WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономічна теорія → Економічна сутність акцизного збору (Курсова) - Реферат

Економічна сутність акцизного збору (Курсова) - Реферат

Україні перелік товарів, на які встановлюється акцизний збір та ставки цього збору, встановлюється Верховною Радою України. Майже щорічно перелік підакцизних товарів та ставки акцизного збору змінювались. Так в 1994 році ставки на підакцизні товари були встановлені у відсотках до відпускної ціни (таблиця 1.1).
До 13 грудня 1993 року стягнення акцизного збору з імпортних товарів проводилося тими ж ставками, що і з вітчизняних. З метою заахисту вітчизняного товаровиробника та збільшення надходжень до бюджету, починаючи (13 грудня 1993 року) на деякі імпортні підакцизні товари встановлюються ставки, які в декілька разів вищі, ніж ставки за аналогічні вітчизняні товари (таблиця 1.1.2.).
Таблиця 1.1.
Перелік підакцизних товарів та ставки акцизного збору.
№ пп Найменнування підакцизного товару. Ставки акцизного збору (у % до відпускної ціни)
1 Пиво 20
2 Спирт питний та етиловий 90
3 Горілка, лікеро-горілчані вироби. 85
4 Коньяк 60
5 Шоколад і шоколадні вироби, кава 20
6 Цукор 30
7 Сигарети з фільтром 40
8 Відеотехніка 20
9 Вироби з кришталю, виготовлені ручним способом. 45
10 Хутрові вироби та вичинені шкурки 30
11 Килими та килимові вироби 40
12 Натуральна шкіра та одяг з неї 35
Таблиця 1.1.2.
Підакцизні імпортні товари та акцизні ставки.
№ пп Найменування підакцизного товару Ставки акцизно-го збору (у %)
1 Спирт питний та етиловий, горілка, лікеро-горілчані вироби 300
2 Коньяк 250
3 Вино та виноматеріали, шампанське. 200
4 Пиво 150
5 Тютюнові виробі 150
З часом переважна більшість ставок встановлюється у твердих сумах. Перелік підакцизних товарів та акцизних ставок наводиться в додатку (дод.А).
У зв'зку з тим, що акцизним збором оподатковуються товари не першої необхідності і потреба в соціальних пільгах невелика, перелік пільг за цим податком невеликий.
З метою стимулювання експорту вітчизняних товарів та надходження валюти до країни, згідно зі статтею 5 Декрету [12] акцизний збір не справляється при реалізації підакцизних товарів (продукції) на експорт за іноземну валюту.
Не підлягає оподаткуванню також оборот з реалізації легкових автомобілів спеціального призначення для інвалідів, оплата вартості яких провадиться органами соціального забезпечення, а також легкових автомобілів спеціального призначення за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України.
У свій час було актуальним питання оподаткування оборотів з реалізації спирту етилового, що використовується на виготовлення лікарських засобів і ветеринарних препаратів, та підакцизних товарів власного виробництва підприємств і організацій агропромислового комплексу при використанні їх для обміну на паливно-мастильні матеріали, ліс, гербіциди, добрива та інші імпортні матеріально-технічні ресурси для сільського господарства. Тому щодо них була надана пільга, яка на сьогодні скасована.
Якщо порівнювати акцизне оподаткування України та деяких країн світу, то можна сказати, що за останні роки в країнах світу намітились певні зміни в структурі податкових надходжень.
Так, в США надходження від акцизного збору зросли на 10 млрд. доларів, або на 20% порівняно з минулими роками. Високі темпи росту за останні 3 роки пояснюються тим, що через загострення дефіциту федерального бюджету були підвищені акцизи на ряд товарів, утому числі на пиво, вино, тютюнові вироби. Введений акциз на дорогі автомобілі, дорогоцінності, хутро, особисті літаки.
Наукова теорія оподаткування виникла саме у Великобританії. Осмислення ролі та місця податків у суспільстві почалося ще на початку XVII століття. У 1625 році у праці "Досліди або настанови моральні і політичні" англійський філософ Френсіс Бекон писав: "Податки, які стягуються за згодою народу, не так послабляють його мужність. Відмітьте, що мова в нас йде сьогодні не про гаманець, а просерце. Податки, які стягуються за згодою народу або без такої, можуть бути однаковими для гаманця, але не однакова їх дія на дух народу" [ c.]
Серед непрямих податків в Англії друге місце займають акцизи. Підакцизними товарами є алкогольні напої, пальне, тютюнові вироби, транспортні засоби. Акциз на спиртні напої та пальне стягується в твердих сумах з одиниці товару (з літра). Акциз на тютюнові вироби встановлюється як відсоткова надбавка до ціни товару. Ставка акцизних зборів змінюється за звичай в межах від 10 до 30%.
В Японії більше 64% усіх податкових надходжень становлять державні податки, решта-місцеві податки. Значна частина податкових коштів перерозподіляється через державний бюджет шляхом відрахування від державних податків до місцевих бюджетів.
Податкова система Японії характеризується багатьма податками. Їх має право стягувати кожен орган територіального управління. Причому всі податки зафіксовані в законодавчих актах. Кожний вид податку регулюється законом.
У країні діє майже 25 державних та 30 місцевих податків. Серед споживчих податків Японії головну роль відіграє податок із продажу, який стягується за ставкою 3%. Насьогодні, ця ставка підвищена до 5 %. Суттєво наповнюють бюджет податки із власників автомобілів, акцизи на спиртні напої, тютюнові вироби, нафту, газ, бензин, податок на розвиток електроенергії, акцизи за послуги (проживання в готелі, харчування в ресторанах, купання в гарячих джерелах тощо).
1.2 Методичні основи обліку розрахунків з бюджетом з акцизного збору
Суми податкових забов язань з акцизного збору відображаються по кредиту субрахунка 642 "Розрахунки з обов язкових платежів" (саме на цьому рахунку ведеться облік розрахунків за збором (обов язковими платежами)). За цим субрахунком доцільно відкрити окремий субрахунок другого порядку, наприклад, 642/1 " Розрахунки з акцизного збору".
За дебетом цього рахунку відображаються суми акцизного збору, перераховані до бюджету (в кореспонденції з кредитом рахунку 301 "Розрахунковий рахунок"); за кредитом цього рахунку - суми акцизного збору по реалізованих товарах, які враховані у складі виручки від реалізації та які належать до сплати в бюджет ( у кореспонденції з дебетом рахунку 701 " Реалізація"). Кредитове сальдо за цим рахунком показує суму заборгованості по акцизному збору перед бюджетом у підприємства-платника,дебетове-навпаки, суму, зайво перераховану до бюджету.
При відвантаженні підакцизних товарів, в оплату яких кошти від покупця не надійшли, а також при відпуску за готівку субрахунок 6421 кореспондує з рахунком 70 "Доходи від реалізації".
Цікавим ньюансом є те, що при одержанні попередньої оплати інструкцією № 291 [19], окремий субрахунок не передбачено. Тому доцільно відкрити окремий субрахунок, наприклад, 645 "Податкові забов язання з акцизного збору". Після відвантаження попередньо оплачених товарів рахунок 70 дебетується в кореспонденції з субрахунком 645.
У імпортера підакцизної продукції при придбанні марок суми сплаченого акцизного збору буде відображатися по дебету субрахунка 6421. При ввезенні товару на митну територію України сума акцизного збору ( разом з сумою мита та інших витрат) відповідно до Положення

 
 

Цікаве

Загрузка...