WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Особливості формування інноваційної моделі розвитку економіки України - Реферат

Особливості формування інноваційної моделі розвитку економіки України - Реферат

Реферат на тему:

Особливості формування інноваційної моделі розвитку економіки України

Останніми роками в Україні все частіше постає питання переходу економіки України на шлях інноваційних перетворень. Особливо актуальним є питання створення реально діючого механізму перетворення реальних знань у технологічні нововведення, за рахунок чого прогнозується можливість значного підвищення конкурентоспроможності національної (вітчизняної) економіки та її довгострокового зростання.

Перехід економіки на інноваційну модель передбачає реалізацію амбіційних планів країни на економічний та технологічний прориви.

Для інтенсивного інноваційного піднесення економічної сфери досить важливим є врахування наступних ознак:

- наявність державної політики і законодавства, спрямованого на стимулювання інноваційних процесів;

- наявність у пріоритетних галузях великих національних компаній, що здійснюють масштабні програми виробництва і просування на ринки конкурентоспроможної продукції;

- розвиток сучасної мережі інноваційної інфраструктури.

Україна має реальні передумови для створення та утвердження інноваційної моделі розвитку економіки. Насамперед - це високий науково-технічний, кадровий та інтелектуальний потенціали, розвинута навчально-наукова система, високий освітній рівень населення, наявність кваліфікованої робочої сили, яка згідна працювати за не дуже високу платню.

Впровадження досягнень науки і техніки у реальне життя приведе до модернізації економіки, яка полягає в заміні одних елементів виробничої системи іншими, сучаснішими. До них можна віднести нові технології, які є результатами завершених наукових досліджень і розробок, а також ті що вдосконалені на базі використання нових знань [1, с.36].

За останні роки в Україні було сформовано основи правової бази, що стимулює науково-технічну й інноваційну діяльність, створено десятки зон і територій пріоритетного розвитку, функціонують десятки інноваційних центрів, з'являються перші технопарки, створено численні підрозділи відповідальні за інноваційний розвиток [2, с.128].

Аналіз даних статистики дає підстави для висновку про початок утвердження в Україні інноваційної моделі економічного зростання. У 2005 р. порівняно з 2004 р. спостерігається збільшення кількості впроваджених нових технологічних процесів на 81 одиницю, з них маловідходних та ресурсозберігаючих збільшилось на 45 одиниць. Але кількість підприємств, які впроваджують інновації, зменшилась на 94 одиниці, або на 1,3 % їх загальної кількості. Понад 90% з цих підприємств реалізовували інноваційну продукцію, обсяг якої становив 24,5 млрд. грн.., або 6,4 % від загального обсягу реалізованої промислової продукції, що на 0,8 % більше порівняно з 2004 р. [3]. Основним напрямом інноваційної діяльності для більшості підприємств, які займались нововведеннями, були продуктові інновації.

Але все ж суттєвою проблемою залишається невідповідність між нагромадженим науково-технічним потенціалом і продуктивністю національної економіки, що більше ніж у 4 рази нижча, ніж у розвинутих країнах [1, с.35]. Саме цей показник найбільш повно характеризує рівень виробництва. Низький рівень продуктивності праці обумовлює низьку оплату праці, яка є ознакою антиінноваційної економіки.

Також проблемою є зменшення кількості суб'єктів ринку інтелектуальної праці за рахунок виїздів спеціалістів, які є носіями передових наукових і технічних ідей, за межі України. Нині з країни мігрує кожен 25-26-й спеціаліст з вищою освітою. Через декілька років країна може втратити більшу частину науково-технічної еліти, що ставить під сумнів процес зростання національної економіки.

Тож, аналіз сучасної економічної ситуації в Україні, наукові дослідження в інноваційній сфері свідчать про те, що необхідно:

- розробити проект стратегії збереження і розвитку науково-технічного потенціалу країни;

- посилити державний вплив на розвиток інноваційної діяльності за рахунок збільшення фінансування та сприяти розвитку малих і середніх інноваційних підприємств;

- створити політику структурних перетворень, при якій основні зусилля держави будуть спрямовані на зміну економічної структури всього господарського механізму.

Література:

  1. Петрина М. Базові умови створення інноваційної моделі розвитку економіки України // Економіка України. - 2006. -№ 8. - с 35-40;

  2. Гриньов Б.В., Бубенко П.Т., Гусєв В.А. Проблеми формування інноваційної системи в Україні // Економіка і прогнозування. - 2004. -№ 3. - с 127-129;

  3. Наукова та інноваційна діяльність в Україні. Статистичний збірник http://www.ukrstat.gov.ua/.


 
 

Цікаве

Загрузка...