WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Розробка проекту. Проектний аналіз - Реферат

Розробка проекту. Проектний аналіз - Реферат

фінансування. Ці домовленості потім формулюються як правові зобов'язання, викладені в документах, що підписуються обома сторонами. Якщо проект розроблявся у тісній спвпраці з персоналом проекту, документи по фінансуванню проекту містять мало нової інформації, тож офіційна зустріч для ведення переговорів являє собою більш-менш формальне підтвердження домовленостей, досягнутих раніше протягом багатомісячної роботи по розробці й експертизі проекту. Втім, іноді кредитор і позичальник заходять у серйозну суперечку, що вимагає розв'язання. Відтак офіційні переговори дають останній шанс переконати іншу сторону погодитися на компромісне рішення або змінити план проекту так, щоб усунути причину конфлікту. Якщо переговори ведуться по проекту кредитного документа, то проект складається з чотирьох основних розділів:
" характеристика позичальника та кредитора;
" сума, строки і процентна ставка по кредиту;
" загальний опис проекту і категорії товарів та послуг із зазначенням їх обсягу, на які можуть бути витрачені кредити;
" інші умови кредитування.
Зі свого боку, кредитор повинен упевнитися, що передбачуваний позичальник має необхідні повноваження на здійснення проекту і завершення кредиту. Стратегія кредитора полягає в одержанні додаткової гарантії того, що укладена угода передбачає надання кредиту організації, яка здійснює проект, і що строк та умови такого кредитування є обгрунтованими й доцільними.
Звичайно умови або зобов'язання щодо кредиту посідають чільне місце на переговорах. Передумова всіх кредитів - згода позичальника виконати загальні умови кредитора, які включають основні вимоги й норми по виконанню контрактів на закупівлю, по витраті коштів і погашенню позики. Крім цього, зобов'язання щодо проекту уточнюють домовленості під час проведення тих чи інших дій або по виходу на контрольні цифри, які відповідають організаційним завданням та цілям побудови виробничих потужностей. У проектах, що відображають стратегічний курс, взяті зобов'язання і являють собою проект.
Замовник та інвестор можуть домовитися про дії, спрямовані на поліпшення роботи, і зафіксувати цю домовленість у зобов'язаннях з таких питань:
" що і в який строк належить зробити;
" яка частина прибутку дістанеться інвесторові;
" що треба зробити для зниження видатків, дебіторської заборгованості та оптимізації запасів;
" як реорганізувати управління підприємством.
4. Реалізація
Робота, проведена на попередніх стадіях циклу проекту (ідентифікація, розробка та експертиза проекту), спрямована на успішне здійснення проекту. При ретельній підготовці на цих стадіях проект набирає завершеної форми, коли визначено чіткий план дій, що розподіляе обов'язки та відповідальність учасників проекту.
Реалізація проекту починається з планування.
У плані здійснення проекту найважливішою частиною є система досягнення згоди щодо розподілу ролей, відповідальності й прав усіх учасників проекту. Цього можна досягти лише шляхом спільного планування, вироблення єдиної думки про те, хто що має робити, коли і як. Ключем до такої згоди є обмін інформацією, а результатом - план дій, який запобігав би потребі перегляду й видозміни раніше досягнутих домовленостей.
Наступним етапом реалізації є проведення переговорів та укладання контрактів на постачання сировини і матеріалів, технологій, обладнання, а також укладання переговорів на виконання субконтрактних робіт. На цій стадії може бути здійснено інженерно-технічне проектування (дизайнерські роботи), будівництво як самого об'єкта, так і необхідних інфраструктурних елементів проекту, виробничий маркетинг та навчання.
Не менш важливим на стадії реалізації є контроль. Виділяються три аспекти контролю проекту.
По-перше, інженерно-технічний нагляд за технічними аспектами проекту, що його здійснюють технічні фахівці, які перевіряють, наскільки виробничі потужності, продукція, що вироблена, та послуги відповідають технічним вимогам.
