WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Злочинність та тіньова економіка в контексті концепції причин, умов та етапів криміногенної тінізації економічних відносин - Реферат

Злочинність та тіньова економіка в контексті концепції причин, умов та етапів криміногенної тінізації економічних відносин - Реферат

банках, стали зустрічатися розкрадання коштів за допомогою використання банківських електронних засобів зв'язку [72, 234-277].
Характерними злочинами у сфері кредитних відносин, у зазначений вище період, стали:
- різні способи розкрадання кредитів "з використанням як забезпечених, так і незабезпечених гарантій", "створення позабалансових кредитних портфелів", "надання псевдокредитів під погашення раніше отриманих і вкрадених кредитів". Такі діяння скоюються шляхом злочинної змови: між отримувачем кредиту і посадовою особою кредитора; між кредитором і посадовими особами страховика; за допомогою псевдобанкрутства; шляхом створення фіктивних фірм та їх зникнення після отримання кредиту; використання інших комбінацій розкрадання кредитних ресурсів); [76, 232-245].
- розкрадання коштів, що враховуються на позабалансових рахунках: ветхих грошей (зношеної готівки); денемінованої готівки шляхом несвоєчасної утилізації старих грошей та неодноразовим продовженнямі навіть відновленням строків її заміни на нові гроші;
- розкрадання інших пасивів, що зберігаються на забалансових рахунках [72, 50-58].
На третьому етапі тінізації відносин (1992 рік і далі) до зазначених вище способів фінансових злочинів додались шахрайства трастів з їх фінансовими пірамідами, утвореними з приватизаційними паперами та близько ста способів кримінального ухилення від оподаткування, які чільно переплітаються з розкраданнями кредитних ресурсів, іншими фінансовими злочинами та хабарництвом. Характерним є те, що значна частина з наведених нами способів розкрадань, шахрайств, зокрема і такий вид злочинності, як податкові злочини з'явились в Україні саме в перехідний період, на підґрунті зазначених вище причин.
Саме на цьому, третьому етапі перехідного періоду, з'явилась основна частина так званих фінансових злочинів, що підривають фінансову систему країни. Разом з тим, конструкція таких категорій фінансових злочинів, як: приховування валютної виручки (ст. 801 КК України); шахрайство з фінансовими ресурсами (ст. 1485 КК України); злочини у сфері підприємництва, що є супутніми при скоєнні різноманітних фінансових зловживань, псевдорозрахунків і т. ін. (порушення порядку заняття підприємницькою діяльністю (ст. 1483), фіктивне підприємництво (ст. 1484) та ряд інших) потребує вдосконалення, оскільки об'єктно-суб'єктний склад, закладений у диспозиції даних статей та найбільш небезпечні криміногенні ознаки їх об'єктивної і суб'єктивної сторін, не враховуються [84]. Разом з тим, саме такі злочини є найпотужнішими джерелами накопичення тіньових капіталів на другому і третьому етапах перехідного періоду, а також найбільш концентровано віддзеркалюють природу причинно-детермінаційного комплексу, технологічні аспекти їх скоєння, проблеми їх кваліфікації та боротьби з ними.
Переходячи до узагальненої характеристики технологій скоєння злочинів, що здійснюються з використанням фінансово-господарських інструментів, слід зазначити, що в основі майже кожного із способів "намивання" фіктивних безготівкових грошових коштів, а також багатьох способів розкрадання коштів, що враховуються на позабалансових рахунках банків, або розкрадань кредитних ресурсів, знаходяться фіктивні угоди (оборудки) з купівлі-продажу, або іншого фіктивного руху речей, прав, дій.
Технології, що лежать в основі скоєння зазначених категорій злочинів, доцільно поділити, насамперед, на технології, що використовуються безпосередньо в банках та установах парабанківської системи, а також ті, що потребують спільних протиправних дій як працівників банківської системи, так і суб'єктів підприємницької діяльності, що є клієнтами банку, з яким вони здійснюють ту чи іншу фіктивну угоду.
Розглянемо хоча б один з прикладів першої групи технологій, які лежать в основі скоєння різноманітних способів злочинів, що здійснюються з використанням позабалансових рахунків банків.
Як відомо, "план рахунків обліку та руху фінансово-матеріальних цінностей" поряд з балансовими рахунками передбачає також облік грошових коштів і матеріальних цінностей, які за технологією обігу залишилися на якийсь час поза балансом. Для таких коштів обліку в плані рахунків існує "номенклатура позабалансових рахунків", на яких облік ведеться за простою системою - надходження, витрати та залишок коштів, цінностей, документів або доручень.
На цих рахунках, наприклад, ураховуються резервні грошові фонди, не випущені в обіг (рахунок 9901), ветхі (зношені) гроші (рахунок 9902)*, які підлягають утилізації, документи за розрахунковими операціями, які чекають акцепт для оплати, чеки та акредитиви до оплати, документи за довгостроковими кредитами, різні цінності та документи (нерозібрані посилки з грошима) тощо.
Національна валюта України (гривня), перші масиви якої були виготовлені за кордоном, задовго до її введення враховувалась теж на позабалансових рахунках.
Необхідно зазначити, що на позабалансових рахунках ураховуються великі грошові та різноманітні матеріальні цінності, які при відсутності чіткої системи обліку та контролю, за допомогою різних варіантів фальсифікації документів можуть розкрадатись. Характерним прикладом з цього питання може стати спосіб зловживання з ветхими (зношеними) грошима**. Зводиться він до вилучення зношених грошей шляхом їх позабалансової передачі як засобу платежу фіктивному американсько-російському спільному підприємству "Санчик ЛТД". Для того, щоб зрозуміти механізм та кваліфікацію скоєного, необхідно детально розглянути статус зношених грошей. Чи могли вони, за відповідних умов, замість списання і відправки на утилізацію бути застосованими як засоби платежу, бо в протилежному випадку їх незаконне вилучення та привласнення викликають сумніви щодо нанесення збитків власнику, без чого не може бути такого складу злочину, як розкрадання.
Як уже зазначалося, "зношені гроші" враховуються на позабалансовому рахунку 9902 як такі, що вийшли з платіжного обігу. Згідно з діючою в час скоєння злочину технологією їх ліквідації вони повністю переставали бути засобами платежу тільки після виконання комплексу таких заходів: списання їх з позабалансового рахунка 9902, відправка в центральне сховище грошей, подальша їх експертиза відповідними фахівцями Центробанку та погашення шляхом проколювання за допомогою спеціального устрою. Тільки після цього з Центрального сховища грошей погашені купюри відправляються на фабрику, де утилізуються.
Як буде показано далі, на всіх етапах ліквідації зношених грошей складаються відповідні документи. Але спочатку з'ясуємо принципове питання - чи можуть зношені гроші бути повернені у платіжний обіг та чи мають вони якусь цінність до їх погашення. На це питання

 
 

Цікаве

Загрузка...