WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Крим на політичній карті України - Реферат

Крим на політичній карті України - Реферат

КРИМ НА ПОЛІТИЧНІЙ КАРТІ УКРАЇНИ
Саме під такою назвою 18 квітня 2001р. Український центр економічних і
політичних досліджень імені Олександра Разумкова (УЦЕПД) спільно з Бюро зі
співробітництва Фонду Фрідріха Еберта провів "круглий стіл", в якому взяли
участь народні депутати України, представники адміністрації Президента України, Кабінету міністрів України, члени уряду автономії. УЦЕПД не вперше звертається до проблем політичного розвитку Криму. Перший керівник Центру - Олександр Разумков, займаючи високі державні посади в адміністрації Президента України, Раді національної безпеки і оборони України, брав активну участь у розробці та реалізації державної політики стосовно автономії, висловлював свої пропозиції на сторінках "Дзеркала тижня".
Після 1995 р. окремі негативні тенденції були нейтралізовані, однак повністю
"клубок" політичних проблем розв'язати не вдалося. Проведений експертами Центру Разумкова аналіз доводить, що про остаточну стабілізацію політичної ситуації в АРК говорити ще рано. За даними соціологічного опитування, проведеного УЦЕПД в Криму, респондентів, які оцінили ситуацію як нестабільну, виявилося вдвічі більше (36,5%), ніж тих, хто оцінив її як стабільну (14,7%).
Вузол кримських політичних проблем
Сучасна політична ситуація в Криму характеризується чотирма комплексами
невирішених проблем, кожен з яких може негативно вплинути на розвиток політичних процесів в АРК.
Перший комплекс проблем полягає в недостатній врегульованості відносин між
Центром і автономією. Потенційно ці проблеми можуть бути використані для
загострення відносин між Києвом і Сімферополем, ускладнити політичну ситуацію в автономії, стимулювати антиукраїнські настрої і сепаратистські тенденції в АРК,
особливо на виборах 2002 р. до парламенту України й Верховної Ради АРК.
Існують окремі протиріччя між Конституцією України та Конституцією АРК. Правовий аналіз, проведений експертами Центру Разумкова, засвідчив, що існує до восьми протиріч між нормами Конституції України, законами України та Конституцією АРК. Процес узгодження рішень Верховної Ради АРК із законодавством України вже розпочався. 27 лютого 2001 р. Конституційний суд України визнав неконституційними близько 30 статей чотирьох нормативно-правових актів Верховної Ради АРК - її регламенту, постанов про кадрову роботу, про Рахункову палату АРК, про управління майном.
Не до кінця вирішені суперечності в міжбюджетних відносинах між Центром та
автономією. Попри заяви Президента України щодо підтримки повноважень АРК по збору й розпорядженню податками на своїй території, створення спеціальної комісії з врегулювання міжбюджетних відносин між Центром і автономією, вирішити проблему не вдалося. Відповідно до Закону України "Про державний бюджет на 2001 р.", ПДВ у сумі близько 300 млн. грн., який збирається в АРК, зарахований до державного бюджету України.
Надію на вирішення цієї проблеми дає ухвалення Верховною Радою України 22
березня 2001 р. Бюджетного кодексу України, відповідно до якого всі податки, в
т.ч. ПДВ, спрямовуються до бюджету АРК. Однак зазначена норма (в разі, якщо
Президент України підпише Бюджетний кодекс) буде діяти лише з 2002 р.
Українська культура та українська мова займають дуже вузький сектор у
суспільно-політичному житті АРК. У 2001р. на території автономії виходять у світ близько 240 періодичних друкованих видань; з них лише чотири газети -
українською мовою; 57 видань є двомовними. Найбільш впливові регіональні
телерадіокомпанії - ТРК "Чорноморська", державна ТРК "Крим", Севастопольська регіональна ТРК ведуть мовлення переважно російською мовою, передачі українською мовою складають лише 15-30% від загальних обсягів їх ефірного часу.
Із 583 загальноосвітніх шкіл, що функціонують у Криму, лише чотири школи - з
українською мовою навчання; 98,2% учнів навчаються російською мовою. Однак на випускних іспитах у 2000 р. 47% дев'ятикласників обрали диктант, а 25%
випускників 11-го класу - виявили бажання писати твір українською мовою.
В АРК функціонують дві українські бібліотеки, причому на громадських засадах;
книжковий ринок автономії на 99,9% заповнений російськими виданнями. В
репертуарі Українського музичного театру українською мовою йдуть лише два
спектаклі.
Другий комплекс проблем пов'язаний із розвитком внутрішньої політичної ситуації в АРК. Відсутність злагодженої роботи між органами державної влади АРК, погіршення життя кримчан буде провокувати зростання серед них сепаратистських і лівих настроїв, критичне зниження рівня довіри населення АРК до центральних органів державної влади, вищих посадових осіб України. Отже, центральні органи державної влади повинні приділяти особливу увагу розвитку політичних процесів в АРК.
Тривале політичне протистояння у Верховній Раді АРК (практично починаючи з 1999 р.) призвело до блокування її діяльності. Такий гострий політичний конфлікт зумовлений наступними причинами. По-перше, в умовах майже повної відсутності політичної структуризації, впливових політичних партій, їх представництва в ВР АРК, організована депутатами більшість є нестійким ситуативним угрупованням.
По-друге, законодавчо не деталізовані відносини між Верховною Радою та урядом
АРК. По-третє, конфлікт провокується особистими амбіціями лідерів - Л.Грача та С.Куніцина, які до того ж представляють ідеологічно протилежні політичні сили.
По-четверте, обидва лідери користуються підтримкою з боку окремих посадових осіб у центральних органах державної влади, зокрема, в оточенні глави держави.
Примітно, що основною причиною політичного протистояння між Л.Грачем і
С.Куніциним, за даними соціологічного дослідження, проведеного УЦЕПД в АРК в березні 2001 р., близько третини респондентів у Криму (31%) вважають особисті інтереси і амбіції цих лідерів; майже стільки ж опитаних (29,9%) - їх різні погляди на розвиток політичної ситуації.
Тривале політичне протистояння призводить до того, що злагоджена співпраця
представницького органу автономії і Ради міністрів АРК щодо розв'язання
соціально-економічних проблем кримчан є низькорезультативною. І це при тому, що загальне зниження рівня життя хвилює 66,7% жителів автономії, проблеми
працевлаштування й безробіття - 44,6%, стан економіки в цілому - 39,3%,
несвоєчасність виплати зарплат, пенсій, соціальних виплат - 37,1%.
Вже сьогодні рейтинг центральних органів державної влади та вищих посадових осіб України серед кримчан є значно нижчим, ніж загалом в Україні. Повна підтримка діяльності уряду України в Криму є майже втричі меншою, ніж серед населення України в цілому - відповідно 3,4% і 9,7%; Верховної Ради України - 3,2% і 4,5% відповідно (табл.

 
 

Цікаве

Загрузка...