По-друге, контроль замовником ходу виконання проекту в цілому. До компетенції контролю входить спостереження за перебігом проекту та пропозицій щодо будь-яких необхідних змін у розробленій структурі або плані реалізації проекту. Всі аспекти діяльності у зв'язку з проектом, у тому числі підготовка персоналу, дослідження, стратегічні заходи, а також матеріальні компоненти проекту мають дістати висвітлення у звітах. Завдання такого контролю потрійне - він захищае учасників проекту від несподіваних прикрих сюрпризів, вносить свій вклад в існуючу суму знань про різні підходи до проблем, дозволяе уникнути аналогічних проблем, при розробці й реалізації інших проектів.
По-третє, контроль інвесторами, що має дві мети - забезпечити здійснення цілей проекту і погашення кредиту або одержання планового прибутку від інвестицій. Представники кредиторів будуть зацікавлені в тому, щоб забезпечити спрямування позикових коштів на здійснення проекту, обговорити досягнуті успіхи з відповідальною за проект організацією.
5. Завершальна оцінка
Проекти, особливо успішні, мають довге життя. В певному розумінні проекти ніколи не завершуються, а дають позитивні результати протягом невизначеного строку. Втім, після стадії реалізації корисно оцінити уроки проекту і переглянути можливий вклад проекту в зміни життя людей. Ця оцінка, що провадиться після стадії реалізації проекту, являє собою своєрідний урок для тих, хто планує подальші проекти, оскільки слугує дисциплінуючим заходом щодо тих, хто планував підданій оцінці завершений проект.
Завершальна оцінка передачає ретроспективний аналіз проекту. Вона провадиться переважно тоді, коли проект після здійснення перебував в експлуатації від двох до трьох років.
Важливим моментом проведення такої завершальноїоцінки є встановлення причин успіху або провалу проекту. Це дає змогу з'ясувати такі особливості, які можуть з успіхом використовуватися в інших проектах. Завершальна оцінка також надає менеджерам та зацікавленим користувачам інформацію щодо того, наскільки ефективно і повно проекти досягають сподіваних результатів. Таким чином, завершальна оцінка виконує дві функції, а саме - навчального документа і звітного матеріалу.
Як правило, завершальна оцінка має дати відповіді на низку запитань:
" чи були вихідні цілі проекту чітко визначеними й здійснимими;
" чи правильним був вибір технічних рішень та способів матеріально-технічного постачання;
" чи правильно було оцінено соціально-економічні та екологічні умови;
" чи правильно було визначено групу користувачів результатами проекту і чи ефективним виявилось обслуговування цієї групи;
" чи досягнуто було істотного прогресу у зміцненні створених проектом організацій;
" чи мали місце значні перевитрати коштів і, якщо були, то з якої причини;
" чи було досягнуто запланованої норми прибутку і, якщо ні, то з якої причини.
Ретроспективність - перевага завершальної оцінки. З цього погляду, у ході оцінки майже напевне можна знайти шляхи, за допомогою яких вдалося б досягти кращих результатів.
5.1. Підходи до завершальної оцінки
Єдиного стандарту оцінки не існує, однак для досягнення максимальної ефективності оцінки слід дотримуватись таких загальних умов:
" особи, які керують розробкою та здійсненням проекту, повинні брати участь у проведенні завершальної оцінки;
" об'єктивність оцінки не повинна викликати сумнівів;
" результати оцінки слід зробити доступними;
" завершальної оцінки має зазнати якомога більша кількість проектів.
Окрім того, процес перевірки рекомендується провадити тоді, коли одержані результати можуть виявитись корисними для планування наступних проектів.
Щоб використання досвіду дало максимальну користь, усі проекти слід було б піддати завершальній перевірці. Оскільки це навряд чи здійснимо, процес перевірки має охопити, принаймні, всі великі й інші особливо важливі проекти, а також певну випадкову вибірку з інших проектів.
Література:
1. Баум У. Цикл реализации проекта. -Вашингтон, Институт экономического развития Всемирного Банка, 1982.
2. Руководство по циклу проекта. - Вашингтон, Институт экономического развития Всемирного Банка, 1994.

 
 

Цікаве

Загрузка...