WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Інвестиційна модель ДЖ. М. Кейнса - Реферат

Інвестиційна модель ДЖ. М. Кейнса - Реферат

значення сукупному попиту. У своїх найбільш простих моделях кейнсіанці припускають, що рівень цін є постійним, тобто крива сукупної пропозиції являє собою горизонтальну лінію у відповідному діапазоні. Вони також вважають, що для кращого розуміння сукупного попиту необхідно ввести в аналіз чотири компоненти ВНП: споживання, інвестиції, державні закупівлі і чистий експорт.
мал. 2
4. Інструментарій кейнсіанскої теорії зайнятості
Як визначаються рівні виробництва і зайнятості в сучасному капіталістичному суспільстві, згідно кейнсіанскій економічної теорії? Критерієм правильності відповіді на дане питання служить наступне положення: кількість зроблених товарів і послуг і відповідно рівень зайнятості знаходяться в прямої залежності від рівня загальних, чи сукупних, витрат. У залежності від виробничого потенціалу, зумовленого наявністю рідких ресурсів, підприємці будуть робити такий обсяг продукції, що вони зможуть прибутково реалізувати. Як робітники, так і устаткування не знаходять застосування якщо немає ринку товарів і послуг, що вони здатні робити. Сукупні витрати, загальний обсяг виробництва і зайнятість змінюються в прямої залежності друг від друга.
5. Інвестиції
Тепер звернемося до інвестицій (витратам на будівництво нових заводів, на верстати й устаткування з тривалим терміном служби і т.п.) - другому компоненту чистих витрат. Що визначає рівень чистих витрат на інвестиції? Два основних фактори: очікувана норма чистого прибутку, що підприємці розраховують одержувати від витрат на інвестиції і ставка відсотка.
5.1. Очікувана норма чистого прибутку
Спонукальним мотивом здійснення витрат на інвестиції є прибуток. Підприємці здобувають засоби виробництва тільки тоді, коли очікується, що подібні закупівлі будуть прибутковими. Розглянемо простий приклад. Припустимо, власник невеликої майстерні по виробництву сервантів намагається прийняти рішення про інвестиції на новий шліфувальний верстат вартістю 1000 грн. і терміном служби в один рік. Нова машина, імовірно, збільшить виробництво продукції і виторг фірми. Так, припустимо, що чистий очікуваний доход (без експлуатаційних витрат) складає 1100 грн. Іншими словами, після обліку експлуатаційних витрат очікуваний чистий доход, що залишився, покриє вартість машини в 1000 грн. і принесе дохід у 100 грн. Порівнюючи цей дохід, чи прибуток, у 100 грн. і вартість машини в 1000 грн., знаходимо, що очікувана норма чистого прибутку від застосування машини дорівнює 10 % (100 грн. /1000 грн .).
5.2. Реальна відсоткова ставка
Але є ще один компонент витрат, зв'язаних з інвестуванням, що не врахований у нашому прикладі. Це ставка відсотка - ціна, що фірма повинна заплатити, щоб зайняти грошовий капітал, необхідний для придбання реального капіталу (шліфувального верстата). Висновок: якщо очікувана норма чистого прибутку (10 %) перевищує ставку відсотка (наприклад, 7 %), те інвестування буде прибутковим. Але якщо ставка відсотка (наприклад, 12 %) перевищує очікувану норму чистого прибутку (10 %), те інвестувати буде невигідно.
Варто підкреслити, що саме реальна ставка відсотка, а не номінальна відіграє істотну роль у прийнятті інвестиційних рішень. Номінальна ставка відсотка виражається в поточних цінах, а реальна ставка відсотка - у постійних чи скоректованим з урахуванням інфляції цінах. Іншими словами, реальна ставка відсотка - це номінальна ставка за винятком рівня інфляції. У прикладі зі шліфувальним верстатом ми допускали незмінний рівень цін.
