WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Особливості ціноутворення у сфері фармації (на прикладі зарубіжних країн) - Реферат

Особливості ціноутворення у сфері фармації (на прикладі зарубіжних країн) - Реферат

Європи, що розглядаються, наведено в таблиці.
Таблиця
Аналіз систем ціноутворення на ЛЗ у деяких країнах
Центральної та Східної Європи
Країна Порядок формування цін на ЛЗ ЛЗ, ціни на які підлягають регулюванню Методи регулювання цін Механізм встановлення цін Відшко-
дування вартості ЛЗ Рівень відшко-
дування вартості ЛЗ Порядок встанов-
лення еталонних цін Ціно-
утворення на інноваційні ЛЗ
Чеська Республіка Державне регулю-
вання Всі зареєстровані в країні Реєстрація цін (щорічна) Непрозорий Список ЛЗ, вартість яких підлягає відшкоду-
ванню Еталонні ціни Ціна найде-
шевшого препарату-
генерика відповідної групи згідно із класифікацією АТС На загальній основі
Словаччина Державне регулю-
вання Всі зареєстровані в країні Реєстрація цін Непрозорий Список ЛЗ, вартість яких підлягає відшкоду-
ванню Еталонні ціни Ціна найде-
шевшого препарату-
генерика відповідної групи згідно із класифікацією АТС На загальній основі
Словенія Державне регулю-
вання Всі зареєстровані в країні Адміністративне встановлення цін Середня ціна в 3 "еталонних" країнах, знижувальний коефіцієнт - - - Без знижувального коефіцієнта
Угорщина Державне регулю-
вання + вільне ціно-
утворення Рецептурні препарати Реєстрація цін (щорічна) Ведення переговорів, порівняння з цінами виробника в інших країнах Позитивний список Регульовані ціни - Ціни на рецептурні препарати порівнюються з такими виробника в інших країнах
Польща Державне регулювання + вільне ціно-
утворення ЛЗ, вартість яких підлягає відшкодуванню, вітчизняні препарати Реєстрація цін (щорічна), фіксована торгова націнка Фіксація прибутку вітчизняних виробників, ведення переговорів щодо цін на імпортні ЛЗ. Єдина диферен-
ційована оптова та роздрібна націнка Список ЛЗ, вартість яких підлягає відшкоду-
ванню Еталонні ціни Ціна вітчизняного препарату На загальній основі
Румунія Державне регулю-
вання
+ вільне ціно-
утворення Вітчизняні. Імпортні (в частині торговельної націнки) Декларування цін на вітчизняні ЛЗ, фіксована торговельна націнка на вітчизняні та імпортні ЛЗ Декларація цін. Єдина діференційована оптова та роздрібна націнка Позитивний список Еталонні ціни Ціна найде-
шевшого препарату серед ЛЗ з однаковим INN Витрати + прибуток
Російська Федерація Державне регулю-
вання + вільне ціно-
утворення Препарати з Переліку ЖННЛЗ Реєстрація ЖННЛЗ. Фіксована торговельна націнка на ЖННЛЗ Декларування цін. Порівняння з цінами для міжнародної торгівлі (імпортні ЛЗ). Регіональні оптові та роздрібні надбавки Перелік ЖННЛЗ - - На загальній основі
ВИСНОВКИ
Завершуючи стислий огляд функціонування систем ціноутворення в декількох типових постсоціалістичних європейських країнах, насамперед необхідно зазначити, що в усіх цих країнах застосовується державне регулювання цін на ЛЗ. Проте ступінь державного впливу на процес формування цін, як і сфери застосування цього впливу, не є однаковими. В Угорщині, Польщі, Румунії, РФ спостерігається поєднання державного регулювання та вільного ціноутворення на ЛЗ, тобто існує змішана система ціноутворення. В країнах, де ціни на всі зареєстровані ЛЗ підлягають державному регулюванню, - ЧР, Словаччина, Словенія - нині триває процес внесення змін у чинне законодавство в частині ціноутворення з метою послаблення режиму жорсткої регламентації цін та звужування сфер її застосування.
