WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Злочинність та тіньова економіка в контексті концепції причин, умов та етапів криміногенної тінізації економічних відносин - Реферат

Злочинність та тіньова економіка в контексті концепції причин, умов та етапів криміногенної тінізації економічних відносин - Реферат

можна відповісти позитивно. Практика знає випадки, коли такі гроші з рахунку 9902 через відповідну процедуру (її розглянемо пізніше) поверталися у платіжний обіг і використовувались як засіб платежу. Це було пов'язано з так званою нестачею грошової маси для готівкових операцій у період реформи банківської системи, що заключалась у запровадженні комерційних банків. Таким чином, можна зробити висновок, що за своїм статусом ветхі гроші належать до резервного фонду готівки, лише не включаються до настання відповідних умов у ліміт резервних фондів, тому незаконне вилучення таких грошей завдає збитків їх власникові, тобто Національному банку.
Розглянемо деталі цієї справи. Її учасники, як то буває у подібних випадках, запевняли, що дбали про інтереси держави, тому замість утилізації передали ці гроші як платіж згаданому підприємству. Однак, щоб з'ясувати, чиї інтереси захищали зловмисники у цій справі, треба подивитись, що фактично відображають документи та встановлені процедури банківських операцій з цими грошима.
Між американсько-російською компанією "Санчик ЛТД" (така компанія, до речі, не була зареєстрованою ні в Росії, ні в Україні) та Національним банком України була укладена угода про придбання останнім у компанії комп'ютерної техніки на суму 150 млн. рублів. Зпорушенням п. 4 "Правил ведення розрахунків між підприємствами, організаціями та установами" представнику фіктивної комерційної структури, як попередню оплату за вказану техніку з центрального державного сховища грошей згаданої установи банку, без довіреності компанії, під звичайну розписку було видано готівкою 150 млн. рублів ветхими грошима. Фірма "Санчик ЛТД" розмістила ці гроші з прибутком (виміняли зношену готівку на безготівкові гроші) у підприємницьких структурах Російської Федерації та Республіки Казахстан. У розписці та інших фінансових документах, представлених у НБУ, відсутні адреса та інші реквізити компанії. Перед видачею зношених грошей їх не було переведено в ліміт резервних фондів (на рахунок 9901). Документів на емісію цих грошей, тобто на їх випуск у грошовий обіг, оформлено не було. Витрачена сума в баланс фінансово-господарської діяльності банку не включена, а списана прямо з позабалансового рахунка 9902 кодом "Лахуд", що у поєднанні з відміченим рахунком передбачає їх списання як відправлених в центральне грошове сховище для утилізації, а не під розрахунки за контрактом.
Крім цього, вказаний контракт не було затверджено на засіданні Правління банку, як цього вимагав п. 3 рішення Правління НБУ від 13 травня 1992 року. Угода не зареєстрована в контрактному відділі банку.
Було допущено багато інших порушень, які виключають ствердження співучасників угоди щодо вболівання про інтереси держави. Однак ці багаточисельні порушення у даному випадку не є предметом розгляду, оскільки не можуть доповнити чимось новим механізм зловживань з грошовими коштами та іншими цінностями, які обліковуються на позабалансових рахунках. Водночас доречно буде сказати декілька слів щодо телеграфних кодів, які застосовуються у банківській діяльності, бо у декого може скластися враження, що з відміною взаєморозрахунків за допомогою шифрованих телеграфних переказів (вони, до речі, і були відмінені через велику кількість правопорушень) зловживати за допомогою банківських телеграфних кодів неможливо, але це не так. Банківські телеграфні коди використовуються не тільки при переказах, за їх допомогою даються й інші внутрібанківські обов'язкові до виконання письмові вказівки у сфері банківської діяльності.
Характерним з цього питання є розглянутий нами приклад, коли кодом "Лахуд" з позабалансового рахунка 9902 було видано зношені гроші комерційній структурі. Згідно з Правилами бухгалтерського обліку це означало, що гроші списані як відправлені на утилізацію, тому що з цього рахунка (9902) будь-які розрахунки, згідно із зазначеними Правилами, виключаються. Тобто, сподіваючись на те, що правоохоронні органи не зможуть розібратися в технологічних аспектах цього діяння, зловмисники фактично вкрали 150 млн. рублів. Для більш чіткого розуміння технології скоєння, виявлення і протидії злочинам, що скоюються відносно коштів, урахованих на позабалансових рахунках, розглянемо, як правильно мала бути оформлена ця операція, якщо вже було прийнято рішення використати ветхі гроші у розрахунках за угодою стосовно оргтехніки.
З моменту прийняття такого рішення ці гроші були визнані "де факто" повноцінним засобом платежу, тобто уже іншим кодом ("Ласем") вони мали бути переведені в ліміт резервних фондів на позабалансовий рахунок 9901, а звідти - на балансовий рахунок, що відображає випуск грошей в обіг (рахунок першого порядку 02, другого - 020х /чи 021х / залежно від достоїнства купюр - банківські чи казначейські білети), потім - на рахунок 030 - каса, а вже із каси виплатити гроші компанії "Санчик ЛТД".
Правда, як уже зазначалося, ця виплата була б все одно виконана з порушенням "Правил розрахунків між підприємствами, організаціями та установами", за якими виплати готівкою дозволено лише в розмірі до 100 крб., але це порушення незначне порівняно з тим, що гроші було списано поза балансом, і вони випали з обліку, тобто фактично були вкрадені за допомогою псевоугоди. До речі, якби за цією угодою техніка й була поставлена, то оприходувати її неможливо, тому що за балансом фінансово-господарської діяльності банку оплата ветхими грошами за цю оргтехніку фактично не значиться, у зв'язку з чим, за неї потрібно було ще раз платити з балансових рахунків банку, інакше оприходування техніки створило б надлишки чи дебіторську заборгованість у балансі банку.
Необхідно ще раз підкреслити важливість здійснення контролю за рухом цінностей, які обліковуються на позабалансових рахунках, оскільки деякі з них за своїм неоднозначним статусом дуже вразливі з погляду можливості їх розкрадання та інших зловживань. На позабалансових рахунках концентруються і боргові зобов'язання, списані на збитки, деякі види документів і цінностей з іноземних операцій. Тут певний час концентрувалися і були враховані карбованці (купони) при введенні гривні, з якими, безсумнівно, за такою ж схемою, яка нами наведена вище, скоювались зловживання, про що свідчать повторні відновлення обміну старих грошей через півроку і навіть через 2 роки після припинення обміну та деякі інші ознаки.
Викласти всі можливі комбінації зловживань з коштами, які обліковуються на забалансових рахунках у цій роботі, неможливо, але універсальним методом викриття таких злочинів може стати аналіз і перевірка різноманітних аспектів технології списання тих чи інших коштів з цих рахунків та визначення їх статусу. Якщо рахунок не має чіткої

 
 

Цікаве

Загрузка...