WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Основні види інвестицій та шляхи їх залучення в економіку України - Курсова робота

Основні види інвестицій та шляхи їх залучення в економіку України - Курсова робота

зростання вартості пакетів акцій, що продаються на біржах і, відповідно, надходжень до бюджету. У 1997 році середня вартість проданого пакету акцій становила 114 тисяч гривень, у 1998 році вона зросла в 2.5 рази. В 1999 році середній пакет акцій, проданий на фондових біржах та ПФТС, коштував вже 474 тисячі гривень. Загалом же від цього виду продажу акцій держава отримала вже більше 1 мільярда гривень.
До продажу на фондових біржах готуються нові пакети акцій підприємств хімічної промисловості, металургії та коксохімії, машино- і суднобудування, сільського господарства, зокрема хлібоприймальних підприємств.
1.2.2. Приватизація як один із шляхів залучення інвестицій в Україну в період переходу до ринкової економіки
Зрозуміло, що інвестиції можуть піти у країну лише тоді, коли державою створено всі головні умови для цього і, в першу чергу, створено базу для найширшого розвитку приватного сектору економіки. Саме на це і націлено програму приватизації, яка втілюється в життя в Україні.
Головою метою інвестиційного процесу в процесі приватизації є:
" Створення реального власника на підприємстві;
" Залучення інвестицій до підприємств;
" Отримання коштів для поповнення державного бюджету, а також супроводження процесу приватизації.
Потрібно зазначити, що процес приватизації не є статичним. Він постійно розвивається, змінюється відповідно до вимог суспільства.
Починаючи з 1992 року, тобто з моменту прийняття Законів України "Про приватизацію майна державних підприємств" та "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", декілька раз змінювались орієнтири державної політики щодо головної мети, якої можна досягти завдяки приватизації. Це були "передача державної власності тим, хто на ній працює", "справедлива і рівна роздача державного майна всім громадянам", "перетворення населення у "суспільство власників" і, нарешті, "пошук ефективного власника".
Разом з цим змінювались підходи до методики та шляхів приватизації. На першому етапі переважали викуп та оренда з викупом. Це був найбільш швидкий спосіб приватизації підприємств виключно членами трудових колективів. На базі приватизованих об`єктів створювались закриті акціонерні товариства або колективні підприємства. Сторонній інвестор практично не мав змоги приймати участь у цьому процесі, українські ж підприємства лишались одного з головних джерел фінансування.
Після прийняття Програми радикальних економічних реформ почався перехід до дійсно масової приватизації - її другого етапу. Був введений до обігу готівковий приватизаційний майновий сертифікат (ПМС). Відбулась якісна зміна об`єктів приватизації. Якщо у перші роки це були, як правило, невеликі об`єкти, то зараз до процесу приватизації вступили індустріальні велетні - підприємства стратегічно важливих галузей економіки України. На їх базі створюються відкриті акціонерні товариства, акції яких підлягають продажу як широким верствам населення та фінансовим посередникам на сертифікатних аукціонах, так і шляхом проведення некомерційних конкурсів. З`явилася можливість для придбання акцій інвесторами при їх первинному розміщенні. Почав формуватися вторинний ринок цінних паперів. Були розроблені процедури проведення інвестиційних конкурсів.
Зараз поступово розпочинається новий, третій, етап приватизації. Він буде пов`язаний з переходом до грошової приватизації, якнайширшого проведення аукціонів за гроші, конкурсів, індивідуальною приватизацією стратегічно важливих підприємств, їх реструктуризацією.
Низка законів, Указів Президента України і відповідних нормативних актів, підготовлених ФДМУ останнім часом, націлена саме на це. Указ Президента України "Про конкурсний продаж пакетів акцій відкритих акціонерних товариств в процесі приватизації" регламентує умови проведення комерційних і некомерційних конкурсів.
Конкурс - це спосіб приватизації, при якому пакети акцій продаються покупцеві, який запропонував найвищу ціну (при проведенні комерційного конкурсу) або найкращі зобов`язання щодо подальшого розвитку об`єкта приватизації (при некомерційному конкурсі). Згідно Положення про застосування способів приватизації та Положення про підготовку, організацію та проведення конкурсів з продажу пакетів акцій, що належать державі конкурс відбувається в два етапи, переможець визначається конкурсною комісією.
Визначено, що для продажу на комерційних конкурсах передбачаються пакети акцій розміром не менш 26% статутного фонду (в окремих випадках, для підприємств з великою вартістю основних фондів, - не менш 15%).
Для некомерційних конкурсів передбачено виставлення для продажу пакетів акцій не менш ніж 51% статутного фонду. При цьому, для проведення таких конкурсів можуть залучатися фірми-радники.
Указ "Про прискорення перетворення державних підприємств у відкриті акціонерні товариства" передбачає корпоратизацію, тобто перетворення у відкриті акціонерні товариства, 100% акцій яких буде знаходитись у державній власності, всіх великих і середніх державних підприємств, крім тих, що увійдуть до переліку казених. Це дозволить значно прискорити процес приватизації, тому що зараз саме процес корпоратизації, який включає в себе оцінку підприємств, розробку його статутних документів, займає майже півроку.
І, нарешті, останній проект Указу з цієї низки - Указ "Про заходи щодо регулювання відносин заборгованості підприємств". Цим Указом буде дозволено погашати прострочені борги державних підприємств та підприємств з державною часткою за рахунок продажу майна, що належить державі у цих підприємствах.
Які ж проблеми виникають в процесі приватизації зараз і які можливості є для інвесторів під час цього процесу.
Сьогодні ФДМУ доводиться одночасно вирішувати протилежні завдання: з одного боку - продавати об`єкти приватизації якомога дорожче, з метою наповнення державного бюджету, а з іншого - намагатись залучити максимальний обсяг інвестицій для українських підприємств.
Зрозуміло, що неконкурентні способи приватизації, такі як викуп або пільговий продаж акцій працівникам і керівництву підприємств, можна розглядати лише зточки зору їх подальшого перерозподілу. Неконкурентні способи продажу характеризуються продажем за номінальною вартістю або і зовсім безоплатною передачею майна. Беручи до уваги той факт, що більшість коштів, які надходять для сплати, становлять приватизаційні майнові та компенсаційні сертифікати, надходження до бюджету від неконкурентних способів продажу наближаються до нуля. Інвестиційний потенціал трудових колективів та інших категорій громадян, що мають пільги при придбанні акцій, є наймізернішим, якщо він є взагалі. З іншого боку, такі способи продажу забезпечують певний соціальний ефект, дозволяючи працівникам підприємств, більша частина яких ледь зводить кінці з кінцями, дешево (за номінальною вартістю) або безоплатно отримати частину акцій свого підприємства. Неконкурентні способи продажу створюють досить широке коло власників акцій, готових при слушній нагоді викинути їх на вторинний ринок цінних паперів з метою отримання "живих" грошей.
Крім того, деякі інвестори, користуючись нестачею коштів у робітників та керівництва підприємств, пропонують сплатити за них

 
 

Цікаве

Загрузка...