Державне регулювання цін в країнах Центральної та Східної Європи грунтується, як правило, на застосуванні системи реєстрації цін, якій зазвичай підлягають максимальні ціни виробників і ціни на препарати зарубіжного виробництва. Застосовується також перереєстрація цін, що дозволяє враховувати рівень інфляції та коливання валютного курсу. У більшості країн регулювання цін шляхом їх реєстрації поширюється лише на ЛЗ, вартість яких підлягає відшкодуванню, з метою обмеження витрат на лікування. На препарати, які не охоплені системою відшкодування за рахунок страхових або бюджетних організацій, поширюється вільне ціноутворення. Варто зазначити, що процес реєстрації максимальних цін на препарати, вартість яких підлягає відшкодуванню, в більшості випадків здійснюється в поєднанні з еталонним ціноутворенням. Це не лише дає змогу зменшити витрати на лікування, але являє собою механізм непрямого регулювання цін: адже фармацевтичні компанії зацікавлені в зниженні цін до рівня еталонних, щоб позбавити споживача необхідності доплачувати за ліки і тим самим забезпечити достатній рівень попиту на ЛЗ. На наш погляд, саме відсутність системи еталонного ціноутворення є однією з причин того, що реєстраціяцін в РФ не дозволяє повною мірою забезпечити зниження роздрібних цін на ЛЗ і досягти значної економії бюджетних коштів.
Загалом рівень цін на ліки місцевого виробництва в досліджуваних країнах слід визнати відносно низьким, що, з одного боку, певною мірою стримує розвиток місцевої фармацевтичної промисловості, з іншого - дозволяє обмежити витрати на відшкодування вартості ЛЗ.
У країнах Центральної та Східної Європи діють різноманітні механізми узгодження й встановлення максимальних цін, що реєструються: непрозорі (ЧР, Словаччина), шляхом переговорів (Угорщина, Польща) та декларування цін (Румунія, РФ), з урахуванням цін в "еталонних" країнах і цін міжнародної торгівлі (Словенія, Угорщина, РФ). Для встановлення еталонних цін в досліджуваних країнах використовують такі основні критерії:
o мінімальна ціна препарату-генерика тієї самої групи згідно з класификаційною системою АТС - ЧР, Словаччина;
o ціна препарату-аналога вітчизняного виробництва - Польща;
o мінімальна ціна на препарати з однаковою міжнародною непатентованою назвою (International Nonpropriatory Name - INN) - Румунія.
У більшості країн Центральної та Східної Європи характерною для фармацевтичного сектора рисою діяльності є політика протекціонізму. Певно, підтримка місцевого виробника здійснюється не лише з метою зниження витрат на придбання ЛЗ (адже препарати місцевого виробництва зазвичай значно дешевші), але й зумовлена прагненням захистити власний ринок, підтримати конкурентоспроможність вітчизняної продукції, створити додаткові умови для розвитку національної промисловості. В деяких країнах, зокрема в Польщі, при підготовці національної законодавчої бази системи охорони здоров'я використовуються положення Директиви ЄС 89/105/ЕС щодо прозорості ціноутворення в ЄС.
Досвід побудови систем ціноутворення на ЛЗ в країнах Центральної та Східної Європи може стати в нагоді при реформуванні та оптимізації діяльності фармацевтичного сектора в Україні. Для запровадження в Україні ефективної системи реєстрації цін на ЛЗ, включених до Національного переліку основних (життєво необхідних) лікарських засобів і виробів медичного призначення (на виконання Постанови Верховної Ради України від 21 червня 2001 р. № 2564-ІІІ "Про інформацію Кабінету Міністрів України про здійснення політики державного регулювання цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення" та Постанови Kабінету Міністрів України від 16 листопада 2001 р. № 1499 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України") ДНЦЛЗ за дорученням МОЗ України розробив методичну базу для проведення реєстрації цін на ЛЗ. Застосування еталонного ціноутворення на ЛЗ можливе за умови запровадження системи медичного страхування та розробки механізму відшкодування вартості ліків.
ЛІТЕРАТУРА
1. Кульчик Н.Я. // Экон. вестн. фармации. - 2000. - № 6. - С. 80-88.
2. Лицензирование в Европейском Союзе: фармацевтический сектор / Редакторы-составители В.А. Усенко, А.Л. Спасокукоцкий. - К.: Морион Лтд., 1998. - С. 319-326.
3. Мошкова Л., Кульчик Н. // Ремедиум. - 2000. - № 5. - С. 38-41.
4. О государственном регулировании цен на лекарственные средства. Постановление Правительства Российской Федерации от 09.11.01 № 782 // Фарм. вестн. - 2001. - № 36. - С. 13.
5. О мерах государственного контроля за ценами на лекарственные средства. Постановление Правительства Российской Федерации от 29.03.99 № 347 // Ремедиум. - 1999. - № 4. - С. 35-37.

 
 

Цікаве

Загрузка...