WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Методи впровадження дистанційного навчання з використанням електронних бібліотек та Internet технологій - Реферат

Методи впровадження дистанційного навчання з використанням електронних бібліотек та Internet технологій - Реферат

питань реалізації електронної бібліотечної системи. Найпоширенішим є використання клієнт-серверної архітектури (Oracle, MS SQL, InterBase і т.д.). На рисунку 1 розглянуто один із прикладів схеми роботи електронної бібліотеки клієнт-серверної архітектури з використанням Internet технології.
Бібліотечні файли бази даних можуть знаходитися на одному або кількох серверах корпоративної мережі навчального закладу. Може існувати декілька SQL-серверів, між якими налагоджені реплікації. Клієнти корпоративної мережі звертаються до одного із SQL-серверів, який опрацьовує запити і встановлює доступ до оригіналу або до копії бази даних.Клієнти глобальної мережі Internet також звертаються до одного із SQL-серверів корпоративної мережі через Web (або ftp)-сервер. Web-сайт дозволяє знайомитися з правилами користування бібліотекою, переглядати каталоги, робити пошук тощо, а при запиті користувача на одержання конкретного матеріалу здійснюється його автоматичне переміщення з ftp-сервера на комп'ютер даного користувача. Відбувається це в рамках звичайної роботи з навігаційними програмами типу Internet Explorer чи Netscape Navigator.
?
Рис. 1. Схема роботи електронної бібліотеки клієнт-серверної архітектури
Крім того, доступ до ftp-сервера можливий і через електронну пошту. На багатьох вузлах Інтернету знаходяться шлюзи типу ftpmail. Подібні шлюзи працюють за наступною схемою: на адресу шлюзу через електронну пошту посилається лист-інструкція, у якому повідомляється адреса ftp-сервера, а також імена і місце розташування потрібних файлів у наданому сервері; шлюз самостійно встановлює ftp-з'єднання з відповідним сервером, копіює необхідні файли, а потім висилає їх замовнику через електронну пошту. Таким чином, не маючи до Інтернету повносервісного (діалогового) доступу, бібліотекою можна користуватися за допомогою однієї тільки електронної пошти.
Існують й аналогічні шлюзи типу webmail, за допомогою яких можна одержувати через електронну пошту безпосередньо Web-сторінки. Однак через певні причини скористатися такими шлюзами досить важко, і сьогодні вони ще не поширені.
В Академії ДПС України було спроектовано і впроваджено електронну бібліотеку клієнт-серверної архітектури, схема якої подібна до схеми рис. 1. У корпоративній мережі закладу використовується Microsoft SQL Server 7.0 (рис. 2).
Рис. 2. Зовнішній вигляд програми "SQL Server Enterprise Manager" зі списком користувачів електронної бібліотеки
Між SQL-серверами, якщо їх використовується кілька, може бути налагоджена автоматична реплікація. Використання декількох SQL-серверів дозволяє розвантажити трафік у корпоративній мережі навчального закладу, крім того, це один із способів відмовостійкості системи.
Сучасна електронна бібліотека обов'язково має бібліографічну базу даних і пошукову систему, які замінюють традиційні бібліотечні каталоги. Необхідно пам'ятати й те, що бібліотечні дані можуть бути рознесені на різних Internet-вузлах (проведений обмін міжвузівськими бібліотечними даними) і користувач територіальної віддаленості фактично це не помічає: на його думку, робота відбувається в єдиному цілісному середовищі (з таким же успіхом окремі частини системи могли б знаходитися в США чи Австралії, або в іншому місці).
Протягом 2001 р. було створено першу чергу бібліотеки - із Web-інтерфейсом та засобом пошуку матеріалів за ключовими словами.
Пошук у бібліотеці може здійснюватися для корпоративних користувачів через клієнтський додаток MS SQL-Server 7.0. Цей спосіб є основним, якщо користувач матиме відповідні права доступу. Крім перегляду алфавітного каталогу та копіювання архівних текстових файлів, він може вносити зміни до бібліотечного фонду (адміністратори, бібліотекарі, працівники навчального закладу) відповідно до їх повноважень (рис. 3).
Рис. 3. Перелік користувачів електронного фонду бібліотеки Академії ДПС України
Всі інші клієнти - "гості" корпоративної мережі - можуть переглядати електронний фонд бібліотеки та здійснювати копіювання інформації (рис. 4). Доступ до електронного фонду бібліотеки можливий і за допомогою Internet-провідників (через Web-сервер Академії). Ним можуть користуватися користувачі корпоративної мережі закладу та користувачі глобальної мережі Internet (рис. 5).
Рис. 4. Електронний фонд бібліотеки Академії ДПС України
Пошук здійснюється за всіма полями, що характеризують бібліотечну одиницю збереження: бібліографічним описом, списком стрижневих слів чи рефератом анотації, відомостями про авторів, додатковою інформацією тощо. Кожен із користувачів в інтерактивному режимі електронної бібліотеки може отримати допомогу. Web-сторінка бібліотечного сервера має зручний і простий у користуванні інтерфейс, що дозволяє користувачам швидко знаходити потрібну інформацію.
Бібліотечні фонди безупинно поповнюються, і основна надія роз-роблювачів тільки на те, що читачі бібліотеки будуть не пасивними ко-ристувачами, але й постачальниками загальнозначущих та цінних текстів. Правовласники мають змогу розміщувати тексти в бібліотечних фондах. Розроблена технологія та програмне забезпечення з успіхом можуть використовуватися не тільки в роботі одного навчального закладу, але й у будь-якій аналогічній бібліотеці з іншим змістовним наповненням.
Рис. 5. Пошук періодичного електронного фонду бібліотеки Академії ДПС України за допомогою Web-технології
Як відомо, серійні видання бувають двох видів: триваючі (які видаються, коли готовий черговий випуск) і періодичні (які видаються через рівні проміжки часу). До триваючого видання висувається менше вимог: випуски можуть істотно відрізнятися за обсягом, виходити то частіше, то рідше, відсутні будь-які зобов'язання перед передплатниками тощо.
Для організації роботи наповнення, пошуку інформації електронних бібліотек використовується стандартизація періодичних видань. Всю ін-формацію, яка стосується окремої публікації, необхідно зібрати докупи, а не розкидати по збірнику, як це, звичайно, буває в багатьох виданнях. Початкова смуга повинна містити всі необхідні відомості для побудови бібліографічного посилання, а також реферат, що може використовуватися при автоматичному пошуку. Оскільки всі матеріали збірника призначені для розміщення в електронній бібліотеці, їх необхідно оформити так, щоб було легко обробити бібліотекареві, знайти читачу, а потім

 
 

Цікаве

Загрузка...