WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Комуністичний експеримент (економіка СРСР 1917-1939) - Реферат

Комуністичний експеримент (економіка СРСР 1917-1939) - Реферат


Реферат
З економічної історії
КОМУНІСТИЧНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ (економіка СРСР 1917-1939)
Пізньої осені 1917 року більшовики почали поділ поміщицьких земель між селянами, що серйозно зміцнило їхню соціальну базу. Переділ, зменшення супроводжувалися здирствами, руйнуванням зразкових господарств, актами дійсного вандалізму, насильством і зведенням старих рахунків, проводився в інтересах найбіднішого селянства. Середній розмір наділу селянина збільшився в 1,5 рази. Правда, впала продуктивність праці і врожайність, що згодом призвели до голоду, від якого померло більше 5 мільйонів чоловік.
У середині 1918 року була націоналізована значна промисловість, на початку 1919 - вся інша. Скасовується торгівля, замінена прямим державним розподілом товарів, знову вводиться продовольча розверстка, ще більш жорстка, ніж при Тимчасовому уряді, формуються продзагони, сутички яких із "заможними" селянами поступово переростають у Цивільну війну, що супроводжувалася масовим терором з усіх боків, розстрілами за-ручників (особливо цю практику любили більшовики), насильством над мирним населенням, створенням концтаборів, в яких утримувалося більш 200 тисяч чоловік. Встановлюється загальна трудова повинність для будівництва оборонних споруджень, організовують трудові армії з представників непролетарських прошарків населення. До кінця 1919 року господарські відносини в сфері виробництва і розподілу натуралізуються.
У 1920 році випускаються замінники грошей - облікові трудові й енергетичні одиниці. Крім того, в обігу знаходилися царські гроші різноманітних років випуску, "керенки" (їх друкував і радянський уряд) чеки, марки, облігації казначейства, бони, іноземна валюта - всього більш 2000 різновидів грошових одиниць. Руйнація грошового обігу на думку революціонерів повинна була сприяти найшвидшій перемозі комунізму.
o Нова економічна політика
До 1921 року Цивільна війна в основному була заверше-Н3) Росія лежала в руїнах, у Поволжі лютував голод і почалося людожерство, а надій на світову революцію практично не залишилося. Більшовики були при владі в одній окремо взятій, дуже зруйнованій країні, більше 80% населення якої складали селяни. Промислове виробництво впало в 10 разів в порівнянні з рівнем 1913 року, чисельність кваліфікованих робітників скоротилася вдвічі. Транспорт практично не працював, палива і продовольства не вистачало.
Продовження політики "військового комунізму" у мирний час було представлено новими повстаннями селян. Величезної армії Тухачевского на превелику силу, при використанні отруйних газів і масових репресій, вдалося справитися з тамбовським повстанням Антонова. Та й у середовищі робітників було неспокійно - повстання робітників і матросів Кронштадта, що виступили з антибільшовицькими гаслами, хоча і було придушено зі "звичайною" жорстокістю, показало нетривкість соціальної бази влади. У цих умовах "фанатикам" у партії більшовиків прийшлося тимчасово відступити перед "господарниками".
У 1921 році безразмірна пророзкладка була замінена фіксованим продовольчим податком у розмірі 30-40% від врожаю (для найбідніших селян 10-20%). Припускалася приватна торгівля - спочатку у вигляді простого товарообміну без використання грошей, потім і грошова. Дозволявся приватний (дрібний) бізнес. Десятки тисяч підприємств були передані приватним особам - іноді їхнім колишнім власникам на термін від 2 до 5 років. почалося активне друкування радянських грошей - совзнаків. явилися кооперативні магазини і ресторани. Для західного бізнесу було надано біля сотні концесій. Трудармія була розпущена, працювала біржа праці. На державних підприємствах почалася впровадження господарського розрахунку, була дозволена оренда землі і найм робітників. Військова реформа, здійснена М. Фрунзе, дозволила різко скоротити чисельність Червоної Армії із 5-7 млн. до приблизно 1,5 мільйонів бійців.
Усе це досить швидко відновило промислове і сільськогосподарське виробництво. Уже в 1922 обсяг промислової продукції зріс на 30%, а в 1926 році перевищив довоєнний рівень. Реальна заробітна плата робітників також відновилася на довоєнному рівні.
o Грошова реформа Сокольникова
Результатом невпинного друкування совзнаков для покриття бюджетного дефіциту, природно, була найжорстокіша інфляція що поступалася хіба що німецькій гіперінфляції. У 1922 р. в обіг були випущені нові совзнаки, вартістю 10 тисяч старих соврублів але вже в такому 1923 р. ще більш нові совзнаки обмінювалися за курсом 1 до 100 знаків зразка 1922 р. і 1 до 1 000 000 старого.
Наприкінці 1922 року в обіг, паралельно із совзнаками, були введені радянські червінці - золоті банкноти, прирівняні до царської десятирублевої монети. Вони на чверть були забезпечені золотом, а на 3/4 короткостроковими зобов'язаннями і високоліквідними товарами, але на золото не розмінювалися - така була принципова позиція наркомфіна Сокольникова, у кабінеті якого висів транспорант з гаслом - "Емісія - є опіум для народного господарства". Не використовувалися червінці і для покриття бюджетного дефіциту. З 15 лютого 1924 року друкування совзнаків було припинено і почався поступовий обмін уже випущених на червінці, п'ятірки, трійки, рублі і розмінну монету за курсом 1 рубль за 50000 совзнаків зразка 1923 року, 5 000 000 - зразка 1922 і 50 000 000 000 - більш ранніх випусків, що був до середини 1924 р. завершений. До цього часу бюджетний дефіцит зусиллями Сокольникова істотно скоротився і був прийнятий декрет, що заборонив емісію паперових грошей для покриття дефіциту.
Після стабілізації національної валюти курс золотого рубля виріс з 2,2 до 0,9 рублів за долар, почалося формування радянської банківсько-кредитної системи.
Крім Держбанку, на який було покладено емісійні й обліково-контрольні функції, були організовані Промбанк - для фінансування промисловості, Электробанк - для кредитування електрифікації, Зовніторгбанк - для зовнішньої торгівлі, Це-комбанк (майбутній Житсоцбанк) - для комунальних платежів і житлового будівництва. Сільгоспбанк - для фінансування сільського господарства.
У 1923 році була проведена податкова реформа, за якою основна роль оподатковування була перенесена з

 
 

Цікаве

Загрузка...