WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Розробка критеріїв якості інвестиційної діяльності для авіатранспортних підприємств які створюються - Реферат

Розробка критеріїв якості інвестиційної діяльності для авіатранспортних підприємств які створюються - Реферат

комплекс) в цілому Економність управління Частка витрат на забезпечення функціонування органів управління в загальній сумі розходів на функціонування галузі
Крім наведених критеріїв, останнім часом, для оцінки інвестиційної привабливості авіа структур використовується статистичний аналіз операцій купівлі-продажу бізнесу, здійснених в цивільній авіації. Досвід практичної оцінки авіаційного бізнесу, накопичений в галузевій консалтинговій організації "науково-методичний Центр "Аэропрогресс"", дозволили вивести формулу, справедливу при розрахунку ринкової вартості авіакомпанії як закритого, так і відкритого типів[6]:
P = kxS±? (1)
де Р - ринкова вартість всієї авіакомпанії;
S- річний дохід оцінюваної авіакомпанії;
k - мультиплікатор "ціна/дохід", визначуваний статистично (на сьогоднішній день він складає 0,75-0,8); ? - коректуючі оцінку поправки, що підвищують або знижують ринкову вартість авіакомпанії.
Формула була виведена при оцінці майна, відчужуваного в рамках процедур банкрутства об'єднаних авіазагонів, авіакомпаній і аеропортів. Це були виставлені на продаж майнові комплекси підприємств у формі відкритих акціонерних суспільств і державних унітарних підприємств. В даному випадку на вартість бізнесу впливають різноспрямовані чинники. З одного боку, купуючи майновий комплекс в ході процедури банкрутства, покупець враховує, що його фінансову стійкість необхідно відновити, а це пов'язано з додатковими витратами, що відчутно знижують вартість бізнесу в очах покупця. В той же час через банкрутство інвестор отримує повний контроль над бізнесом, який при цьому звільняється від колишніх боргів (всі борги залишаються на старому юридичному обличчі). Таким чином, покупець отримує повний контроль над підприємством, вільним від фінансової передісторії, що в російських умовах істотно підвищує ринкову вартість бізнесу.
Досвідченим (статистичним) шляхом було встановлено, що дія вказаних вище за два різноспрямовані чинники практично компенсує один одного і тому вартість компанії, що не проходила через процедуру банкрутства, також можна обчислити, використовуючи приведений вище мультиплікатор до. Для цього були проаналізовані дані UTair і "Аерофлоту" (зі всіх російських авіакомпаній акції тільки цих перевізників проходили ринкове котирування). Через величину ринкової капіталізації вказаних компаній (котирувальна вартість акції, помножена на кількість випущених звичайних акцій) і відомі за професійними інформаційними джерелами в області оцінної діяльності коефіцієнти знижок (за неконтрольний (міноритарний) пакет акцій, недостатню інформаційну прозорість компаній і недостатню ліквідність акцій) була відновлена ринкова оцінка вартості компанії в цілому, яка, як і раніше, була зіставлена з її річною виручкою. Отримані результати практично співпали з ринковими оцінками вартості компаній, розрахованими на основі приведеного вище мультиплікатора 1с. Розрахунки на основі мультиплікатора до показали, що погрішність формули (1) в середньому складає Д ±15% і, як правило, не перевищує 30-40% від отримуваної на основі мультиплікатора оцінки ринкової вартості бізнесу (майна).
Висновки. Найбільш істотними чинниками, що роблять знижуючий вплив на оцінку величини вартості бізнесу (майнового комплексу), є:
дія "адміністративного ресурсу", що обмежує свободу доступу (конкуренцію) покупців до участі в операції (лобіювання впливових регіональних властей на користь якої-небудь фірми-фаворита);
негативний прогноз про перспективні умови функціонування бізнесу (високі ризики виникнення конфліктних ситуацій, перешкод при переоформленні сертифікатів, ліцензій, контрактів після зміни власника), що знижує ринкову оцінку вартості бізнесу практично до сумарної ринкової вартості його чистих активів (майна);
обтяження операції купівлі/продажу додатковими соціальними і фінансовими зобов'язаннями, перехідними до покупця, що може понизити ринкову оцінку вартості бізнесу нижче за сумарну ринкову вартість його чистих активів (майна).
Найбільш істотними чинниками, що роблять вплив, що підвищує, на оцінку величини вартості бізнесу (майнового комплексу), є:
регіональні особливості функціонування бізнесу (наприклад, в сезерних регіонах), пов'язані з додатковою потребою в дорогій забезпечуючий інфраструктурі, при обмеженні виробничого завантаження (прибутковості) бізнесу (майнового комплексу) соціально-економічними і демографічними регіональними чинниками;
перехідні до покупця стійкі конкурентні переваги бізнесу (експлуатованого майнового комплексу), пов'язані з чинниками його монополізму і "розкрученості" (освоєний, стійкий і захищений ліцензіями і монопольними перевагами бізнес, що стабільно забезпечує підвищену рентабельність), в даному випадку ринкова оцінка вартості бізнесу перевищує сумарну ринкову вартість його чистих активів (майна);
високоефективна управлінська технологія менеджменту і маркетингу, освоєна підприємством, і відповідна ефективна управлінська команда є найважливішими чинниками підвищення вартості (капіталізації) бізнесу, що забезпечують істотне перевищення його ринкової вартості над сумарною ринковою вартістю чистих активів (майна).
Мультиплікатор до указує, що сьогодні ринкова вартість російської авіакомпанії в середньому дорівнює виручці за дев'ять-десять місяців роботи перевізника. Дослідження західних аналітиків показують, що в деяких галузях вартість бізнесу рівна виручці за 9-10 місяців, тоді як в інших (наприклад, вартість бізнесу нафтової компанії) - за один-два роки. Такий розкид пояснюється відмінністю рівнів рентабельності підприємств різних галузей. Отриманий статистично мультиплікатор до носить галузевий характер і застосовний тільки в конкретній галузі і країні при існуючій сьогодні "середньостатистичній" ситуації на ринку.
Розрахунки, побудовані на мультиплікаторові, дають ціновий орієнтир - уявлення про ринкову вартість компанії; вони могли б бути інформаційно корисними для представників держави при відчуженні державного майна і приватизації держпакетів.
Список літератури:
1. Басюк Т. Інтегральна оцінка інвестиційної привабливості торговельних підприємств// Економіка України, 1999. - №12. - С.84-87.
2. Матвєєв В.В. Удосконалення процесів формування власності на повітряному транспорті: Дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Національний авіаційний ун-т. - К., 2002. - 183 c.
3. www.airport-borispol.kiev.ua - офіційний сайт АП "Бориспіль"
4. www.aerosvit.ua - офіційний сайт АК "Аеросвіт"
5. www.aeroflot.ru - офіційний сайт АК "Аерофлот - російські авіалінії"

 
 

Цікаве

Загрузка...