WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Податкова діяльність держави: політекономічний аспект - Реферат

Податкова діяльність держави: політекономічний аспект - Реферат


Реферат на тему:
Податкова діяльність держави: політекономічний аспект
Економічна діяльність сучасної держави охоплює всі економічні явища і процеси, в яких вона бере безпосередню участь або так чи інакше втручається в них. Особливу роль у структурі економічної діяльності держави відіграє її фінансова діяльність, важливою складовою якої є податкова діяльність, що не тільки реалізує функцію мобілізації грошових коштів, необхідних державі для виконання нею певних функцій, а й може здійснювати регулюючий вплив на економічні та соціальні процеси. Вміле використання державою регулюючого потенціалу податкової діяльності може сприяти створенню економічних умов, які спонукали б суб'єктів господарювання діяти в необхідному для суспільства напрямі, вирішувати ті чи інші завдання відповідно до загальнодержавних і приватних інтересів.
Саме тому теоретичне обґрунтування економічних основ податкової діяльності держави, ролі податкових у системі економічних відносин має велике значення для усвідомлення її сутності, а звідси - розвитку її регулюючого потенціалу.
Останнім часом в економічній науці посилилась увага до проблем оподаткування. Побачили світ цікаві монографії [1, 2, 3, 4], проводяться наукові конференції, ведуться дискусії стосовно реформування податкової системи України, функцій податків, податкового тиску, податкових пільг, податкового кодексу [5, 6, 7, 8, 9 ].
Водночас у публікаціях вітчизняних учених сутнісні ознаки, економічний зміст податкової діяльності держави, податкових відносин залишаються поза увагою.
Метою даної статті є дослідження економічних основ податкової діяльності держави, податкових відносин як різновиду економічних, розподільних відносин, розкриття співвідношення податкових і грошових відносин.
Податкову діяльність держави потрібно розглядати у вузькому і широкому значеннях. У вузькому значенні - це діяльність держави щодо організації оподаткування та забезпечення його здійснення; у широкому - податкова діяльність держави включає в себе не тільки встановлення та стягнення податків, але й діяльність з формування податкової служби, забезпечення її функціонування.
Дослідження економічних основ податкової діяльності держави передбачає розгляд взаємозв'язку оподаткування і економіки, податкових у системі економічних відносин.
Досить розповсюдженою є думка, відповідно до якої податки є породженням економіки. Тут існують різні підходи: 1) податки породжені економікою, держава ж виконує функцію суб'єкта, що сприймає потреби економіки в податках, додаючи їм лише відповідну форму, яка тією чи іншою мірою відповідає реальним потребам економіки; 2) податки настільки детерміновані економікою, що навіть не потребують держави; 3) податки існували поза правом, були чистим породженням економіки, а потім стали одночасно як економічною, так і правовою категорією [10, с. 217-219].
Зазначені підходи можна заперечити. По-перше, податок - це обов'язковий платіж, встановлений державою, немає держави - не може бути і податків. По-друге, податки завжди за своїм змістом є економічною (фінансовою) категорією, тому що виражають розподіл вартості в грошовому вигляді, а за формою - правовою, бо завжди встановлюються за допомогою правового акта, тобто податки ніколи не були і не можуть бути ні чисто економічною, ні чисто правовою категорією. Як зазначає В.М. Опарін, податки мають форму прояву та змістовне наповнення; форма прояву пов'язана з їхньою фінансовою та правовою сторонами - це обов'язкові, встановлені, як правило, на законодавчій основі платежі юридичних і фізичних осіб до бюджету. "За економічним змістом податки відображають фінансові відносини між державою і платниками податків з приводу державної централізації частини вартості виробленого валового внутрішнього продукту 0148 [11, c. 202]. По-третє, економіка виникла разом з людиною, а держава - набагато пізніше. По-четверте, податки економіці не потрібні; вони негативно впливають як на юридичних, так і на фізичних осіб. Акцизи, ПДВ збільшують кінцеву ціну товару, створюючи, з одного боку, проблеми з її реалізацією, та зменшуючи, з іншого - сукупний попит.
Податковий клімат багато в чому детермінує інвестиційну привабливість як країни в цілому, так і будь-якого регіону, адже він безпосередньо впливає на рентабельність проекту, термін його окупності тощо. Чим жорсткіша податкова система в регіоні, країні, тим гірші ці показники, а отже, інвестор меншою мірою зацікавлений вкладати сюди свої кошти за інших рівних умов, адже він прагне максимізувати прибутковість, яка в даній ситуації виявляється обмеженою. Наприклад, податковий тягар, що лежить на підприємствах, явно деструктивно впливає на їхній розвиток, а отже, вони є непривабливими для інвестування [12, c. 91].
Загальновідомо, що держава, вилучивши з економіки за допомогою податків певну частину коштів, потім повертає їх назад в економіку за допомогою державних інвестицій, фінансуючи ті чи інші програми. З позицій макроекономіки, даний довід навряд чи можна визнати досить істотним - якби держава не здійснювала вилучення грошей з економіки, то інвестиційні можливості держави перекривалися інвестиційними можливостями самих товаровиробників [10, c. 222-223].
Що стосується податків з фізичних осіб, то вони, по-перше, скорочують купівельну спроможність населення, що призводить до скорочення внутрішнього ринку. Не маючи ринку збуту вироблених товарів, згортається їхнє виробництво. Якщо ж оподаткування надмірне, то це сприяє зменшенню добробуту населення.
Водночас неприйнятними є вимоги щодо повної ліквідації податків, оскільки потреба в податках обумовлена потребою суспільства в державі. Надто прямолінійною і навіть примітивною є думка, що податки протипоказані економіці. Адже коли підприємці сплачують податки, то вони втрачають певну суму, яку могли б використати з більшою користю для розвитку виробництва, збільшення розміру заробітної плати, або, наприклад, просто для особистого збагачення. Однак ці ж підприємці потребують розумних законів, які

 
 

Цікаве

Загрузка...