WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Податкова діяльність держави: політекономічний аспект - Реферат

Податкова діяльність держави: політекономічний аспект - Реферат

полегшували б ведення бізнесу, забезпечення належного правосуддя, захисту від всіляких злочинних зазіхань на власність тощо. Все це дає держава, яка за рахунок податків виконує покладені на неї функції.
Отже, наявність держави - це умова нормального існування економіки. Але якщо для економіки необхідна держава, то вона змушена терпіти і податки, які є матеріальною основою існування держави.
Проте, якщо розглядати відносини "податки - економіка" у безпосередній взаємодії складових її елементів, то доцільно, на думку багатьох науковців, визнати, що в цілому податки для економіки є негативним фактором. Але оскільки від податків відмовитися не можна, то питання стоїть про мінімізацію цього негативного впливу. Загальне вирішення проблеми полягає в скороченні кількості податків і зменшенні ставок оподаткування, тобто, мінімізація негативного впливу податків на економіку полягає в мінімізації самого рівня оподаткування. І зовсім не випадково, колидержава хоче стимулювати те чи інше виробництво, вона шляхом надання податкових пільг знижує податок у даній сфері або взагалі його не стягує. Але це означає, що найбільшої економічної ефективності оподаткування досягає за своєї повної відсутності.
Отже, податки не є внутрішнім породженням економіки - вони привнесені в неї державою. Крім того, податки дійсно пов'язані з товарним виробництвом, але вже на відносно високій стадії його розвитку. І в прямому своєму значенні податки з'являються під час переходу товарного виробництва до грошової форми вартості. На негрошових стадіях (простій або одиничній, розгорнутій, загальній) держава використовувала неподаткові форми доходів: повинності, домени, регалії тощо.
Таким чином, не економіка породжує податки, а об'єктивна потреба суспільства в державі служить причиною виникнення останньої. Виникнення держави породжує її об'єктивну потребу в податках, через що вони і виникають. Отже, причинно-наслідкові зв'язки виникнення податків потрібно бачити не як модель "економіка - податки", а як "суспільство - держава - податки" [10, с. 228].
У процесі здійснення податкової діяльності держави виникають податкові відносини, які є суспільними. У науковій літературі зустрічаємо поділ податкових відносин на матеріальні та організаційні [10, с. 242]. Матеріальні податкові відносини опосередковують рух коштів від платника податків до держави; організаційні - виникають у зв'язку з формуванням і функціонуванням системи і структур податкових органів, встановленням і застосуванням процедур податкової діяльності держави (наприклад, формування органів податкової служби, визначення їхньої компетенції і порядку їхнього функціонування). Деякі автори організаційні податкові відносини називають "відносинами податкового адміністрування".
Матеріальні податкові відносини являють собою різновид економічних. Особливої теоретичної значимості набуває питання про співвідношення податкових і товарно-грошових відносин. Узагальнюючи думки різних авторів можна зазначити наступне.
Товарно-грошові відносини виникають на стадії обміну, податкові - на стадії розподілу. Товарно-грошові відносини, виражаючи акти Г-Т і Т-Г, мають два об'єкти - товар і гроші; податкові відносини для сучасного періоду своїм об'єктом мають тільки гроші. Товарно-грошові, як і будь-які інші відносини обміну, еквівалентні; грошова форма вартості обмінюється на свій еквівалент у вигляді товарної форми вартості; податкові відносини - безеквівалентні, вони виражають однобічний рух грошової форми вартості. Товарно-грошові відносини є відносинами економічної рівності, податкові - економічної нерівності, оскільки, виражаючи однобічний рух вартості, є нееквівалентними. Суб'єктами товарно-грошових відносин є господарюючі суб'єкти, одні з яких виступають як продавці, інші - як покупці; обов'язковим суб'єктом податкових відносин є держава [10, с. 253-254; 13, с. 159-156].
Існують теорії, які прагнуть довести, що податок - це плата за надані громадянам державні послуги ("теорії обміну") і що податки мають "соціально зворотний характер", тобто гроші, сплачені державі платником податків, повертаються йому в тій чи іншій формі.
Звичайно, не можна заперечувати того факту, що платники податків завжди щось мають від держави. Однак самі по собі податкові відносини опосередковують рух коштів лише в одному напрямі: від платників податків до держави. І якщо від держави повертаються платникам податків якісь суми, зібрані за допомогою податків, то це здійснюється за допомогою іншого різновиду економічних відносин - відносин з використання коштів державного грошового фонду (наприклад, за допомогою відносин бюджетного фінансування).
Певний інтерес має питання про співвідношення податкових і кредитних відносин. Основна відмінність цих відносин полягає в тому, що перші опосередковують беззворотний рух вартості (гроші йдуть в одному напрямі: від платника податків до держави - і тільки), другі - зворотний рух вартості (гроші в першій своїй фазі рухаються від кредитора до позичальника, у другій - від позичальника до кредитора).
Податкові відносини у їхньому економічному змісті є розподільними, оскільки виражають суспільний розподіл вартості створеного ВВП між державою, з одного боку, і юридичними і фізичними особами, з іншого [11, c. 207]. Держава, щоб мати кошти, необхідні як для фінансування свого власного утримання, так і для фінансового забезпечення своєї діяльності, повинна збирати їх шляхом вилучення в тих, хто має той чи інший грошовий дохід. Розподільний характер податкових відносин виражається також у переході права власності, тобто має місце відчуження приватної власності з перетворенням її в державну.
У даний час рідко хто з науковців заперечує той факт, що податкові відносини являють собою різновид розподільних відносин грошового характеру. Однак питання про місце податків у відтворювальному процесі потребує, на нашу думку, деяких уточнень.
Вважається, що податок охоплюється стадією розподілу вартості, яка виникла на стадії виробництва, що джерелом сплати податку

 
 

Цікаве

Загрузка...