WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Особливості страхування ризиків діяльності авіаційних - Реферат

Особливості страхування ризиків діяльності авіаційних - Реферат

повітряних перевезень, підписаний у Гаазі 28 вересня 1955 року;
в) Конвенція про збитки, заподіяні іноземними повітряними суднами третім особам на поверхні, підписана у Римі 7 жовтня 1952 року;
г) Протокол щодо зміни Конвенції про збитки, заподіяні іноземними повітряними суднами третім особам на поверхні, підписаний в Монреалі 23 вересня 1978 року;
д) Конвенція для уніфікації деяких правил міжнародних повітряних перевезень, підписана в Монреалі 28 травня 1999 року;
є) Конвенція, додаткова до Варшавської конвенції для уніфікації деяких правил, що стосуються міжнародних повітряних перевезень, що здійснюються особою, яка не є перевізником за договором, підписана у Гвадалахарі 18 вересня 1961 року;
ж) Резолюція Європейської Конференції цивільної авіації (ЕСАС/25-1) щодо мінімального рівня страхового покриття відповідальності авіаперевізників перед пасажирами та третіми особами від 13 грудня 2000 року.
Існують також норми внутрішнього законодавства, які регулюють питання авіаційного страхування в Україні. Зокрема, обов'язковість страхування повітряних суден та членів екіпажу в Україні встановлено лише внутрішнім законодавством. Основні законодавці акти України, які регулюють питання авіаційного страхування:
а) Повітряний кодекс України від 4 травня 1993 року;
б) Закон України "про страхування" від 4 жовтня 2001 року;
в) Постанова Кабінету Міністрів України "Про порядок і умови проведення обов'язкового авіаційного страхування" від 12 жовтня 2002 року № 1535.
Кожна держава світу може встановлювати межі (ліміти) відповідальності авіаційного перевізника під час виконання польотів на її території. Авіаційний перевізник зобов'язаний виконувати вимоги країн щодо мінімального страхового захисту, а страховик - забезпечити таке покриття. Як бачимо, ці страхові суми досить значні. Нерідко авіаперевізників, особливо з країн СНД, перевіряють інспектори цивільної авіації в аеропортах, зокрема у Німеччині та Швейцарії. При отриманні дозволу на політ авіаційна влада вимагає надання відповідного полісу страхування з достатнім (згідно з вимогами відповідної країни) страховим покриттям.
Обов'язковість авіаційного страхування визначена міжнародними Конвенціями Цивільної авіації, до яких приєдналась Україна, Повітряним Кодексом (ст. 103), Законом України "Про страхування" (ст. 7, п. 7) та "Про порядок і умови проведення обов'язкового авіаційного страхування" від 12 жовтня 2002 року № 1535.
Закон "Про страхування" передбачає як обов'язковий вид: "авіаційне страхування цивільної авіації". Під повітряним транспортом розуміють:
1) повітряні судна цивільної авіації, що входять до Єдиного державного реєстру цивільної авіації України;
2) повітряні судна та літальні апарати, що не входять до реєстру ЦА;
3) повітряні судна та літальні апарати, що входять до Єдиного державного реєстру військово-транспортної авіації.
З усіх вище перелічених об'єктів обов'язковому страхуванню підлягає тільки повітряний транспорт згідно п. 1. Повітряний кодекс ЦА регламентує діяльність тільки повітряного транспорту, зазначеного в п. 1, тобто повітряного транспорту, що входить до Єдиного реєстру цивільної авіації.
Окрім вимог національного законодавства, норм міжнародних угод та конвенцій необхідно також розглянути практику страхування авіаційних ризиків. Авіаційні ризики характеризуються великими страховими сумами, а тому авіаційне страхування потребує значного перестрахування і є, за своєю суттю, міжнародним. Тому і умови страхування теж мають бути уніфікованими та схваленими міжнародним страховим ринком. Такі умови страхування були розроблені об'єднанням страховиків Lloyd's і є загальноприйнятими.
Страхування відповідальності авіакомпанії перед третіми особами здійснюється на умовах полісів AVN1C або Zurich Re із застосуванням спеціальних додаткових умов (застережень), які розширюють або звужують стандартне страхове покриття. Наприклад, існує застереження AVN52E, яке дозволяє включити у стандартне страхове покриття військові та пов'язані з ними ризики.
При страхуванні Каско повітряного судна використовуються ті самі поліси, що і при страхуванні відповідальності авіакомпанії перед третіми особами. Проте, тут можливе страхування або від всіх ризиків або виключно від повної загибелі повітряного судна. Зрозуміло, що вартість страхування виключно від повної загибелі є нижчою, проте і виплату у випадку часткового пошкодження повітряного судна (наприклад, пошкодження двигуна) страхова компанія здійснювати не буде. Специфічними особливостями страхування Каско повітряного судна є також можливість застрахувати повітряне судно від ризиків при простоях на землі, а також розрахунок страхової премії, яка відсотку від вартості (ринкової, балансовою, тощо) повітряного судна. При страхуванні каско повітряного судна військові та пов'язані з ними ризики також можуть бути застраховані із застосуванням застереження LSW555B.
Страхування членів екіпажу повітряного судна від нещасних випадків здійснюється на умовах полісу NMA2712. При цьому, можливе страхування на наступних умовах:
Страховий захист діє тільки під час виконання польоту;
Страховий захист діє під час виконання членами екіпажу своїх посадових обов'язків;
Страховий захист діє 24 години на добу.
Таким чином, основними видами авіаційного страхування є: страхування відповідальності експлуатанта повітряного транспорту перед третіми особами, пасажирами, за вантаж та пошту; страхування корпусу (Каско) повітряного судна; страхування членів екіпажу повітряного судна. До авіаційного страхування можна також віднести страхування відповідальності аеропортів перед третіми особами, а також страхування відповідальності виробників продукції авіаційного призначення. Правове забезпечення авіаційного страхування містить норми міжнародних угод та конвенцій, до яких приєдналась Україна; нормативні акти міжнародних організацій цивільної авіації, членом яких є Україна (ІКАО, ІАТА); норми внутрішніх законодавчих актів, що регулюють діяльність як цивільної авіації, так і страхування. Обов'язковість авіаційного страхування визначена міжнародними Конвенціями Цивільної авіації, до яких приєдналась Україна, Повітряним Кодексом (ст. 103), Законом України "Про страхування" (ст. 7, п. 7) та "Про порядок і умови проведення обов'язкового авіаційного страхування" від 12 жовтня 2002 року № 1535.
Список літератури:
1. Архипов А.П. Андеррайтинг в страховании. Теоретический курс и практикум: учеб. пособие для студентов вузов, обучающихся по специальности 080105 "Финансы и кредит" / А.П. Архипов. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2007.
2. Клапків М.С. Страхування фінансових ризиків: Монографія. - Тернопіль: Економічна думка, Карт-бланш. - 2002.
3. Обов'язкове страхування - К.: Міжнародна агенція "BeeZone", 2005.
4. Страховое дело./ Учебник. Под ред. проф. Рейтмана Л.И. - М.: Банковский и биржевойнаучно-консультационный центр, 1992г.
5. Тэпман Л.Н. Риски в экономике: Учеб. Пособие для вузов / Под ред. Проф. В.А.Швандара. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002.

 
 

Цікаве

Загрузка...