WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Економічна система сучасного капіталізму. Монополії та олігополії в умовах капіталістичної змішаної економіки - Реферат

Економічна система сучасного капіталізму. Монополії та олігополії в умовах капіталістичної змішаної економіки - Реферат

ФПГ являють собою об'єднання підприємств під єдиним контролем, що здійснюють різні стадії виробництва того чи іншого продукту, тобто функціонуючих за принципом замкнутого технологічного ланцюга - від видобутку сировини до випуску готової продукції, доведення її до споживача через власну торговельну і збутову мережу.
Горизонтально комбіновані ФПГ - це об'єднання під єдиним контролем двох і більше підприємств, що мають повний технологічний цикл одночасно в кількох галузях.
ФПГ конгломератного типу виникли завдяки диверсифікації виробництва і створюються на основі об'єднання різноманітних, технологічно не зв'язаних між собою підприємств, що перебувають на різних стадіях виробницта і оперують у різних галузях народного господарства.
У структурі більшості ФПГ виділяють три основних складових: фінансово-економічну, індустріально-промислову і торгово-комерційну. Причому основним принципом створення і функціонування ФПГ є принцип рівноправності всіх підприємств та інститутів (принцип "рівнобічного трикутника"). Якщо ж такий принцип порушується, тоді йдеться про банківський холдинг із рядом контрольованих ним промислових компаній або про групу виробничих підприємств.
Фінансово-промислові групи займають вирішальні позиції в економіці, мають тісний зв'язок з державою, суттєво впливаючи на її внутрішню та зовнішню політику. Виникнення та інтенсивний розвиток ФПГ є однією з форм дії законів адекватності виробничих відносин рівню і характеру розвитку продуктивних сил. Це виявляється в тому, що вони значно посилюють процес концентрації та централізації капіталу, сприяють його переливу в передові науко- і капіталомісткі галузі, завдяки чому розширюються масштаби планомірного розвитку.
Крім того, на процес створення ФПГ великий вплив мало антимонопольне законодавство, яке в багатьох випадках ускладнює зрощування банківського капіталу з промисловим. Кредитно-банківські установи часто жорстко обмежені у формуванні портфеля вкладень і можливостях контроля корпорацій.
Сьогодні в США отримали розповсюдження два основних типи ФПГ, які відрізняються між собою центром, навколо якого вибудовується вся група. У першому випадку консолідуючим ядром ФПГ виступає банківський холдинг, у другому - виробничо-технологічний комплекс.
До найвідоміших ФПГ США, основу яких становлять найбільші фінансові інститути, належать групи "Чейз", "Моргана", "Лімена-Голдмена", "Сакса" та ін. Здебільшого дані групи мають схожу історію створення та розвитку, однакову структуру. Тому розглянемо цей тип ФПГ на прикладі групи "Чейз".
Фінансова складова групи "Чейз" включає комерційний банк Chase Manhattan Corp (створений 1 квітня 1996 р. в результаті об'єднання "Чейз Манхеттен бенк" з "Кемікел бенк") та дві компанії по страхуванню життя - "Метрополітен лайф іншуренс" і "Еквітебл лайф". "Чейз Манхеттен бенк", як і його попередник "Чейз нешнл бенк", був пов'язаний із сім'єю Рокфеллерів з 20-х pp. З 1962 p. Д. Рокфеллер займав у ньому посади президента або голови ради директорів.
Промислова складова групи - це 21 нефінансова корпорація, кожна з яких уходить до числа 100 найбільших компаній США, у тому числі п'ять транспортних компаній (три авіакомпанії, дві залізничних); дві автомобілебудівних компанії, дві хімічних компанії, дві компанії роздрібної торгівлі. Усі ці компанії контролюються не лише групою "Чейз", але й банком Chase Manhattan Corp як окремою фінансовою установою. Сьогодні Chase Manhattan Corp є провідним банком США і має активи на суму 300 млрд дол.
Далі, у США багато промислових корпорацій створили потужні фінансово-інвестиційні структури: General Electric - General Electric Capital Services, General Motors - General Motors Acceptance Corp., Ford Motor - Ford Motor Credit Corp., IBM Credit Corp. і т. д. Разом з тим, це не "кишенькові" банки, які виконують функції зовнішньої бухгалтерії і виступають як інструмент залучення дешевих кредитів. Це великі, самостійні установи з інтересами, які виходять далеко за межі власної групи. Наприклад, General Electric Capital Services здійснює свою діяльність у більше ніж 20 напрямках сфери послуг, на неї припадає до 35% консолідованого доходу всієї корпорації General Electric, причому переважна частина доходу формується на операціях поза групою. General Motors Acceptance Corp є найбільшим у США джерелом комерційних кредитів і володіє заощаджувальними і кредитними компаніями в багатьох штатах.
Усі названі корпорації мають транснаціональний характер. Наприклад, у групу General Motors входять більше 200 заводів у США, 12 - у Канаді та ще 32 підприємства в інших країнах світу, що виробляють близько 20 % світового випуску автомобілів.
Характерною рисою цих груп є переважання вертикальної складової над горизонтальною. Основою групи General Motors є найбільший у світі автомобілебудівний концерн. Загальна кількість зайнятих становить сотні тисяч осіб. Головна компанія концерну є материнською відносно тисяч фірм групи і контролює шляхом участі у капіталі їх виробничу та фінансову діяльність.
Ряд особливостей формування та орагнізації ФПГ є характерними для Японії. У цій країні фінансово-промисловий комплекс сьогодні становлять фактично шість рівновеликих комплексів - фінансово-промислових груп (японський варіант - сюдани): "Міцубісі", "Міцуї", "Сумітомо", "Даїчі Кангі", "Фує", "Санва", заснованих на певних загальних принципах.
Згідно з офіційними даними сукупний обсяг продажу шести груп-гігантів становить приблизно 14-15 % ВНП країни. Якщо вважати, що загальний річний оборот сягає близько 4 трлн дол., то на ці групи припадає 500 млрд. Вони контролюють (ураховуючи компанії, що до них входять) приблизно 50 %, а за деякими оцінками і 75 % промислових активів країни.
На торгові фірми сюданів припадає більше половини експортно-імпортних операцій, їх частка в імпорті окремих товарів сягає 90 %. Комерційні і трастові банки груп контролюють близько 40 % загального капіталу всієї банківської системи країни, а страхові компанії 55 % усього страхового капіталу.
Сюдани - самодостатні, універсальні, багатогалузеві економічні комплекси, які включають у свою організаційну структуру фінансові установи (банки, страхові і трастові компанії), торгові фірми, а також цілий ряд виробничих підприємств, які являють собою повний спектр галузей народного господарства.
Верхній рівень сюданів утворюють горизонтальні об'єднання, які складаються в середньому з 21-го (група "Сумітомо") - 50-ти (група "Даїчі Кангі") рівноправних членів залежно від кількості основних напрямів діяльності і є головними фірмами найбільших промислових об'єднань.
Консолідуючим ядром сюданів з моменту їх появи після Другої світової війни (та й навіть для їх передвоєнних попередників - "дзайбацу") і до цього дня є компанії важкої і хімічної промисловості.
Широке застосування корпораціями залучених коштів - один з факторів японських економічних досягнень. Тому обов'язковим членом групи, а за багатьма оцінками і їїстрижнем, є великий

 
 

Цікаве

Загрузка...