WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Економічна та ресурсна проблеми - Реферат

Економічна та ресурсна проблеми - Реферат


Реферат на тему:
"Економічна та ресурсна проблеми"
ПЛАН
1. Класифікація і сутність глобальних проблем
2. Проблема подолання бідності і відсталості
3. Ресурсна проблема, проблема нераціонального природокористування
Висновки
Список використаної літератури
1. Класифікація і сутність глобальних проблем
У якості основних глобальних проблем виділяють ті, котрі: по-перше, носять планетарний характер; по-друге, загрожують усьому людству або загибеллю, або серйозним регресом надалі розвитку; по-третє, вимагають невідкладного рішення зусиллями усього світового співтовариства.
Самі ці проблеми мають форму протиріч, диспропорцій і порушень у визначених сферах життєдіяльності людства. Різні автори по-різному класифікують їх. Найбільш прийнятної представляється наступна класифікація:
1. Интерсоциальние проблеми - війна і світ, припинення гонки озброєнь, демілітаризація економіки, проблема подолання відсталості країн, що розвиваються, і розвитку людини, забезпечення його майбутнього;
2. Глобальні проблеми гуманітарного, культурно-етнічного характеру - демографічна проблема, подолання голоду, хвороб;
3. Глобальні проблеми в сфері взаємодії суспільства і природи - охорона навколишнього середовища, продовольча проблема.
Дуже актуальна проблема взаємодії людини і суспільства з навколишньою природним середовищем. У наш час вона придбала якісно новий характер, тому що змінилася сама сутність екологічних криз: тепер вони є результатом не стихійних лих, як це було раніш, а господарської діяльності людини. І якщо раніш забруднення навколишнього середовища носило локальний характер, те тепер воно не обмежується окремими державами, а поширюється на всю планету.
Велике значення має освоєння космічного простору - космічна ера нараховує тільки три десятиліття, але вже дозволила зрозуміти спільність доль, то, що ресурси Землі не безмежні. Суть проблеми тут полягає в тому, що космічні дослідження дуже складні і вартість їх росте з кожним днем у геометричній прогресії і не під силу якому-небудь одній державі.
Продовольча проблема знаходиться в тісному зв'язку з демографічним розвитком. Масштаби і темпи росту народонаселення виступають і як фактор, що впливає на стан продовольчої, екологічної й ін. проблем планетарного характеру, і як самостійна глобальна проблема. Суть цієї проблеми полягає в тому, що основний приріст народонаселення у світі приходиться на країни, що розвиваються, з низьким рівнем економічного і культурного розвитку. Демографічні процеси вимагають свідомого керування з боку зацікавлених держав.
Гостро коштує проблема війни і світу. Світові війни минулого мали для людства трагічні наслідки: загальні людські втрати в першій світовій війні склали 9 мільйонів чоловік, а загальна вартість знищених матеріальних цінностей вимірялася в 30 мільярдів доларів; у другій світовій війні брало участь 40 держав і загинуло понад 50 мільйонів чоловік, а збиток склав 315 млрд. дол. Тому зараз проблема війни і світу - одне з головних питань світової політики.
В другій половині 20 століття наука зробила різкий стрибок уперед. Звідси небачений в історії технічний і індустріальний прогрес людства. Але саме глобальний технічний прогрес породив негативні глобальні наслідки (через різкий і не завжди виправданого збільшення витрати природних ресурсів, у тому числі непоновлюваних, що стало причиною тиску на природний потенціал планети; через негативний антропогенний розвиток на природне середовище; швидкого демографічного росту, що не супроводжується відповідним збільшенням продовольчої бази; різного рівня розвитку країн; постійного удосконалювання у виробництві зброї - усе це є причини загострення глобальних проблем.
2. Проблема подолання бідності і відсталості
У сучасному світі бідність і відсталість характерні, насамперед, для країн, що розвиваються, де проживає майже 2/3 населення Землі. Тому дану глобальну проблему часто називають проблемою подолання відсталості країн, що розвиваються.
Для більшості цих країн, особливо найменш розвитих, типова сильна відсталість, якщо судити за рівнем їхнього соціально-економічного розвитку. У результаті для багатьох з цих країн характерні жахаючі масштаби убогості. Так, 1/4 населення Бразилії, 1/3 жителів Нігерії, 1/2 населення Індії споживають товарів і послуг менш чим на 1 долар у день (по паритеті купівельної спроможності). Для порівняння, у Росії таких у першій половині 90-х рр. було менш 2%.
У результаті від недоїдання у світі страждає близько 800 млн. чоловік. До того ж значна частина злиденних людей неписьменна. Так, частка неписьменних серед населення старше 15 років складає в Бразилії 17%, у Нігерії - близько 43% і в Індії - приблизно 48%.
Величезні масштаби бідності і відсталості викликають сумнів у тім, чи можливо взагалі говорити про нормальний розвиток і прогрес людського суспільства, коли велика частина жителів планети виявляється за рисою гідного людського існування. Проблема збільшується тим, що досягнення світового науково-технічного прогресу "обходять стороною" багато розвиваючі країн, їхній колосальні по чисельності трудові ресурси мало використовуються, а самі ці країни у своїй більшості недостатньо активно беруть участь у світовому господарському житті.
Було б найвищою мірою нерозумно не бачити ті небезпеки, що виникають зі збереження такого положення в багатьох країнах, що розвиваються. Так, воно формує в широкій суспільній свідомості в цих країнах негативне відношення до існуючого у світі порядку. Це виражається в різних ідеях про відповідальність розвитих країн за положення в країнах, що розвиваються, а також у вимогах перерозподілу доходів у світовій економіці, деякої "зрівнялівки" у світовому масштабі (наприклад, рух країн, що розвиваються, за встановлення нового міжнародного економічного порядку).
Наростання соціальної напруженості через загострення проблеми відсталості підштовхує різні групи населення і правлячі кола країн, що розвиваються, до пошуку внутрішніх і зовнішніх винуватців такої тяжкої ситуації, що виявляється в збільшенні числа і глибини конфліктів у світі, що розвивається, у тому числі етнічних, релігійних, територіальних. Так, за даними Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем світу (СИПРИ) у другій половині 90-х рр. у світі нараховувалося більш 150 конфліктів різного походження. З огляду на тенденцію до розширення "клуба" ядерних держав за рахунок країн, що

 
 

Цікаве

Загрузка...