WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Управління парком повітряних суден авіакомпанії - Реферат

Управління парком повітряних суден авіакомпанії - Реферат


Реферат на тему:
Управління парком повітряних суден авіакомпанії
В останні роки в науковій літературі, здебільшого іноземній, можна зустріти термін "aircraft fleet management", в перекладі на українську - "управління парком повітряних суден". Проте визначення даного терміну авторами або взагалі не наводяться, або відображають лише один або кілька аспектів загальної проблеми, чи то розглядають управління парком ПС з точки зору певних видів суб'єктів господарювання або вимог різних підрозділів авіакомпанії.
На мій погляд, найбільш доцільним буде визначити термін "управління парком повітряних суден авіакомпанії" по аналогії з управлінням активами підприємства, відомого в іноземній літературі як "Enterprise asset management" ("Strategic Asset Management" або "Physical Asset Management"). Це дозволить врахувати необхідність управляти парком ПС (ППС) протягом всіх етапів життєвого циклу ПС в авіакомпанії: введення в парк, експлуатації, виведення з парку та утилізації. Необхідно також зазначити, що термін "управління парком ПС" є набагато ширшим, ніж такі широковживані терміни, як планування ППС і розподіл ППС.
Протягом 1980-х років відділи з планування ППС багатьох авіакомпаній світу складалися здебільшого з інженерів-механіків, в обов'язки яких входили: ґрунтовна оцінка наявної на ринку пропозиції типів ПС, розрахунок льотних даних ПС під час зльоту, на маршруті та під час посадки, оцінка аеропортової сумісності, надійності систем та відповідності вимогам технічного обслуговування. Безперечно, безпека завжди буде головним пріоритетом на авіаційному транспорті. Проте, на сьогоднішній день авіакомпанії є комерційно-орієнтованими, тому рішення стосовно парку ПС приймаються комерційними підрозділами та фінансовими підрозділами, в той час як інженерам-механікам відводиться допоміжна роль в процесі прийняття рішень стосовно управління ППС. Таким чином, управління ППС є багатофункціональною діяльністю, організує та координує яку генеральний директор [2].
Тому важливо визначити перелік вимог різних підрозділів та їх взаємодію в процесі управління ППС, а також визначити умови, за яких є необхідним створення окремого підрозділу з управління ППС.
В короткотерміновому періоді авіакомпанія може вдосконалити розподіл ППС за виконуваними рейсами або внести зміни до розкладу, в середньотерміновому періоді - внести зміни в структуру маршрутів або скорегувати цільові сегменти ринку [2]. Лише в довготерміновому періоді можна змінити кількість та структуру ППС. Навпаки, вплив попиту та зовнішнього середовища на діяльність авіакомпанії з достатньою точністю передбачається лише на відносно короткотерміновий період, причому зі збільшенням періоду невизначеність зростає. Тому стратегічне планування ППС є засобом вирішення протиріч між зростаючою здатністю ресурсів адаптуватися до змін попиту та умов ринку та невизначеністю останнього.
Хоча й неможливо точно передбачити циклічні коливання попиту у зв'язку з економічною або валютною кризами, військовими конфліктами і т. ін. все ж варто розробити тренди впливу зовнішніх факторів на динаміку ринків.
Необхідно розробити дієвий механізм управління ППС на основі оптимізації співвідношення кількості "твердих" контрактів та опціонів для усунення негативного впливу циклічності розвитку економіки, адже замовлення на ПС розміщаються на етапі економічного росту, а доставки ПС - на етапі економічного спаду (відтак, зменшення попиту на авіаперевезення).
Необхідно також визначити оптимальний розмір авіакомпанії, а відтак ППС, зі збільшенням якого виникає економія масштабу (зменшуються експлуатаційні витрати), проте зростає час прийняття управлінських рішень та загальна інертність.
Важливо також розглянути вплив альянсів авіакомпаній на управлінські рішення стосовно вибору ПС, а також визначити переваги та недоліки спільного придбання ПС авіакомпаніями альянсу.
Необхідно розглянути переваги та недоліки мереж польотів "hub-and-spoke" і "point-to-point" та їх вплив (враховуючи структуру) на вибір оптимального розміру ПС в парку.
При плануванні ППС потрібно визначити цільові сегменти ринку, які обслуговує авіакомпанія та їх розміри.
Необхідно розглянути фактори, які впливають на прийняття управлінських рішень щодо оптимізації використання внутрішнього простору ПС (як для пасажирів, так і для багажу та вантажу), а також оцінити здатність ПС до швидкої реконфігурації у випадку змін в структурі попиту. На сьогодні половина авіаперевезень вантажу виконується під палубою пасажирського ПС, тому важливо оцінити можливу загрузку ПС вантажем та визначити фактори, які впливають на її величину.
Необхідно також оцінити дальність польоту ПС стосовно теперішньої та майбутньої мереж польотів авіакомпанії, оскільки вартість ПС та витрати на його експлуатацію частково визначаються його дальністю польоту. Необхідно привести у відповідність довжини етапів польотів в мережі та дальність польотів ПС, оскільки кожен тип ПС має оптимальну дальність польоту, поза якою його продуктивність зменшується. Необхідно також оцінити можливість використання ПС на різних маршрутах мережі польотів авіакомпанії.
Необхідно розглянути вплив на вибір типу ПС також таких факторів, як ціни на пальне, вдосконалення технології ПС, вимоги щодо охорони навколишнього середовища та обмеження шуму в аеропортах, коливання валютних курсів, географія польотів авіакомпанії і т.д.
Плануючи ППС необхідно дослідити основи моделювання ринку та розглянути макро- та мікропідхід до прогнозування попиту на авіаперевезення [2]. Необхідно зазначити, що наприкінці дослідження макромодель має узгоджуватися з мікромоделлю.
Перш за все необхідно оцінити ступінь продуктивності ППС. Для цього необхідно визначити ряд величин, зокрема: наявні крісло-кілометри (Available Seat-Kilometres - ASKs), наявні тонно-кілометри (Available Tonne-Kilometres - ATKs), прибуткові пасажиро-кілометри (Revenue Passenger-Kilometres - RPKs), прибуткові тонно-кілометри (Revenue Tonne-Kilometes - RTKs), прибуток на наявний крісло-кілометр (Revenue per ASK - RASK). Співвідношення між ASKs та RPKs або ATKs та RTKs є коефіцієнтом загрузки, цільове значення якого має бути задане перед

 
 

Цікаве

Загрузка...