WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Ресурсна база споживчого кредитування та джерела її формування - Реферат

Ресурсна база споживчого кредитування та джерела її формування - Реферат

національній валюті на міжбанківському кредитному ринку від 21.01.2004, №20. В п. 8 цього Положення НБУ вимагається, щоб комерційні банки надавали інформацію за угодами між банками щодо здійснення будь-яких операцій з обміну валют (іноземної валюти на гривню, гривні на іноземну валюту) або надання/отримання гривні під забезпечення іншої валюти.
Але міжбанківське кредитування має ряд недоліків. Міжбанківські позики мають нестабільну вартість у разі підвищеного попиту на ресурси і взагалі є найбільш дорогими коштами. А кредити НБУ найчастіше мають короткостроковий характер, тому комерційним банкам не рекомендовано розраховувати на них при наданні довгострокових споживчих кредитів. При цьому Національний банк надає кредити рефінансування лише тим комерційним банкам, які дотримуються таких основних вимог:
- має ліцензію Національного банку на здійснення відповідних банківських операцій і письмовий дозвіл, у тому числі за операціями з валютними цінностями та з цінними паперами за дорученням клієнтів або від свого імені;
- має активи, які можуть бути прийняті Національним банком у заставу (крім кредиту овернайт (бланкового), виконує нормативи: мінімального розміру регулятивного капіталу (Н1), адекватності основного капіталу (Н3), максимального ризику на одного контрагента (Н7) та ін. Таким чином, кредити НБУ хоча і мають більш дешеву вартість, отримати їх може не кожний комерційний банк.
4. Синдиковані кредити не потребують забезпечення, їх вартість обумовлюється попередньо і, як правило, не змінюється. Банки - члени синдикату, мають перевагу в тому, що кредитні ризики перерозподіляються порівну серед усіх його учасників і можливі збитки для кожного з них відповідно зменшуються. Недоліками синдикованого кредитування є: по-перше, короткі терміни позики - не більше 5-10 років; по-друге, обмеження самостійності позичальників (не дозволяється випускати інші боргові зобов'язання, обумовлені активи не використовуються як застава, тобто утримується визначений рівень фінансового левериджу капітал/активи; по-третє, проблеми з переглядом умов фінансування увипадку погіршення стану боржника; по-четверте, оприлюднення ставок запозичення за умов синдикування (тоді як прямі позики на двосторонній основі, як правило, більш конфіденційні).
5. Перевага євробондів перед синдикованими позиками - більш довгострокові терміни кредитування. Крім того, через випуск єврооблігацій створюється публічна історія компанії. Такі папери відкривають доступ до більшої кількості інституціональних і приватних інвесторів. Але отримати кошти від розміщення єврооблігацій можуть лише компанії з капіталізацією не менше $ 50 млн, а обсяги виручки - не менше $ 100 млн. Крім того, постійні витрати, пов'язані з випуском облігацій (отримання рейтингу, послуги аудиторів, юристів), роблять випуск обсягом менше $ 100 млн дуже дорогим. На сьогодні в Україні всього декілька десятків компаній можуть дозволити собі випуск такого обсягу [14]. Позитивним у випуску єврооблігацій є той факт, що емітентом паперів виступає іноземний банк. При цьому український стає позичальником цього банку. А згідно з нормативними документами НБУ позики, отримані від інших банків, не потребують формування обов'язкового резерву.
6. Перспективним і майже не вивченим шляхом отримання валютних ресурсів є сек'ютиризація активів. Вартість таких запозичень перебуває на рівні найпріорітетніших шляхів залучення - синдикованих кредитів. Переваги сек'ютиризації вміщує в собі переваги єврооблігацій (за можливими значними обсягами та терміном кредитування), переваги синдикованих кредитів (за своєї вартістю). Недоліком є створення компанії в країні, в якій він передбачає випуск облігацій, і створення такій компанії високого інвестиційного рейтингу. Такі операції потребують від позичальника значних фінансових витрат. Але якщо така схема буде відпрацьована, то сек'ютиризація стане майбутнім джерелом фінансування банківських програм. На сьогодні такі засоби позичання коштів можуть дозволити собі тільки провідні комерційні банки.
7. Альтернативним єврооблігаціям, синдикованим позикам та сек'ютиризації активів може стати доступ до міжнародних ресурсів шляхом продажу власних акцій (ІРО). Основною перевагою такої схеми залучення є практично обсяги фінансування без обмежень і відсутність вимоги повернення залучених коштів. Негативно сприяє розвитку цього напряму вартість послуг, значний термін оформлення емісії та передача інвесторам певних прав власності підприємства.
Література:
1. Банківські операції: Підручник / Мороз А.М., Савлук М.І., Пуховкіна М.Ф. та ін.; За ред. А.М. Мороза. - К.: КНЕУ, 2000. - 384 с.; Банковское дело / Под ред. Г.Н. Белоглазовой, Л.П. Кроливецкой. - СПб.: Питер, 2002. - 384 с.; Шеремет А.Д., Щербаков Т.Н. Финансовый анализ в коммерческом банке. - М.: Финансы и статистика, 2000. - 246 с.; Долан Э.Дж. и др. Деньги, банковское дело и денежно-кредитная политика. -Л.: Профико, 1991. - 448 с.; Деньги. Кредит. Банки: Учебник / Под редакцией О.И. Лаврушина. - 2-е изд. - М.: Финансы и статистика, 2003. - 464 с.; Аналіз банківської діяльності: Підручник. / Герасимович А.М., Алексеєнко М.Д., Парасій-Вергуненко І.М. та ін./ За ред. А.М. Герасимовича - К.: КНЕУ, 2003. - 599 с.
2. Финансы, деньги, кредит: Учебник / Под ред. О.В. Соколовой. - М.: Юность, 2001.
3. Васюренко О.В. Банківські операції: Навчальний посібник. - 2-ге видання, виправлене і доповнене. - К.: Знання, 2001.
4. Корнєєв В.В. Кредитні та інвестиційні потоки капіталу на фінансових ринках. - К.: НДФІ, 2003. - С. 75, 80, 92-93.
5. Кільмухаметов Р. Слоны идут на Запад// Бизнес. - 2004. - С. 52-55.
6. Райко М., Арестархов О. Высший пилотаж// Бизнес. - 2004. - С. 35-37.
7. Найман Е., Арестархов О. Дорого отдамся// Бизнес. - 2004. - С. 56-61.
8. Тарасов .И. Деньги, кредит, банки: Учебное пособие. - Минск: Мисанта, 2003. - С. 168-169.
9. Гагарин С.В., Никольский Ю.Б., Шамаев .А. Межбанковский кредит. - М.: Принтлайн, 1995. - С. 10-28.
10. Найман Е. Весенние гонки // Бизнес.- 2004. - С. 56.
11. Лисенко О. Депозиты продолжают дешеветь // Деловая столица. - 2004.- С. 15.
12. Внутрішній сайт ПриватБанку : http://10.100.120.88/files/d5_9_2r.xls
13. Лисенко .Банки не хотят переплачивать за деньги // Деловая столица. - 2004. - С. 21.
14. Гончаренко Ю., Стасив О. Банкиры должны давать гарантии, а не обещания // Мир денег. - 2004. - С. 10.
15. Лисенко О. НБУ ограничит кредитование новыми требованиями// Деловая столица. - 2004. - С. 22.

 
 

Цікаве

Загрузка...