WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Економічна теорія - Реферат

Економічна теорія - Реферат

страждання, що породжуються бідністю, збільшуються. І хоча відчуття задоволеня може в більшій мірі примирити їх з цими лихами, існують інші лиха з якими воно примирити їх не в силі. Перевантажені роботою і залишившись недоучками, виснажені, не маючі спокою і дозвілля, вони позбавлені яких би не було шансів повністю використати свій розумовий хист.
Можна було очікувати, що наука, яка має справи з настільки важливими для добробуту людства питаннями, залучить до собе увага багатьох найталановитіших мислителів кожної епохи і виявиться тепер на подступах до повної зрілості. Але в дійсності число вчених- економістів було завжди невелике в порівнянні зі складністю проблем, що цій науці надлежало вирішувати, і в результаті вона всі ще перебуває майже в стані немовляти. Одна з причин того полягає в недооцінці впливу економічної науки на досягнення вищого добробуту людини. В самій справі, наука, предметом вивчення якої є багатство, часто представляється багатьом дослідникам на перший погляд відштовхуючою, бо ті, хто більше всього робить для розширення кордонів пізнання, рідко печеться про придбання багатства заради нього самого.
Але ще одна причина такого відставання криєтся в тому факті, що багато хто з тих умов индустриальной життя, з тих засобів виробництва, розподілу і споживання, якими займається сучасна економічна наука, виникли лише в самий останній час. Щоправда, зміни в її змісті в деяких відношеннях не настільки великі, як зміни в її формі, причому значно більше з сучасної економічної теорії, ніж представляється на перший погляд, може бути застосоване до умов відсталих народів. Але єдність в змісті, що переховується за різноманітністю форм, виявити нелегко, а зміни в формі призводили до того, що у всі часи менш витягали користь з робіт своїх попередників ніж вони могли б витягти, якщо б таких змін не була.
Економічні умови сучасного життя, незважючи на їхню більшу складність, в багатьох відношеннях представляються більш ясними ніж умови колишніх часів. Господарська діяльність більш чітко відділяється від інших виглядів діяльності; права индивидуумов по відношенню до інших индивидуумам і по відношенню до суспільства строже визначені; і, що важнее всього, звільнення від влади звичаїв і розширення свободи господарської діяльності, постійне заглядывание вперед і неустанная предприимчивость придали більшу определенность і більше значення побудительным мотивам, що регулюють відносні вартості різноманітних речей і різноманітних виглядів праці.
Часто затверджують, що сучасні форми индустриального життя відрізняються від старих тем, що вони більш конкурентні. Але така характеристика не зовсім задовільна. Точне значення поняття 'конкуренція', очевидно, полягає в тому, що одна людина состязается з іншим, особливо при продажі або покупці чого-небудь. Цей вигляд змагання тепер, певно, интенсивніше і ширше розповсюджений, ніж раніше, однак це лише другорядне і, можна навіть сказати, випадкове слідство докорінних особливостей индустриальной життя.
Немає якого-небудь терміну, що належним образом характеризував ці особливості. Вони полягають в тому, що виникли відома самостійність і звичка кожного самому вибирати свій власний шлях, віра в власні сили; осмотрительность і разом з тим швидкість в виборі рішень і судженнях; звичка передбачати майбутнє і визначати курс дій з урахуванням дальніх мети. Ці чинники можуть побуждать і часто побуждают людей конкурувати друг з іншому, але, з іншого боку, вони можуть штовхати, а якраз в нинішній час вони справді штовхають людей в направленні встановлення співробітництва і створення всякого роду об'єднань - корисливих і безкорисливих. Однак ці тенденції до колективної власності і до колективної діяльності докорінно відрізняються від аналогічних тенденцій в колишні часи, бо вони є не результатом звичаю, пасивної схильності до об'єднання сил зі своїми соседями, а результатом вільного вибору кожним индивидуумом такий лінії поведінки, що - після ретельного обдумывания - представляється йому найбільш підхожої для досягнення його власної мети, будь то корисливих або безкорисливих.
Термін 'конкуренція' віддає занадто більшим привкусом зла, він почав мати на увазі відому частку егоїзму і байдужості до благополучию інших людей. Щоправда, в колишніх формах виробництва спостерігалася менш свідома корисливість, ніж в сучасних, але там було і менше свідомої безкорисливості. Саме тверезий розрахунок, а не корисливість складає особливість сучасної епохи.
Сучасна епоха, певно, породила нові можливості для обману в торгівлі. Прогрес знань відкрив нові засоби виробництва підробок, дозволив винайти багато нових різновидів фальсифікацій. Виробник тепер набагато віддалений від кінцевого споживача, а за його злочини не слідує настільки швидка і сувора кара, що падає на голову приреченого жити і померти в рідному селі людини, безчесно обманувшего свого сусіда. Можливості для шахрайства тепер, безумовно більш численні, ніж раніше, однак немає підстав вважати, що люди використають більшу частку таких можливостей, ніж раніше. Навпроти, сучасні засоби торгівлі включають в себе ставші звичкою принципи довіри, з одного боку, а з другого - спроможність противстоять спокусі обдурювати, спроможність не властиву відсталим народам. Приклади простодушної правдивості і чесності окремих осіб зустрічаються при всіх соціальних умовах, але ті, хто намагався створювати господарські підприємства сучасного типу в відсталій країні, виявляли, що вони вряд чи можуть вважатися на тубільне населення при підборі людей на пости, що вимагають довіри. Виникає значно більша необхідність в імпорті робітників для таких робіт, що вимагають високих моральних якостей, ніж для робіт, що вимагають високої кваліфікації і умственных хисту. Обман і шахрайство в торгівлі були в середні сторіччя настільки широко розповсюджені, що просто поражаєшся, що труднощі в тих часи породжувала безкарна злочинність.
На всіх стадіях цивілізації, в якій зміцнилася влада грошей, поети і прозаики з насолодою живописали минуле, справжно 'золоте сторіччя', доки мир не почув на собі гніт самого матеріального золота. Їх ідилістичні картини були прекрасні, будили шляхетні помисли і наміри, але дуже мало відповідали правді історії. Маленьким общинам з найпростішими потребами, що щедра природа з лихвою задовольняла, ніколи справді майже не приходилося предаваться турботам про свої матеріальні потреби і спокусі корисливих намірів. Однак, коли нам вдається проникнути в внутрішнєжиття густонаселених країн, проживаючих вже в наш час в примітивних умовах, ми виявляємо більше потреби, більше корисливості, більше жорстокості, ніж можна було помітити на відстані; разом з тим ми ніде не знайдемо більш широко розповсюджений комфорт, сочетающийся з меншими стражданнями, ніж в сьогодняшньому західному мирі. Не слідує таврувати цивілізацію, назвою, що припускає зло.
Бути може неправомірно розповсюджувати таку характеристику на поняття 'конкуренція', але фактично вона розповсюджується на нього. В самій справі, коли конкуренція виноситься на суд, передусім підкреслюються її антигромадські форми, що настільки важливі для підтримання енергії і самодвижения, що припинення їхньої чинності може порушити стабільність суспільного добробуту.

 
 

Цікаве

Загрузка...