Ну а якщо має місце інфляція? Припустимо, інвестиції на суму 1000 грн. повинні принести реальну (скоректовану з урахуванням інфляції) норму очікуваного чистого прибутку 10 %, а номінальна норма ставки відсотка, скажемо, дорівнює 15 %. На перший погляд може показатися, що інвестиції не прибуткові і їх не слід робити. Але допустимо, що інфляція, що має місце, складе 10 % у рік. Це значить, що інвестор буде платити доларами, купівельна спроможність яких зменшилася на 10 %. Якщо номінальна ставка відсотка дорівнює 15 %, то реальна ставка складе тільки 5 % (= 15 % - 10 %). Порівнявши ці 5 % реальної ставки відсотка з 10 % очікуваної норми чистого прибутку, ми побачимо, що інвестиції є вигідними і їх варто здійснити.
5.3. Крива попиту на інвестиції
Тепер нам варто перейти від мікро- до макроекономіки, тобто від інвестиційних рішень окремої фірми до розуміння загального попиту на інвестиційні товари всього підприємницького сектора. Допустимо, кожна окрема фірма зробила оцінку очікуваної норми чистого прибутку від усіх відповідних інвестиційних об'єктів і всіх цих даних зведені воєдино. Тепер ці оцінки можна підсумовувати, тобто послідовно скласти, і поставити запитання: яка повинна бути сумарна вартість інвестиційних проектів, здатних принести очікувану норму чистого прибутку, рівну скажемо, 16 % і більш; 14 % і більш; 12 % і більш? І так далі.
Припустимо, що взагалі немає перспективних інвестицій, які б давали очікувану норму чистого прибутку, рівну 16 і більш відсоткам. Але їсти можливість інвестувати 5 млрд. грн. при очікуваній нормі чистого прибутку між 14 % і 16 %; додаткові 5 млрд. грн. забезпечать норму чистого прибутку між 12 % і 14 %; ще додаткові 5 млрд. грн. - між 10 % і 12 %; а будь-які наступні додаткові 5 млрд. грн. - на 2 % менше до інтервалу від 0 % до 2 %. Підсумовуючи ці величини, одержуємо дані таблиці 1, що у виді графіка представлені на мал. 3 у виді кривої попиту на інвестиції.
Таблиця 1
Очікувана норма чистого прибутку (у %) Величина інвестицій (млрд.грн . у рік)
16
14
12
10
8
6
4
2
0 0
5
10
15
20
25
30
35
40
мал. 3
Маючи цю узагальнену інформацію про очікувану норму чистого прибутку на всі потенційні інвестиційні об'єкти, ми вводимо реальну ставку відсотка (ціну інвестицій). Випливає, що інвестиції будуть здійснюватися в тому випадку, якщо норма очікуваногочистого прибутку перевищує реальну ставку відсотка. Використовуємо даний аргумент при аналізі графіка на мал. 6. Припустимо, ставка відсотка складає 12 %. Витрати на інвестиції в сумі 10 млрд. грн. будуть вигідними, тобто інвестиційний проект на суму 10 млрд. грн. принесе очікувану норму чистого прибутку в 12 і більш відсотків. Інакше кажучи, попит на інвестиційні товари на суму 10 млрд. грн. буде при "ціні", рівним 12 відсоткам. Аналогічно, якщо ставка відсотка була б нижче, скажемо, 10 %, стали б вигідними інвестиційні проекти ще на 5 млрд. грн. і величина попиту на інвестиційні товари склала б 15 млрд. грн. І так далі. Пам'ятаючи про те, що всі інвестиційні проекти здійснювалися б до крапки, у якій очікувана норма чистого прибутку дорівнює ставці відсотка, ми виявляємо, що крива на мал. 3 являє собою криву попиту на інвестиції. Тобто різні можливі значення "цін" інвестицій (різні значення реальної ставки відсотка) дані на осі абсцис, а відповідні значення попиту на інвестиційні товари відкладаються по осі ординат. По своїй суті будь-яка чи пряма крива, побудована з урахуванням таких даних, і є крива попиту на інвестиції. Якщо ми порівняємо її з кривими попиту на продукцію і ресурси, то побачимо зворотну залежність між ставкою відсотка (ціною) і величиною витрат на інвестиційні товари (необхідна кількість).
Така модель інвестиційних рішень дозволяє передбачити важливий аспект макроекономічної

 
 

Цікаве

Загрузка...