WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Основи міжнародної економічної торгівлі - Курсова робота

Основи міжнародної економічної торгівлі - Курсова робота

світового господарства. Особливо гострою ця проблема є для більшості країн, що розвиваються та переходять до ринкової економіки. Для ліквідації незбалансованості платіжного балансу здійснюють певні заходи.
Традиційно для погашення дефіциту платіжного балансу використовують іноземні кредити та ввіз капіталу. Проте цей метод тимчасового балансування, оскільки згодом необхідно виплачувати як відсотки і дивіденди, так і суму боргу. Наприклад, зовнішні борги країн, що розвиваються, розвиненим країнам сягнули 2 трлн. дол. США. Методом урівноваження платіжного балансу служить використання офіційних золотовалютних резервів країни, якщо вона їх має в необхідному обсязі. Надзвичайним джерелом погашення пасивного сальдо платіжного балансу може бути в окремих випадках зовнішня допомога у формі субсидій, пільгових кредитів.
Однак стратегічно для ліквідації дефіцитного платіжного балансу країна повинна вживати усіх необхідних заходів, спрямованих га стійкий, збалансований, урівноважений розвиток національної економіки. Це досягається через розвиток імпортозамінюючих виробництв, стимулювання експорту, а головне через загальне зростання національної економіки на конкурентноспроможній, пропорційній основі.
Щодо України, то її поточний платіжний баланс дефіцитний. Від'ємне сальдо поточного балансу обумовлене значним дефіцитом торговельного балансу, який утворюється в основному за рахунок імпорту енергоносіїв. Становище дещо пом'якшується за рахунок позитивного сальдо балансу послуг та торговельного балансу з багатьма країнами, звідки не ввозяться енергоносії.
Оскільки валютні резерви країни складають незначну суму, фінансування від'ємного сальдо поточного платіжного балансу здійснюється за рахунок зовнішніх джерел, що призводить до зростання зовнішньої заборгованості.
Звідси стратегічне вирішення проблеми дефіциту платіжного балансу України знаходиться на шляху структурної трансформації усієї економіки. Для цього потрібен час і відповідна, на основі чіткого державного регулювання, економічна політика з обов'язковим урахуванням соціальних проблем.
2.4. Регулювання світових господарських зв'язків.
Ускладнення міжнародного економічного життя та розвиток його суперечностей закономірно породжують об'єктивну необхідність регулювання світових господарських зв'язків. Основним суб'єктом їх регулювання є держава. Напрацьовується система міжнародного економічного регулювання на регіональному та глобальних рівнях. До першого належать такі структури економічних об'єднань, як ЄС, зона вільної торгівлі в Північній Америці та багато інших. Другий рівень становлять передусім численні економічні організації та установи ООН.
Міжнародні економічні відносини втілюються в життя за допомогою відповідної зовнішньоекономічної політики держави, що є не тільки основним суб'єктом, а й базовим рівнем регулювання світових господарських зв'язків.
Історично з розвитком ринкової системи склалися два основних різновиди зовнішньоекономічної політики держави:
1) фритредерство - полягає у проведенні лібералізації зовнішньої торгівлі та інших зовнішньоекономічних зв'язків країни при мінімальному втручанні держави в приватнопідприємницьку діяльність. Ця політика зародилась в Англії і була пов'язана із промисловим переворотом.
2) протекціонізм - це зовнішньоекономічна політика держави, що спрямована на підтримку розвитку національної економіки і здійснюється за допомогою економіко-політичних бар'єрів, які захищають внутрішній ринок від певних іноземних товарів. При цьому інструментарієм зовнішньоекономічної політики держави є:
" мито;
" заборона імпорту певних товарів;
" підтримка через стимулювання національного експорту;
" валютне регулювання, тощо.
Це забезпечує розвиток національних виробництв, яке ще не досить конкурентноспроможне, але конче необхідні для розширення відтворення і макроекономічного зростання, що приводить до збільшення доходів населення, інвестування в національну економіку, суспільного багатства і добробуту.
Міжнародними формами регулювання економіки щодо світових господарських зв'язків є: щорічні зустрічі керівників провідних держав розвиненої ринкової економіки з усе більшим залученням останнім часом керівників інших країн; заходи міжнародних економічних організацій та багато інших форм. Метою міжнародного регулювання є підвищення ефективності економіки вільного підприємництва, досягнення високих темпів економічного зростання у світовому господарстві.
Про втручання у господарську діяльність фірм мова не йде. Економічні інтереси суб'єктів ринку були і залишаються обмежувачем зовнішнього впливу на ринкові механізми. Якщо міжнародне регулювання не зберігається з економічними інтересами суб'єктів ринкових відносин, то вони навряд чи будуть виконувати узгоджені правила гри і тоді мета міжнародного врегулювання буде не досяжною.
III. Висновок.
Розглядаючи тему "Економічні основи міжнародної торгівлі", ми бачимо, що в зовнішньоекономічних зв'язках міжнародна торгівля має дуже важливе значення.
Міжнародні економічні відносини проявляються в різних економічних формах і ми їх всі розглянули. Це такі як:
" експорт та імпорт товарів і послуг;
" вивіз капіталу;
" міжнародна інвестиційна діяльність;
" міжнародна міграція робочої сили;
" міжнародні валютні відносини;
" міжнародна кооперація виробництва.
Ми бачимо, що всі ці форми економічних зв'язків є продуктивними в міжнародній торгівлі. Всі дані про міжнародні операції, як зазначалося вище, відображаються в платіжному балансі.
Перш за все міжнародна торгівля вигідна тим, наприклад, що держава ніколи не буде виготовляти той товар, виробництво якого для неї не вигідне. Якщо,виготовляючи будь-який товар, країна буде мати при цьому на придбання сировини, для виготовлення будь-якого товару, великі витрати, то їй набагато вигідніше буде імпортувати цей товар з інших країн. А щоб в країні розвивалася національне виробництво, то країна повинна, перш за все, виготовляти товар високої якості, щоб це принесло національній економіці високий доход, багатство.
Велике значення для економіки країн має міжнародна інвестиційна діяльність, надання кредитів, пільг. Завдяки цьому країни, що розвиваються і переходять до ринкової економіки можуть підтримувати, під час перехідного періоду, своє національне виробництво. Міжнародна торгівля взаємовигідна навіть у тому випадку, коли одна з двох країн може виробляти всі види товарів дешевше від іншої. Одна країна може мати абсолютно більш ефективне виробництво всіх товарів ніж інша. Що ж до України, то на даному етапі розвитку міжнародних економічних відносин, в нас переважає присутність на ринку більше іноземного товару ніж національного.
Отже, розглядаючи цю тему, можна сміло сказати, що Україна обов'язково повинна розвивати міжнародні економічні відносини з іншими розвиненими країнами світової торгівлі.
Література:
1. Економічний словник - довідник / під редакцією Мочерного С.В. - Київ, 1995р.
2. Самуельсон П. Економіка. - Львів, 1993р.
3. Основи економічної теорії: політико-економічний аспект / під редакцією Климка Г.Н., Нестеренка В.П. - Київ, 1997р.

 
 

Цікаве

Загрузка...