WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Фондова біржа: основні ознаки і функції” - Реферат

Фондова біржа: основні ознаки і функції” - Реферат

проекті Указу Президента України "Про заходи щодо розвитку фондового ринку України на 2001-2005 роки", підготовленого 13 грудня 2000 року Стратегічною групою з питань розвитку фондового ринку.
Наприкінці 2000 року фахівці УФБ прийняли активну участь в роботі Стратегічної групи з питань розвитку фондового ринку України, до складу якої війшли представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Уряду України, міністерств і відомств, ДКЦПФР, професійних учасників фондового ринку України та міжнародних організацій. Результатом роботи Стратегічної групи стала розробка проектів: Указу Президента України "Про заходи щодо розвитку фондового ринку України на 2001-2005 роки", Розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження плану заходів щодо реалізації основних напрямків розвитку фондового ринку України на 2001-2005 роки" та "Програми розвитку фондового ринку України на 2001-2005 роки", які спрямовані на створення ефективно діючого фондового ринку, який повинен забезпечити цивілізований рівень інвестиційного процесу і практичні успіхи ринкових реформ.
В 2000 році Українською фондовою біржею був ініційований та підготовлений проект "Концепції створення і розвитку Єдиної системи фондової торгівлі в Україні", який був винесений на розгляд і обговорення організаторів торгівлі цінними паперами. Окремі положення запропонованого проекту Концепції були враховані та відображені в проектах документів, розроблених Стратегічною групою.
В 2000 році УФБ продовжила роботу щодо розвитку та вдосконалення нормативної бази біржі. 14 квітня 2000 року Загальними зборами акціонерів біржі були затверджені нові редакції Статуту та Правил УФБ, які погоджені ДКЦПФР.
В 2000 році УФБ зміцнила міжнародні зв'язки з Варшавською, Франкфуртською, Корейською, Московською, Стамбульською, Македонською, Киргизькою фондовими біржами, Австрійською біржею опціонів та ф'ючерсів.
В звітному періоді представники УФБ прийняли участь в міжурядовому засіданні в Німеччині. Основним питанням конференції була реструктуризація економіки в Україні, зокрема розвиток банківської системи та фондового ринку.
У вересні відбулась 6-та Генеральна Асамблея Федерації Євроазіатських фондових бірж, членом Виконавчого комітету якої є Голова правління УФБ В.В.Оскольський. УФБ підтримує та сприяє впровадженню політики Федерації щодо створення єдиної торгової платформи для країн - членів Федерації.
Протягом року постійно підтримувався обмін інформацією з Федерацією Європейських фондових бірж.
Українська фондова біржа є членом Робочої Групи з фондового ринку в Організації по економічній співпраці та розвитку (OECD). Основна функція УФБ в Організації - розробка пропозиції стосовно покращення практики розвитку фондових бірж новостворених фондових ринків країн Східної Європи та Центральної Азії.
В ході співпраці УФБ з Стамбульською фондовою біржею керівництво бірж в жовтні прийшло до згоди укласти Меморандум про взаєморозуміння між біржами та співпрацю. Даний документ буде початком активного обміну інформацією, фінансовими послугами.
Показники біржової діяльності протягом звітного року характеризуються значним падінням в порівнянні з аналогічними показниками у 2000 році. Насамперед це обсяг біржового обігу, який за 2001 рік склав лише 70,7 млн. грн. (відповідний показник 2000 року становив 233,3 млн. грн.). Таке коливання пояснюється насамперед різким зниженням обсягів торгівлі на первинному ринку у зв'язку з вагомим зниженням пропозицій з боку ФДМУ на продаж пакетів акцій інвестиційно привабливих підприємств, зокрема підприємств енергетичного та металургійного комплексів, а також введенням в дію Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, що призвело до значного зниження обсягів пропозицій ринку векселів Пенсійного фонду України, як наслідок - до зниження попиту у цьому секторі біржового ринку.
На кінець 2001 року на УФБ зареєстровано 140 брокерських контор членів біржі, які водночас є членами саморегулівної організації УФБ (83 з них працюють в столиці, решта - в регіонах.
Протягом 2001 року на УФБ та її філіях проведено 123 торгових днів (311 торгівельних сесій), в ході яких реалізовано 108,95 млн. цінних паперів на суму 70,7 млн. гривень. Середньомісячний обсяг торгівлі склав 5,9 млн. грн. (відповідний показник у 2000 році становив 19,4 млн. грн.), за торговий день - 0,6 млн. грн. (в 2000 році - 1,5 млн. грн. відповідно).
За рік на УФБ та її філіях укладено 503 угоди (в середньому 4 угоди протягом одного торгового дня). Найбільша кількість угод була зафіксована у лютому - 77. Кількість угод у порівнянні з 2000 роком скоротилась в 2,8 рази.
На первинному ринку, як і в минулому році, домінуюче положення займає ринок приватизації - 76,5% від обсягу торгівлі в процесі розміщення на УФБ (в 2000 році цей показник становив 86,8%), ринок векселів ПФУ - 23,5% (в 2000 році цей показник складав 13,2%). Протягом 2001 року на первинному ринку УФБ було укладено 444 угод з купівлі-продажу 104,4 млн. цінних паперів на суму 28,3 млн. грн. (у 2000 році - 1362 угоди з купівлі-продажу 436,3 млн. цінних паперів на суму 216,5 млн. грн.).
2002 рік не став роком зростання активності на біржовому ринку цінних паперів. Річний біржовий обіг зменшився майже у 4 раза у порівнянні з 2001 роком. Майже в 2,5 раза зменшилася кількість укладених угод на біржі.
Зниження біржових показників обумовлено низкою об"єктивних факторів. Перш за все, це звуження бази інструментів організаційно оформленого ринку. Враховуючи норми законодавства України з середини 2002 року з біржового ринку зникнув такий інструмент, як векселі. В той же час, обсяг торгівлі векселями у 2001 році складав 63% від річного біржового обігу. Другим об"єктивним фактором безумовно є пріоритети приватизаційних процесів в Україні, які суттєво впливають на стан та розвиток ринку корпоративних цінних паперів. Відповідно до пріоритетів, визначених Державною програмою приватизації на 2000-2002 роки, конкурсному продажу контрольних державних пакетів акцій ВАТ надавалась перевага перед продажем на організаційно оформленому ринку. Консолідація крупних пакетів акцій спричинила скорочення на ринку кількості цінних паперів інвестиційно привабливих компаній. В той же час, більшість пакетів акцій, які реалізовувалися протягом 2002 року в процесі приватизації через біржу, були низьколіквідними внаслідок відсутності можливості впливати на діяльність компаній через їх незначний відсоток від статутного фонду цих підприємств.
Не були стимулом у поліпшенні інвестиційного клімату в Україні й:
- дестабілізація політичної ситуації, обумовлена перевиборами парламенту, зміною уряду країни та низкою політичних скандалів;
- збільшення кількості корпоративних скандалів в Україні та неприйняття Закону України "Про акціонерні товариства", якийповинен стати корпоративним законодавчим актом якісно нового рівня та врегулювати ті

 
 

Цікаве

Загрузка...