WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Основні види інвестицій та шляхи їх залучення в економіку України - Курсова робота

Основні види інвестицій та шляхи їх залучення в економіку України - Курсова робота

суму, необхідну для викупу акцій на пільгових умовах. При цьому такі інвестори мають можливість акумулювати пакет акцій підприємства за ціною, значно нижчою ніж при конкурентному продажу, працівники ж отримують або грошові кошти (тобто, фактично вже на цьому етапі відбувається процес вторинного продажу) або додаткову частку акцій.
1.2.3. Способи продажу пакетів акцій підприємств в процесі приватизації
Серед конкурентних способів продажу необхідно виділити ті, які пов`язані з надходженням грошових коштів, як в наслідок прямого придбання, так і в процесі виконання інвестиційних зобов`язань.
Сертифікатні аукціони за ПМС та КС не призводять до прямого надходження коштів в силу специфіки своїх засобів платежу. Ми розуміємо, що такий вид продажу не несе за собою будь-якої відповідальності покупця за подальший розвиток підприємств. Сертифікатні аукціони дають можливість лише попередньо визначити ринкову ціну того чи іншого пакету акцій підприємства. У процесі продажу на сертифікатних аукціонах відбувається певний розпил акцій і, тому, навіть для привабливих підприємств важко знайти власника досить великого пакету, який би міг виступити у ролі інвестора. Такий інвестор може утворитися тільки на вторинному ринку цінних паперів, але для цього повинен діяти розвинений фондовий ринок, якого в нас, на жаль, ще немає. Проте, інвестори за допомогою українських фірм-посередників мають можливість придбати досить значні пакети акцій за помірною ціною. Як правило, це портфельні інвестори, зацікавлені в перепродажі акцій. Такий вид продажу дуже зручний для них, бо не несе за собою жодних зобов`язань щодо подальшої долі підприємства.
Найбільше відповідають завданню наповнення державного бюджету продаж акцій на фондових біржах та грошових аукціонах. В такому випадку вся сума коштів, отримана за пакети акцій надходить до держави. При цьому, покупець, знов таки просто сплачує вартість пакету і не хвилюється за внесення будь-яких інвестицій. Успішна робота підприємства цікавить більшість таких покупців лише з току зору спекулятивного підвищення вартості придбаних акцій.
Процедура проведення грошових аукціонів значно дешевша ніж проведення інвестиційних тендерів. Вона не потребує таких великих витрат на західних консультантів та попередню реструктуризацію підприємств. Крім того, аукціони більш відкриті для участі потенційних інвесторів. Вони надають рівні умови для участі як відчизняним, так і іноземним інвесторам, не встановлюють жодних умов та обмежень. Вони, на відміну від інвестиційних конкурсів, не потребують створення системи контролю за додержанням інвестиційних або інших зобов`язань. Великою перевагою грошових аукціонів є те, що їх можна здійснювати дуже швидко, тобто є можливість надати їм масового характеру. Інвесторів повинна зацікавити більш "прозора" у порівнянні з комерційними конкурсами процедура визначення переможця.
Проте, деяких інвесторів, які планують в подальшому вносити дуже значні кошти в розвиток підприємств, може не влаштовувати спекулятивно взвинчену вартість пакетів, гроші за які не надходять до об`єкта інвестицій. Для залучення таких інвесторів розроблено процедуру проведення некомерційних конкурсів. При цьому способі продажу пакет акцій продається за попередньо визначеною вартістю, а вирішальним фактором при виборі переможця стає його бізнес-план та зобов`язання щодо реконструкції та розвитку підприємства. Таким чином, до бюджету надходить значно менша сума коштів у якості сплати за придбане майно, проте підприємство отримує в повному обсязі кошти для своєї реорганізації та переозброєння. Крім того, такий покупець бере на себе зобов`язання щодо збереження, а можливо і збільшення, кількості робочих місць, впровадження нових технологій, організації праці та інші. Фактично, держава при цьому нічого не втрачає, бо через деякий час податкові надходження від роботи приватизованих таким чином підприємств значно перевищуватимуть суму, яку можна було отримати в результаті інших способів продажу. Щоправда, такі надходження стають можливими лише через деякий проміжок часу, а економічна ситуація в державі може бути не дуже сприятливою для цього.
Проміжним варіантом є продаж на комерційних конкурсах. При цьому, переможцем стає покупець, який пропонує найвищу ціну за пакет акцій. Проте, крім внесення грошових коштів, покупець зобов`язаний виконати фіксовані умови проведення конкурсу, тобто здійснити ряд заходів, направлених на розвиток підприємства. Саме за таким принципом планується проводити зараз міжнародні конкурси за участю фірм-радників. Фірмами-радниками будуть виступати всесвітньо відомі консалтингові фірми, які разом з представниками ФДМУ будуть розробляти фіксовані умови при проведенні конкурсів, а також оцінювати разом з конкурсною комісією пропозиції потенційних покупців.
1.2.4. Інші способи залучення інвестицій в економіку України
Залучення інвестицій може здійснюватись різними способами, в залежності від відносин між інвестором та об`єктом приватизації, загальним економічним середовищем. Головні способи - це створення спільних підприємств, додаткова емісія акцій, залучення коштів міжнародних фінансових організацій та проведення конкурсів, які б передбачали зобов`язання щодо розвитку підприємств.
Спосіб залучення іноземного інвестора за допомогою створення спільних підприємств, найпоширеніший на початку економічних реформ, не втратив своєї актуальності. Він дає змогу, налагоджувати роботу підприємств, як після приватизації, так і до неї. Це не означає, що таке підприємство буде вилучено з процесу приватизації. Приватизовуватиметься буде частка, що належить державі у майні спільного підприємства. Враховуючи, що таке підприємство завдяки участі іноземного інвестора вже пройде попередню реструктуризацію, зиск держави може бути навіть більшим, ніж при традиційному продажу.
Досить привабливою є перспектива залучення додаткових коштів задопомогою вторинної емісії акцій. Щоправда, це може стосуватися лише стабільно працюючих виробництв. Такі підприємства можуть емітувати свої цінні папери для поповнення обсягу власних обігових коштів. Такий спосіб залучення інвестицій ще не досить поширений в Україні. Проблема додаткових емісій полягає в тому, щоб чітко визначити обсяг емісії, необхідний для розвитку підприємства і, в той же час, достатній для того, щоб не втратити контроль за підприємством. Досвід такої роботи відсутній у українських підприємств. Проте вже існує багато фінансових установ та консалтингових фірм, які консолідували провідних спеціалістів в цій галузі та можуть надати необхідну допомогу.
Активно почали працювати на українському ринку міжнародні фінансові установи. Програми надання кредитів українським підприємствам здійснюють Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР), Міжнародна Фінансова Корпорація (МФК), Фонд NIS Enterprise - фонд сприяння розвитку підприємництва в нових незалежних державах та деякі інші. Вони постійно розширяють сферу своєї діяльності. Наприклад, в кінці літа цього року в Одесі було відкрито новий інвестиційний фонд, створений ЄБРР за участю іспанських партнерів. Такі фінансові установи надають кредити на умовах, вигідніших, ніж в українських банках.
1.2.5. Продаж

 
 

Цікаве

Загрузка...