WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Дослідження групи "Андженда" - Реферат

Дослідження групи "Андженда" - Реферат

те, що безробіття не тільки соціальне зло, це ще й декваліфікація, що прямо протилежне цілям, які повинні бути досягнені в процесі перетворень. Одночасно в їх документі уточнюються і всебічно обґрунтовуються регулюючі функції держави в перехідний період і в сучасній розвиненій ринковій економіці, що, на мій погляд, дуже важливо знати нашимреформаторам, особливо анархістського напрямку, на якому Україна вже зазнала великих утрат.
Концептуальні основи вчених групи "Андженда" охоплюють конструктивну розробку широкого кола проблем формування не тільки сучасного дієздатного ринку, але й стимулювання відтворю-вальних процесів, ефективної приватизації і постприватизаційної політики, розвитку контрактної системи в формах власності і управління, функціонування кредитно-грошової та фінансово-бюджетної, а також промислової та регіональної політики. Все це розглянуто в міжнародному контексті національних і багатогранних рівнів дій країн з різними економічними потенціалами у вирішенні проблем, що висуваються на першочергове розв'язання з метою здійснення створювальної і ефективної ринкової реформації. Завершується документ розглядом ринку без шоку з розкриттям дійсних причин гіперінфляції, способів її подолання, правових аспектів управління власністю, врахування соціальних особливостей.
Висновки з цього дослідження базуються на справжньо науковому грунті. Тим вони і відрізняються від безпідставних гасел МВФ, що спрямовані не на створення більш ефективних, конкурентоздатних систем і їх структур, а на посилення загальноекономічних кризових явищ. Критичні оцінки шокових рецептів з боку групи вчених "Андженда" справедливі і до них не може не прислухатися світове співтовариство. В цьому документі закладена реальна основа альтернативи "ринкового шоку", який оголошено його авторами безальтернативним.
Дослідження американських і російських учених
У 1996 році з цього приводу вийшла досить фундаментальна наукова праця "Реформы глазами американских и российских ученых" (группа экономических преобразований). У ній взяли участь всесвітньо відомі американські вчені, в тому числі: 5 лауреатів Нобелівської премії (Кеннет Дж. Ерроу, Лоуренс Р. Клейн. В. В. Леонтьєв, Дуглас С. Норт, Джеймс Тобін), а також група видатних вчених-економістів Російської Академії наук. Їх об'єднало переконання в невиправдано високих негативних наслідках постсоціалістичної трансформації в Росії, прагнення також запропонувати альтернативу руйнівному радикально-ліберальному реформуванню. Книга вийшла під загальною редакцією академіка О. Т. Богомолова. Вона відкривається спільною заявою 40 видатних вчених світу, в якій викладено кредо і програму спільних досліджень з метою сприяння прагматичній економічній політиці, що уникає крайнощів. "Одна из крайностей, - заявляют авторы, - подход, основанный на "большом ударе", или "шоковая терапия", - доказала свою неэффективность как с экономической, так и политической стороны (підкреслено мною - І. Л.). Стратегия радикальных реформаторов состояла в попытке одним прыжком достичь капитализма, основанного на принципе "laissez faire", путем быстрого сужения сферы власти правительства и ускоренной приватизации экономики". Далі в заяві вказується, що надії реформаторів на процвітання приватного бізнесу, який підтримає економіку, не тільки не виправдалися, а й обернулися господарським розвалом, посиленням мафії і ростом політичної нестабільності, руйнівної для ділового клімату.
Проаналізовано і дію другої крайності - захист підприємств від впливу ринкових сил. Захисники примітивного протекціонізму схильні ігнорувати необхідність зниження інфляції, закриття неефективних державних підприємств, послаблення державного ліцензування підприємницької діяльності та лібералізації ціноутворення. Автори роблять однозначний висновок, що ринкові зміни здійснюються для того, щоб сприяти економічному прогресу, а не погіршувати соціальну і політичну нестабільність. Реформація повинна здійснюватися поступово, на підставі свідомого і методичного підходу, з урахуванням культурних та інституціональних традицій республік колишнього СРСР. "Мы выступаем, - відзначається в заяві, - за стратегию реформ, которая содержит доказавшие свою эффективность элементы программ развития, применявшихся в Китае и в новых индустриальных странах Азии".
У статті академіка О. Т. Богомолова розкриваються різні політичні та економічні сили і рухи в сучасному світі з концентрацією уваги на тих з них, які протиборствують на нинішньому етапі в Російській Федерації, прагнучи повернути хід ринкових російських реформ на свій бік. Радикальні ліберали, не роблячи таємниць з прихильництва до Чікагської економічної школи на чолі з М. Фрідманом, мають намір привести Росію до капіталізму американського типу, нехтуючи навіть найважливішою соціальною компонентою. При цьому автор не безпідставно вважає, що Росію, як і інші країни Центральної Європи, очікує схожа доля, що лібералізм, звільнившись від радикальних крайнощів, і соціал-демократія, зміцнівши організаційно, можуть перетворитися в основні суперечливі політичні напрями. Радикальний лібералізм відповідає інтересам тих, хто використав його для швидкого збагачення і одержання контролю над власністю і владою.
Соціал-демократія, за думкою автора, спирається на підтримку тих досить широких верств населення, які стали жертвою несправедливого перерозподілу власності і доходів. Вони хотіли б бачити в особі держави захисника їх інтересів, гаранта соціальної справедливості. "Требование ухода государства из экономики и упование на "невидимую руку рынка", которая обеспечит прогресс и гармонию, чужды социал-демократической идеологии". І далі автор розвиває думку про те, що без регулюючої участі держави, активного втручання в формування ринкового господарства з метою надання йому соціальної орієнтації, неминучий розвиток в бік "Дикого капіталізму", властивого для Європи ХУІІ-ХУІІІ століть. Виправдовуючи свій курс "шокової терапії", російські радикальні ліберали доводять, що саме за рахунок цієї політики вдалося стабілізувати життя, відвести загрозу голоду.
"Остается загадкой, - відповідає на це О. Богомолов. - как "из ничего" получен результат, если учесть к тому же, что за время реформ выпуск продукции, в том числе потребительской, практически уполовинился, страну охватила "криминальная революция", произошло массовое разграбление государственной собственности, а более 100 млрд. долл. утекло за границу... Россия проедает доставшееся ей наследство, что изобилие обеспечивается ценой нищеты значительной части населения, изъятия его сбережений, разрушения науки, образования, медицины и системы социального страхования. Ведь

 
 

Цікаве

Загрузка...