WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Принципи та види кредитування в ринковій економіці - Курсова робота

Принципи та види кредитування в ринковій економіці - Курсова робота

кредит, здійснює розрахунки та інші фінансові операції.
Важлива роль у становленні в Україні соціальноїринкової економіки, стабілізації грошово-кредитної системи та налагодженні ділової активності підприємств, належить Національному банку України, який був створений у 1991р., діяльність якого регулюються законом України "Про банки і банківську діяльність".
З метою підтримки стабільності банкіської системи та розширення її кредитних можливостей, Національний банк надає комерційним банкам кредити, які використовують для задоволення тимчасових потреб банків, для кредитування цільових програм, пов'язаних з реорганізацією і модернізацією виробництва, розвитком окремих галузей народного господарства та структурною перебудовою економіки України.
Надання кредитів повинно здійснюватись через аукціон, що забезпечить створення рівноправних умов доступу комерційних банків до централізованих кредитних ресурсів.
Національний банк - це центральний банк, який проводить єдину державну політику у сфері грошового обігу, кредиту та забезпечення стабільності національної грошової одиниці.
При банку є кредитний комітет, який формує кредитну політику банку, розробляє структуру залучених коштів та їх розміщення, готує рішення щодо надання великих кредитів і рівня відсоткової ставки на окремі кредити.
Центральний банк або НБУ є носієм кредитної політики, тобто системи заходів банка та держави в кредитній сфері з метою регулювання грошового обігу і досягнення різних економічних та соціальних цілей.
Іншими словами, центральний банк реалізує грошово-кредитну та валютну політику уряду, здійснює емісію, управляє офіційними резервами, є банком держави та всіх інших кредитних інститутів.
2. Банківський сектор або банківські установи
До банківських установ відносяться:
a) Комерційні банки, які безпосередньо забезпечують процес кредитно-розрахункового і фінансового обслуговування економіки.
Залежно від форм власності комерційні банки бувають:
- унітарні, засновані на єдиновладі. Це державні та приватні банки;
- банки з колективною формою власності.
Унітарні банки мають функції унітарних. В україні до них відносяться Укрощадбанк та Укрексімбанк.
b) Інвестиційні банки;
c) Ощадні банки;
d) Іпотечні банки;
e) Земельні банки;
f) Поштово-чекові банки;
g) Торгові банки.
Національний банк України, та банки, котрі виконують функції центральних, не вступають в кредитні відносини із суб'єктами господарювання і вступають в кредитні відносини лише з банками. (Це емісійні банки).
Неемісійні банки вступають в кредитні відносини із суб'єктами господарювання: підприємствами, установами, організаціями.
Банки виникають на основі товарно-грошових відносин і тому існують при різних суспільно-економічних формаціях.
Основні функції банків:
- посередництво в кредиті;
- посередництво в платежах;
- акумулювання вільних коштів і перетворення їх в кредит;
- створення кредитних засобів обігу.
Інвестиційні банки - мобілізують ресурси та надають позики шляхом випуску і розміщення облігацій та інших забов'язань. Інвестиційні банки виступають посередниками між інвесторами і тими кому потрібна позика; надають кредити покупцям цінних паперів.
Ощадні банки - залучають заощадження і тимчасово вільні кошти населення; це як правило невеликі кредитні установи, що діють в регіональному масштабі.
Спеціалізовані банки - спеціалізуються на кредитуванні певної галузі економіки або господарської діяльності (земельні банки, поштово-чекові банки, торгівельні банки), тобто характеризуються вузькою спеціалізацією.
Напр., комунальні банки призначені для кредитування та фінансування житлового і комунального господарства. Більша частина їх акцій належить місцевим органам влади.
3. Небанківські кредитно-фінансові інститути.
В останні роки на національних ринках позикових капіталів розвинутих країн важливу роль стали відігравати спеціалізовані небанківські кредитно-фінансові інститути, які посіли важливе місце в накопиченні та мобілізації позичкового капіталу.
До числа цих установ слід віднести:
" страхові компанії;
" пенсійні фонди;
" інвестиційні фонди;
" фінансові компанії;
" кредитні спілки;
" ломбарди.
Ці інститути суттєво потіснили банки в акумуляції заощаджень населення і стали важливим постачальником позикового капіталу.
Спеціалізовані кредитно-фінансові інститути - зосереджують свою діяльність на окремих, як правило, невеликих сегментах ринку фінансових послуг, функціонуючи для певного типу клієнтури або пропонуючи відносно вузький спектр можливих операцій.
Зростанню впливу небанківських установ сприяли три основні передумови:
" зростання доходів населення;
" активний розвиток ринку цінних паперів;
" надання цими установами спеціальних послуг, які не можуть надавати банки.
В Україні ці інститути не досягли високого рівня із-зі низького рівня доходів в основній масі населення.
Страхові компанії.
Це спеціалізовані небанківські структури, що виконують функції страхування, тобто за рахунок підприємств, організацій, населення формують цільові фонди грошових коштів та здійснюють виплати з них при настанні певних подій (страхових випадків).
Пенсійні фонди.
Створюються для виплати пенсій працівникам та службовцям. Накопичуючи пенсійні відрахування для виплати пенсій, в західних країнах фірма може інвестувати ці кошти в акції акціонерного товариства.
У бюджет пенсійного фонду спрямовуються і добровільні внески підприємств, громадських організацій та громадян.
В Україні кошти пенсійного фонду направляються на виплату пенсій військовослужбовців строкової служби, особам, які входять до органів внутрішніх справ та національної безпеки, інші напрямки.
Страхові компанії та пенсіні фонди на відміну від банків можуть акумулювати грошові зощадження на довготривалі строки, а значить кредитувати довгострокові інвестиції. Основні форми діяльності цих установ на ринку позикових капіталів зводяться до накопичення заощаджень населення, за рахунок яких надаються кредити через облігаційні позики корпораціям та державі, через мобілізацію акцій. Крім того вони надають іпотечні та споживчі кредити.
Інвестиційні фонди - це особливий вид фінансово- кредитних установ, що забезпечують посередництво в інвестиційному процесі.
Фінансові компанії - це небанківські інститути кредитної системи, що спеціалізуються на кредитуванні продажу споживчих товарів з відстрочкою платежу.
Розраховані на недовготривалий період кредитування і здійснюються в невеликих масштабах.
Кредитні спілки - це кооперативні організації, що створюються з метою акумуляції заощаджень своїх членів та їх взаємного кредитування.
Кредитні Спілки утворюються на для короткострокового кредитування їх учасників (для будівництва або ремонту будинку, купівлі автомобіля, унше).
В

 
 

Цікаве

Загрузка...