, а з метою страхування від можливостей змін цін на товари, від ризику небажаного і для продавця, і для покупця, що однаково зацікавлені в стабілізації руху цін на реальному ринку.
Товарні біржі існували в Україні у XVIII - XIXст.. та на початку ХХ ст. У 1917 р.. їхня діяльність була припинена. Частково біржі відродилися в 1920 - 1930 рр. У період непу, зокрема, діяло до 100 товарних бірж. З 1990 р.. почалося створення бірж, і в 1991 р.. було 50 універсальних та товарних і товарно-сировинних бірж, на початку 2004 р. - 227, а обсяг укладених на них угод - 3,5 млрд. грн..(у 1994 р. - 61 і 225 млн. грн..). Це свідчить про їх незначну ділову активність, через що

 
 

Цікаве

Загрузка...