WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Трансформації в контексті світового розвитку - Реферат

Трансформації в контексті світового розвитку - Реферат

сделок с 1973 по 1993 г. увеличилась с 1,8 до 64,8%. Если валовой внутренний продукт США вырос за последние 10 лет только на четверть и составил примерно 6 трлн. долл., то общий объем вторичных фьючерсных сделок, порождающих мнимые активы, поднялся от нуля в 1984 г. до 36 трлн. долл. в 1994 г. Беспрецедентны и темпы увеличения суммарного долга в экономике США, который с 1956 по 1970 г. рос медленно и не превышал 2 трлн. долл. К 1980 г. он поднялся до 4 трлн., а в 1990 г. проскочил отметку в 14 трлн. долларов. Уже в 1990 г. общая сумма только выплат процентов по долгам достигла 35% ВВП США и с тех пор значительно увеличилась".
На базі такого бурхливого зростання фіктивних активів і заборгованості, що охопило значну частину економічно розвинених країн, з'являються і перебільшені оцінки дійсного економічного і соціального стану як окремих країн, так і певних їх груп. Аналогічні процеси перекинулися на країни "третього світу", а останнім часом і на країни колишнього "соціалістичного табору", які стали об'єктом бурхливого економічного розпаду. Їх одночасно охопила небувала доларизація грошового обігу, що поставило на межу виживання все ще далеко нестійких національних валют. Величезна і швидко наростаюча маса доларів у світовому грошовому обороті взагалі ставить під сумнів їх реальну вартість порівняно з номінальною (лише зовні більш-менш зваженою) курсовою кон'юнктурою. Могутня банківсько-фінансова система світу, що будується здебільшого на паперовому доларовому грунті, є вибухонебезпечною.
Випереджаючі темпи зростання фіктивних паперових активів з "повітря" над дійсним їх зростанням за рахунок фактичного оновлення і приросту національних виробництв, тобто не штучного. а реального (на здоровій економічній основі) росту ВВП і НД свідчать про тенденцію випереджаючого піднесення економіки так званої "мильної бульбашки". Під цим натиском відповідно дестабілізується і вся світова фінансова система, що проявляється не лише в банкрутствах окремих органів місцевого самоврядування, які, ухиляючись від оподаткування, вкладають кошти платників у сумнівні цінні папери, а й у вибухових крахах могутніх банків і фінансових систем окремих країн. Так, наприклад, сталося з фінансовою системою Мексики наприкінці 1994-початку 1995 рр., з кризою іспанського песо, шведської крони та італійської ліри, а також падіння долара до самого низького рівня порівняно до японської йєни і німецької марки (перше півріччя 1995 р.), банкрутством відомого британського банку Берінгз, могутнішої в світі страхової компанії Ллойдз оф Лондон, серією банкрутств величезних фінансових інститутів Японії. 17 Я не кажу вже про небувалі катастрофи економічних і фінансових систем у нових країнах, що створилися на території колишнього СРСР (1991 - 1995 рр.). Все це свідчить про прояви економіко-фінансової нестабільності всієї світової економічної системи.
Росія, також як і Україна, Білорусь, Молдова, країни Середньої Азії і Кавказу, вступивши у світовий ринок у період технологічної відсталості, поставила власну економіку у важке становище. Тому розраховувати зараз на гідне місце в світовому товарообігу їм не доводиться. Спроби негайного входження в замкнені міжнародні ринки супроводжуються здебільшого втратою цими країнами своїх природних паливно-сировинних та інтелектуальних ресурсів. Розрив у рівнях життя між країнами СНД і економічно розвиненими країнами послідовно збільшується. За обсягом ВВП на душу населення розрив між ними вже досягає приблизно десятикратного розміру і продовжує збільшуватися. Країни СНД пропускають вперед слабкорозвинені країни навіть з групи аутсайдерів, займаючи їх передостанні та останні місця.
З одного боку, катастрофічне нарощування зовнішніх і внутрішніх боргів, вкладення коштів у сумнівні, нібито в "інвестиційні проекти" та цінні папери, криза платежів, валютних ринків і ринків нерухомості, розтринькування державного і громадського майна під виглядом його приватизації, а з другого -стагнація і падіння сфери матеріального виробництва, ні до чого Хорошого не приводять. Вони породжують екстенсивні методи господарювання, падіння продуктивності праці, масове безробіття і неконкурентоздатність, розриви інтеграційних зв'язків і втрату традиційних ринків збуту національних товарів.
Якщо ж до цього додати параліч платоспроможності внутрішнього ринку, то стає зрозумілим, що такий шлях ринкової реформації за примітивними методами МВФ, які проголошені до того ж безальтернативними, заганяє економіку країн величезного Євразійського регіону світу до повного розвалу. І це неминуче тягне за собою негативні наслідки в розвитку всієї світової економіки. гальмуючи її прогрес. Але це не суперечить політичним і економічним інтересам розвинених країн, зацікавлених і надалі мати більшість регіонів світу сировинними придатками. Процес нерівномірності соціально-економічного розвитку країн і регіонів світу використовується в егоїстичних інтересах сильних, які прагнуть до збереження відповідних дистанцій в темпах і рівнях розвитку по відношенню до економічно відсталих країн, щоб зберегти цю відстань назавжди.
Новий варіант парадигми реформ російської економіки
Російська економіка, яка найбільшою мірою забезпечена природними сировинними ресурсами, тримаючись на експорті нафти і газу, кольорових металів, лісових та інших сировинних ресурсів, за експертними оцінками і прогнозами російських учених, у ході ринкових трансформацій значно втратила свої позиції і знаходиться зараз під загрозою посилення екстенсивної експлуатації покладів корисних копалин, які до того ж досить віддалені від основних ринків збуту і споживання паливно-сировинних ресурсів. Вартість такого видобутку і транспортування робить їх неконкурентоздатними. Наприклад, нафта Персидської затоки обходиться в 10 разів дешевше тюменської. Невідтворювані надра, як відомо, неухильно зменшуються і дорожчають.
У стратегічному аспекті це не досить стійке джерело збагачення, а його конкурентоздатність на міжнародних ринках залежить від обсягів видобутку і пропозицій з боку інших конкурентів або від наукових винаходів рівнозначних чи кращих замінників, які поступово витісняють відповідний природний ресурс, що перетворився в гостродефіцитний. Обмеження можливостей конкурентності мінеральної сировини, металів і металопродукції вимагає переходу на випуск наукомістких промислових товарів кінцевого споживання. Російські економісти вважають великою втратою для економіки їх країни зовнішніх ринків зброї. Експорт її за один 1991 р. скоротився більш, ніж втричі. В той же час експорт зброї США швидко нарощувався і зараз він приблизно вдвічі перевищує російський. Зруйнувавши тоталітарний режим у СРСР, американці одночасно виграли і в конкурентнійборотьбі на ринках озброєнь, промислових і продовольчих виробів. Шокова лібералізація поставила на межу деградації промисловий і трудовий потенціали Росії. При загальному спаді ВВП понад 50%, випереджаючими темпами скорочувалося промислове виробництво з колосальною деформацією його структури. Його частка сировинного характеру подвоїлася, а оборонного і переробного різко скоротилася. Внаслідок промисловість набула чітко визначеного

 
 

Цікаве

Загрузка...