WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Моніторинг оподаткування доданої вартості - Реферат

Моніторинг оподаткування доданої вартості - Реферат

судах різних інстанцій розборок і справ з питань оподаткування.
Хоча і є об'єктивні причини зниження доходів бюджету від ПДВ за останні роки. Це пов'язано з винесенням із бюджету частини його надходжень, зокрема у 1999 році - доходів за статтями 42, 43, 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 1999 рік", у 2000 році - доходів за статтею 60 Закону України "Про Державний бюджет України на 2000 рік"; а починаючи з 1998 року - ПДВ, що використовується для виплат та дотацій сільгоспвиробникам за молоко, м'ясо, а також для підтримки тваринництва.
Дійсно, частина положень вищенаведеного закону не діє. Причина полягає в тому, що чинним податковим законодавством надані пільги оподаткування на певні види і суб'єкти підприємницької діяльності, вільні економічні зони тощо. До цього слід додати і суперечливість нормативно-правової бази, що створює можливості для ухилення від сплати податків. Так, згідно зі ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємства" валовим доходом вважається загальна сума доходу платника податків від усіх видівдіяльності, отриманого протягом звітного періоду. Визначення доходу дає і Положення (стандарт) № 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31 березня 1999 року № 87. Там доходи визначаються як збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, що спричиняє збільшення власного капіталу, а витрати - це зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, що призводять до зменшення власного капіталу підприємств. Критерії і методи визначення доходу і порядок обліку витрат визначає "Положення (стандарт) П(С) БО № 15", "Положення (стандарт) П(С) БО № 16". Як бачимо, визначення доходу у двох нормативних документах різне. Це дозволяє і по-різному його нараховувати.
Зупинимося детальніше на проблемах бюджетного відшкодування ПДВ. Недосконалість чинного механізму відшкодування дебетового сальдо ПДВ відмічають багато авторів. Наприклад, Дяківський Д. вважає, що механізм ПДВ, який передбачає у разі перевищення податкового кредиту над податковими зобов'язаннями відшкодування платнику суми перевищення (дебетового сальдо з ПДВ), із бюджету, прийнятий у більшості розвинених країн, які застосовують цей податок. Запровадження такого механізму в Україні вважалося прогресивним кроком, оскільки сприяло наближенню вітчизняного законодавства з питань ПДВ до європейських норм. Однак практика довела, що застосування згаданого механізму в Україні характеризувалося не лише позитивними рисами [11, с. 58].
З практики видно, що в більшості випадків відшкодування з бюджету ПДВ підприємницьким структурам виплачується із запізненням. Це пояснюється великим обсягом зустрічних перевірок для підтвердження достовірності заявлених до відшкодування сум. При зовнішньоекономічних операціях право на отримання компенсацій з бюджету мають лише ті експортери, які вже сплатили ПДВ і можуть це підтвердити документально. При бартерних операціях у такому випадку відшкодування ПДВ з бюджету відсутнє. До того ж ліквідовано вексельну форму взаєморозрахунків при експортно-імпортних операціях. Ситуація ускладнюється ще й тим, що схеми взаємозаліку на суму понад 300 тис. грн. слід узгоджувати із Держказначейством і ДПА, а не з їх територіальними органами. В окремих регіонах обсяги відшкодування перевищують обсяги надходжень ПДВ. Це має місце завдяки широкому застосуванню нульової ставки, яка надає права на отримання відшкодування ПДВ, сплаченого постачальниками і не передбачає включення ПДВ до ціни при продажу товарів.
Як відомо, Державний бюджет України зазнавав суттєвих втрат внаслідок дії нульової ставки ПДВ при продажу вугілля, транспортування й продажу електроенергії, імпортованого газу.
Такий порядок відшкодування з бюджету ПДВ диференціює привабливість підприємців працювати залежно від стадій виробництва продукції від сировини до готового виробу. Щодо цього доречно навести міркування Р. Арзуманова. Він вважає, що підприємцям вигідніше працювати на кінцевих циклах виробництва товару, бо при цьому відносні розміри прибутку максимізуються, а ПДВ - мінімізується. Проте для наповнення бюджету вигідніші початкові стадії виробництва. Тому нинішня система рівномірного оподаткування ПДВ стимулює розвиток вторинних і третинних галузей, що є позитивним чинником. На кожному переході відсоток ставки ПДВ збільшує ціну виробу на 0,23 %. Тоді на шести переходах при зміні ПДВ від 0 до 20 % зростання ціни становитиме 27,3 % [12, с. 95].
Існуючі проблеми оподаткування доданої вартості враховані в Програмі діяльності Кабінету Міністрів України "На зустріч людям". Там у розділі "Податкова політика", зокрема, поставлені завдання скасувати фіскальні платежі, адміністрування яких є невиправдано витратним, а також адаптувати законодавство з обкладанням податком на додану вартість до принципів і критеріїв Шостої Директиви Європейського Союзу [13, с. 11].
Література:
1. Офіційний сайт Держкомстату України //www/ukrsat gov. ua. richna. html/
2. Соціально-економічне становище України за 2003 рік. Державний комітет статистики // Економіст. - 2004. - №1. - С. 6-11.
3. Білоус В.Т., Ніколаєв В.П., Чугаєв А.О. Аналіз податкових надходжень: проблеми методології. - Ірпінь: Академія ДПС України, 2003. - 232 с.
4. Чередниченко О.М. Ефективність використання ПДВ в Україні // Фінанси України, 2004. - № 7. - С. 27-35.
5. Мельник П.В. Розвиток податкової системи в перехідній економіці. - Ірпінь: Академія ДПС України. - 255 с.
6. Діяльність податкової служби України: Статистичний збірник за 2003 рік. - К.: 2004. - ДПА України. - № 1. - С. 348-349.
7. Діяльність податкової служби України: Статистичний збірник за 2003 рік. - К.: ДПА України, 2004. - 200 с.
8. Юрій С.І., Таранов І.М. Оцінка ефективності надання пільг з оподаткування // Фінанси України, 2002. - № 12. - С. 55-62.
9. Послання Президента України до Верховної Ради України. Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2003 році // Економіст. - 2004. - № 3. - С. 21-58.
10. Ющенко В. Неповага до людей - це такий же злочин, як і хабарництво // Урядовий кур'єр. - 2005. - № 58-59. - С. 2.
11. Дяківський Д.А. Проблема бюджетного відшкодування ПДВ // Фінанси України. - 2002. - № 3. - С. 58-64.
12. Арзуманов Р.В. Вплив ПДВ на відтворювальні процеси // Фінанси України. - 2003. - № 5. - С. 94-98.
13. Тимошенко Ю. Назустріч

 
 

Цікаве

Загрузка...