WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Класифікація типів осіб-суб’єктів тіньових відносин - Реферат

Класифікація типів осіб-суб’єктів тіньових відносин - Реферат


Реферат на тему:
Класифікація типів осіб-суб'єктів тіньових відносин
У попередньому параграфі ми окреслили існуючі погляди щодо соціальних та антропологічних засад формування особистостей злочинця та делінквента-тіньовика. Визначили їх співвідношення та випадки, коли загальнокримінологічний інструментарій може бути придатним для типізації обох категорій зазначених осіб. Далі здійснили порівняльний аналіз і визначили відмінність особистісних характеристик, притаманних формуванню особи злочинця та делінквента-тіньовика. Також визначили підтипи криміногенної особистості та показали, чому ці підтипи не є характерними для основної маси делінквентів-тіньовиків неформального (некриміногенного) сектора тіньової економіки.
Алгоритмами для науково-дослідної розробки проблем типізації осіб-суб'єктів тіньових відносин можуть стати, перш за все, "ознаки-причини" тіньової діяльності таких, наприклад, типів не криміногенних за своєю природою осіб, як: пенсіонери - учасники тіньових відносин (які не завжди своєчасно отримують навіть свою мізерну пенсію), безробітні - учасники тіньових відносин (офіційно зареєстровані як такі, так і ті, що знаходяться у вимушених неоплачуваних відпустках), які в перепродажі товарів (що може кваліфікуватись як різні порушення правил торгівлі, ухилення від оподаткування) віднайшли свої епізодичні доходи як засоби виживання. Це некриміногенна за своєю природою, але найбільша група осіб-суб'єктів тіньових відносин. Джерела тіньових доходів, отриманих такими особами, у багатьох випадках мають соціально нейтральний, а в основному соціально позитивний характер, оскільки стали для цих людей засобом виживання;
Підприємці - учасники тіньових відносин, виштовхнуті в тінь дезінтеграційно-пригнічувальною (економічне відтворення) системою оподаткування, та такою ж кредитною і монетарною політикою. Це сама значна група тіньовиків-делінквентів, преважна частина діянь, які вони скоюють, криміналізовані. Водночас основна частина даної групи осіб за своєю природою є не криміногенною, оскільки основний масив джерел їх доходів - ухилення від сплати податків - виникає частіше всього з причин недосконалості чинної системи оподаткування, на чому більш детально зупинимося нижче. Усунення з бази оподаткування принципів "податки на податкові платежі" та "податки на витрати" є основним засобом детінізації економічних відносин та стрімкого скорочення даного типу осіб-суб'єктів тіньової діяльності. Характер джерел тіньових доходів такої групи осіб-суб'єктів тіньових відносин за класифікаційною системою вчення про джерела тіньової економіки [79, 45-50, 361-363] та в контексті фіскальних завдань наповнення бюджету є соціально негативним та соціально перемінним.
Разом з тим, у контексті недопущення повної зупинки роботи підприємств та підтримання хоча напівлегального економічного обороту капіталів, даний сегмент джерел тіньової економіки має елементи ознак соціально позитивного характеру. У зв'язку з цим до загальнокримінологічного інструментарію типізації осіб "ознак-проявів" та "ознак-причин" для типізації особистості "тіньовика-делінквента", як зазначалось вище, доцільно ввести "ознаки-наслідки". Ця ознака ляже в основу виділення такого типу осіб, що отримують тіньові доходи з джерел соціально перемінного, соціально нейтрального чи соціально позитивного характеру. Стосовно методики типізації осіб-суб'єктів тіньової економіки дана категорія ознак є обов'язковою, оскільки дає можливість оцінити той чи інший сегмент джерел тіньової економіки з різних сторін і усвідомлено, базуючись на науково виважених підходах, визначити пріоритетні напрями та методи локалізації джерел тіньової економіки, а також досягти бажаного впливу на той чи інший тип тіньовика-делінквента. Це наочно видно на прикладі аналізу попередніх трьох типів осіб і ще наявніше стане видно при аналізі такої категорії криміногенних за своєю природою осіб, як члени організованих злочинних угрупувань та члени напівкримінально-кланових підприємницьких структур.
Особи-члени організованих злочинних угрупувань, що сформували свої капітали за допомогою таких різнопрофільних злочинних діянь, як рекет, крадіжки, наркобізнес, вбивств на замовлення та інших видів злочинного промислу. Інколи ці злочинні групи перетворювались у службу безпеки підприємств, заснованих представниками фінансових, постачально-збутових організацій чи працівниками органів державної влади. З часом, у міру накопичення кримінальних капіталів, вони стали трансформувати свій промисел під виглядом територіальної "охорони підприємців" від інших таких же злочинних формувань, а також брати "під охорону" найбільш дохідні конкретні підприємства, і згодом, за допомогою підкупу або шантажу їх керівників, використання механізмів приватизації, повністю привласнили ці підприємства. Таким чином, злочинні формування, не покидаючи основних джерел своїх доходів, отримуваних від скоєння наведених вище загальнокримінальних злочинів, поступово становились повновладними власниками м`ясокомбінатів, нафтобаз, гральних закладів, ресторанів тощо.
Члени напівкримінальних кланових підприємницьких структур, сформованих з числа працівників фінансових, постачально-збутових підприємств, організацій, установ, органів державної влади, на родинно-кланових протизаконно-корисливих інтересах, які у зв`язку з недосконалістю економіко-правових інститутів держави, застосовуючи легітимні фінансово-господарські інструменти та змодельовані в державі інфляційні процеси, накопичують великомасштабні та криміногенні за своєю природою тіньові капітали. Останні зацікавлені в суперечностях і недосконалості законодавства та складній криміногенній ситуації, оскільки це є підґрунтям для завуальованого і водночас стрімкого накопичення капіталів незаконного походження, приховування їх протиправних джерел і способів накопичення, "намивання", "відмивання" та акумуляції незаконних капіталів [79, 71-86; 390-397]. Складна криміногенна ситуація, "розмитість", суперечливість законодавства, інші проблеми у сфері правозастосовчої практики дають можливісь членам злочинно-кланових угруповань уникати відповідальності, залучати до своїх лав все нових членів із числа корумпованих висококваліфікованих фахівців, представників кредитно-фінансових установ, владних органів держави, напрацьовувати все складніші схеми відтворення незаконних капіталів, що зумовлює акумуляцію криміногенного потенціалу в сфері фінансово-господарських відносин.
Велика група тіньовиків-делінквентів може бути встановлена на підставі "ознак-проявів", починаючи із суб`єктів неформального та підпільного сектора тіньової економіки, закінчуючи суб`єктами тих чи інших різноманітних псевдолегальних, нелегальних фінансово-господарських операцій з акумуляції, "намивання", "відмивання", "очищення", відтворення тіньових коштів. Зміст цієї ознаки є діалектично пов'язаним як з "ознаками-причинами" так і з "ознаками-наслідками". Введення в класифікаційні засади "ознак-наслідків" дає можливість більш повно визначитикриміногенні типи тіньовиків і розробляти комплексні заходи щодо методів впливу на них при розбудові інфраструктури детінізації економіки.
Разом з тим, стосовно предмета теорії

 
 

Цікаве

Загрузка...