WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Особливості застосування дозволених нетарифних захисних заходів відносно добросовісних іноземних постачальників - Реферат

Особливості застосування дозволених нетарифних захисних заходів відносно добросовісних іноземних постачальників - Реферат


Реферат на тему:
Особливості застосування дозволених нетарифних захисних заходів відносно добросовісних іноземних постачальників
Правила Світової організації торгівлі (СОТ), що регулюють застосування нетарифних захисних заходів, багатоманітні. Ці правила містяться в первинному тексті Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1947 р., доповненнях до деяких статей вказаної угоди, прийнятих у результаті "Уругвайського раунду" багатобічних торгових переговорів (в сукупності офіційно іменуються ГАТТ 1994 р.) і ряді нових угод, прийнятих під час тих же переговорів. Вказані правила можна розділити на дві групи:
- дозволені нетарифні захисні заходи відносно добросовісних іноземних постачальників;
- дозволені нетарифні захисні заходи проти несумлінних іноземних постачальників. На думку авторів, вивчення дії цих правил в контексті сучасного стану світової торгівлі.
Аналіз останніх досліджень та публікацій. Проблема розвитку міжнародних відносин та особливостей їх правового регулювання є одною з пріоритетних проблем в контексті поширення впливу СОТ. Даною проблемою займається багато як зарубіжних, так і вітчизняних науковців та практиків, однак залишається багато аспектів, які слід більш детально дослідити.
Постановка завдання. Основною проблематикою даної статті є аналіз особливостей функціонування правил СОТ щодо застосування нетарифних захисних заходів відносно добросовісних іноземних постачальників.
Виклад основного матеріалу дослідження. В представленій статті, авторами розглянуто особливості застосування дозволених нетарифних захисних заходів відносно добросовісних іноземних постачальників.
Власне словосполучення "захисні заходи", згідно їх тлумаченню в документах СОТ, є обмеженнями імпорту надзвичайного характеру. Право на застосування таких заходів передбачено у разі швидкого збільшення ввезення певних товарів, що може мати для держави несприятливі економічні наслідки. При використовуванні таких заходів, імпортуюча країна порушує взяті раніше зобов'язання щодо лібералізації зовнішньої торгівлі і тому вона повинна надати потерпілій експортуючій країні адекватну торгово-політичну компенсацію у формі скорочення обмежень імпорту інших товарів.
Можливість використання захисних заходів вперше встановлена ст. XIX ГАТТ. Проте лаконічно сформульовані в ній положення, обмежували право на їх застосування і викликали сумніви в обґрунтованості останніх. В результаті, під час "Уругвайського раунду" було розроблена і прийнята спеціальна Угода щодо захисних заходів. Основну увагу в Угоді звернуто на формулювання універсальних правил і рамок застосування таких заходів: умов "легітимного їх використовування", способів і процедур встановлення, продовження терміну дії, відміни тощо.
В Угоді, перш за все, визначаються два обґрунтування для застосування нетарифних захисних заходів:
- якщо товар імпортується в збільшених кількостях (в абсолютному обсязі або по відношенню до його внутрішнього виробництва);
- якщо товар імпортується в умовах, які наносять або загрожують завдати серйозного збитку галузі національного виробництва, що випускає подібні або прямо конкуруючі товари.
Загальним правилом є застосування нетарифних захисних заходів до товару, що імпортується, незалежно від його джерела, тобто на основі режиму найбільшого сприяння (РНС). Проте, при серйозному збитку (але не при загрозі збитку), допускається в деяких випадках відхід від РНС в деяких випадках, які розглянуті нижче.
Під серйозним збитком розуміється істотне загальне погіршення ситуації у галузі вітчизняного виробництва. Під галуззю маємо на увазі сукупність виробників подібних або конкуруючих товарів, переважаюча їх частина, а під загрозою істотного збитку - явну його неминучість. Захисна міра, крім того, може бути застосована "..для полегшення економічного пристосування" (Проте останнє висловлення в Угоді не уточнюється).
Звернення до нетарифних захисних заходів передбачає проведення розслідування, що підтверджує обґрунтованість їх застосування. При проведенні розслідування необхідно оцінити всі чинники об'єктивного характеру, що піддаються кількісному виразу, які впливають на положення в галузі, у тому числі: темпи і обсяг імпорту; частку збільшеного імпорту на національному ринку; зміну рівня продажів, виробництва, продуктивності, завантаження потужностей, доходів і витрат, зайнятості. Таким чином, на думку авторів, ґрунтовний економічний аналіз, що доводить наявність причинного зв'язку між зростанням імпорту і збитком, є обов'язковим.
Угода передбачає ряд послідовних обов'язків країни, що має намір вдатися до захисної міри. Необхідно спочатку повідомити про це Комітет із захисних заходів СОТ, потім організувати вказане вище розслідування, дати мотивовану інформацію про нього, провести публічні слухання, що дозволяють зацікавленим сторонам висловити свої думки і представити докази. Необхідно також опублікувати результати розслідування і знову повідомити Комітет, у разі підтвердження факту істотного збитку. Разом з тим за особливих обставин, слід встановлювати тимчасові захисні заходи (на термін до 200 днів) до завершення розслідування.
Особливо важливою є ст.5, де зафіксовані деякі деталі застосування захисних заходів, що мають принципове значення. Зокрема, рекомендується вибирати захисні заходи, які найбільш спрямовані на досягнення їх мети (мається на увазі застосовувати перш за все кількісні обмеження імпорту і мита). Якщо застосовуються кількісні обмеження (квоти), то вони не повинні скоротити імпорт нижче його рівня за останні три роки. У разі потреби, розподіли квот на імпорт між країнами-постачальниками по домовленості з ними допускається:
- розподіл квот між основними постачальниками в пропорції, що склалася в поставках за попередній представницький період або коли це здійснено;
- відхід від правила недискримінаційного застосування захисних заходів, але лише під контролем Комітету із захисних заходів СОТ і лише при певних ситуаціях (якщо відсоток імпорту товару з декількох країн зріс непропорційно по відношенню до загального зростання імпорту товару або причини такого відходу виправдані або умови відходу рівні для всіх постачальників).
Новим важливим елементом правил є вимога в ст.8 про те, щоб при застосуванні або продовженні терміну дії захисної міри зберігався в значній мірі еквівалентний рівень поступок і інших зобов'язань у відносинах між імпортуючою і експортуючою країнами. Для досягнення цього можуть використовуватися будь-які адекватні види торгової компенсації за несприятливу дію захисної міри на експорт і, в крайньому випадку, якщо сторони не домовляться, експортуюча країна може відкликати еквівалентні поступки і зобов'язання щодо лібералізації торгівлі відносно імпортуючої країни (за узгодженням з Радою з

 
 

Цікаве

Загрузка...