WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Особливості функціонування страхових компаній на фінансовому ринку України - Реферат

Особливості функціонування страхових компаній на фінансовому ринку України - Реферат

особистих контактів і спільної участі.
Завдяки цьому в економічно розвинених країнах страхові компанії перетворилися в найважливіший канал фінансування економіки (у США вони зосередили 70% облігацій нефінансових корпорацій, у Канаді - більше 40%), і ця тенденція характерна для більшості країн.
Особливість інвестиційної політики страхових компаній полягає в тому, що акумульовані капітали належать індивідуальним страхувальникам і лише тимчасово знаходяться в розпорядженні страхової компанії. Відповідно, інвестиційний портфель таких компаній має насамперед відповідати вимогам надійності, а вже потім - прибутковості.
Цим зумовлена певна консервативність інвестиційної політики страхових компаній - в економічно розвитих країнах саме вони є основним покупцем державних цінних паперів, що забезпечує для держави стабільне розміщення державних позик, а для страхових компаній - інвестиції в надійні цінні папери.
В Україні особливістьінвестиційної діяльності полягає в тому, що вона відбувається на фоні зростання дефіциту фінансових ресурсів [4, С.71]. Проте ринок страхових послуг досить розвинутий, існує сформована системи страхових інститутів.
Право страхових компаній інвестувати страхові резерви та інші кошти закріплено в Законі України "Про страхування" та Законі України "Про інвестиційну діяльність" від 18. 09. 1991 р. Згідно зі ст. 31 Закону України "Про страхування" розміщення страхових резервів повинно проводитись страховиками на умовах диверсифікації, поверненості, прибутковості та ліквідності [5]. Крім того, Законом України "Про страхування" та Положенням про порядок формування, розміщення та обліку страхових резервів забороняється використання коштів страхових резервів для укладання договорів позики (кредитних договорів) з фізичними та юридичними особами.
Згідно п. 8.2 розпорядження Державної комісії регулювання ринків фінансових послуг "Про затвердження Правил формування, обліку та розміщення страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя" №2875 від 26.11.2004 р., величина окремих категорій активів, у тому числі в іноземній валюті, приймається для представлення технічних резервів у таких обсягах (таблиця 1).
Таблиця 1.
Обмеження на величину інших активів страхування,
ніж страхування життя
Розділ технічного резерву Обмеження Примітка % від загального розміру технічних резервів
Акції й облігації Облігації українських емітентів, якими торгують на фондовій біржі й ТИС, що пройшли процедуру лістингу Не більше 30% Не більш 5% в облігації одного емітента, що здійснює діяльність не менш 5 років Не більш 40%
Акції й облігації іноземних емітентів
Не більше 30% Не більш 5% в облігації одного емітента здійснюючого діяльність не менш 5 років
Акції й облігації емітентів, що здійснюють діяльність менш 5 років
Не більше 10% Не більш 3% в облігації одного емітента
Цінні папери, емітовані державою
Не більше 40%
Згідно п. 3.1.4. розпорядження Державної комісії регулювання ринків фінансових послуг "Про затвердження Правил розміщення страхових резервів із страхування життя" №2875 від 26.11.2004 року величина окремих категорій активів, у тому числі в іноземній валюті, приймається для представлення страхових резервів страхування життя в таких обсягах (таблиця 2).
Таблиця 2.
Обмеження на величину активів страхування життя
Розділ технічного резерву Обмеження Примітка % від загального розміру технічних резервів
Облігації
Облігації українських емітентів, якими торгують на фондовій біржі й ТІС, що пройшли процедуру лістинга
Не більше 40%
Не більше 10% в облігації одного емітента здійснюючого діяльність не менш 5 років
Не більш 50%
Облігації іноземних емітентів
Не більше 20%
Емітент повинен здійснювати діяльність не менш 10 років
Облігації емітентів, що здійснюють діяльність менш 5 років
Не більше 10%
Не більш 3% в облігації одного емітента
Облігації місцевих позик
х позик
Не більш 10%
Великі страхові компанії, вкладаючи резерви в облігації, мають можливість використовувати специфічні стратегії (зарубіжні кредити в валюті тощо), недоступні дрібному й середньому інвесторові. Тому основні капіталовкладення в облігації здійснюють насамперед великі страхові компанії, оскільки дрібним інвесторам досить важко одержати реальний прибуток на ринку корпоративних облігацій. До того ж, великі інвестори мають можливість точніше проаналізувати фінансовий стан емітента й передбачити перспективи змін курсу його облігацій, ніж непрофесійні учасники ринку.
На думку О. Ромащенка, інвестування страховими компаніями вільних коштів в корпоративні облігації ускладнюється нестабільністю фінансового ринку [4]. Фінансова стабільність страхової компанії, що інвестує кошти в корпоративні облігації, буде тим вищою, чим вищою буде ймовірність, що сформований страховою організацією фонд буде достатнім для повного відшкодування збитків страхувальників [6].
Економічний розвиток страхової компанії та її інвестиційна активність є взаємопов'язаними процесами. Під час інвестування коштів в цінні папери важливим є питання визначення їхнього курсу та стабільність прибутковості, особливо при страхуванні життя. Дохідність таких паперів повинна перевищувати технічний процент, гарантовано сплачуваний клієнтам.
В цілому ж можна дійти висновку, що в Україні страхові компанії поки що не стали активним інституційним інвестором на ринку корпоративних облігацій. Зокрема, станом на 31. 06. 2005 р. в структурі наявних активів страховиків обсяг інвестицій в облігації незначний - 1,11%.
За даними Державної комісії регулювання ринків фінансових послуг та Ліги страхових компаній України в 2004 р. обсяг облігацій в активах українських страхових компаній становив 111,9 млн. грн., на кінець 1 кварталу 2005 р. він становив 127,4 млн. грн., а на кінець 2 кварталу він досяг 146,6 млн. грн. За перше півріччя 2005 р. облігації займають в активах компаній, що страхують життя 3,32 % (27,48 млн. грн.), а в

 
 

Цікаве

Загрузка...