WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Стан управління підприємницькими ризиками: українська специфіка - Реферат

Стан управління підприємницькими ризиками: українська специфіка - Реферат

розуміння ризиків усіма співробітниками компанії.
Яскравим свідченням низької культури управління ризиками може слугувати відношення населення до послуг, що їх пропонують страхові компанії. Так, протягом 2005 року більше двох третій мешканців м. Києва (69,3%) не користувалися послугами страхових компаній [9]. Детально причини їх відмови від різних видів страхування наведені в табл. 3.
Ми бачимо, що приблизно треть киян не замисливалася над необхідністю страхування життя та від нещасних випадків, а ще треті - ці види страхування не потрібні. Іншими словами у більшості мешканців м. Києва практично відсутня культура управління власними ризиками. Причому мова іде про найдрагоцінніший актив людини - її життя та здоров'я. Таке ж відношення спостерігається у громадян і до виробничих ризиків. Наведемо такі приклади.
За інформацією Державного комітету України з промислової політики, охорони праці і нагляду в результаті перевірок влітку 2007 р. 113 будмайданчиків у Києві були припинені роботи на 111 з них, де грубо порушувалися правила безпеки [10]. На 98% будмайданчиків порушуються правила технічної безпеки, а ніхто із будівельників не вимагає від керівництва зупинення будівництва. Експерти вказують на те, що хабарництво в сиситемі перевірок заважає налагодженню системи управління ризиками. "По словам игроков рынка, можнозаплатить проверяющим на месте $20-200, чтобы проверка не начиналась. Если она все же началась, тогда затормозить процесс можно при помощи чиновника и $0,5-5 тыс. "Все равно дешевле, чем останавливать стройку",- сказал эксперт"" [11].
Таблиця 3
Основні причини відмови від користування страховими послугами мешканців м. Києва (2005 р.)
Причини Страхування
життя від нещасних випадків майнове відповідальності транспорту
1. Не потрібно 32,6 30,4 27,0 36,9 15,3
2. Не замисливався 26,0 31,9 24,1 23,8 19,4
3. Відсутні гроші 15,5 10,7 13,3 8,3 16,7
4. Відсутність об'єкту страхування - - 8,0 2,5 -
5. Відсутність знань про страхування 7,2 7,1 6,5 6,7 2,8
6. Негативний досвід страхування 5,3 5,7 5,3 4,5 9,7
7. Відсутність довіри 3,5 3,4 4,2 3,8 6,9
8. Світогляд 1,0 1,5 1,2 1,2 0,0
7. Нерозвинутість структури страхування 0,7 0,3 0,6 0,4 0,0
8. Збираюсь 0,4 0,6 0,8 0,4 9,7
9. Інше 0,6 0,4 0,6 0,6 4,2
10 Затрудняюсь відповісти 8,4 8,4 9,0 11,2 15,3
Ще більш разючими прикладами відвертого нехтування керівництвом компаній та їх робітниками виробничими ризиками є непоодинокі випадки навмисного псування обладнання, яке сигналізує про небезпеку, в копальнях. І хоча мова йде про страшні аварії в Росії, ситуація в Україні, вряд чи відрізняється кардинальним чином. "Аварий [в копальнях] не должно было быть. Произошли они только потому, что необходимые системы защиты, которые должны были работать, либо вообще не работали в данный момент, либо не срабатывали. …Датчик, который стоял на самом комбайне, тоже не работал. Видимо, был выключен, закрыт мокрой тряпкой или вообще сломан", - робить висновок голова "Ростехнадзора" Костянтин Пуліковський [12].
3. Слабка розвинутість інфраструктури управління підприємницькими ризиками.
Фактор бізнес-середовища
Компонент стану управління ризиками
Політичні і економічні фактори
Слабка розвинутість інфраструктури (інститути і інструменти) управління ризиками
В Україні відсутня розвинута інфраструктура ризик-менеджменту (тобто інститути і інструменти для управління ризиками). Так, в 2006 р. в Україні частка витрат на страхування в ВВП склала лише 2,6% (13,83 млрд. грн.), що суттєво менше, ніж у країнах ЄС - 8,5%, а в Великобританії навіть 13% [13].
До того ж, валові показники платежів аж ніяк не дають уявлення про реальну ситуацію на страховому ринку. Так, по оцінках експертів, платежі по реальному страхуванню складають у загальному обсязі не більш третини, левина ж частка ринку приходиться на фінансові схеми, що дозволяють уходити від оподатковування. Прем'єр-міністр України на засіданні Уряду відкрито наголошує на широкому розповсюдженні схем ухиляння від сплати податків шляхом незаконного спрямування коштів у страхові компанії. "Сьогодні кожне велике підприємство має свої страхові компанії. Наступної середи уряд розробить законопроект, який дозволить запобігати ухилянню від сплати податків через такі компанії" [14].
Не використовуються в Україні повною мірою і такі звичні в цивілізованих країнах інститути управління ризиками, як товарні, валютні та фондові біржі, на яких підприємці можуть хеджувати свої ризики за допомогою численних фінансових інструментів.
Така ситуація веде як до неадекватної ризикованості, так і до неадекватної обережності підприємців. Підприємцям важко знайти необхідні йому інструменти для управління своїми ризиками, тому вони вимушені відмовлятися від потенційно дуже вигідних та ризикованих оборудок.
4. Перекрученість профілю та форм управління підприємницькими ризиками, гіпертрофованість політичних та техногенних ризиків
Фактор бізнес-середовища
Компонент стану управління ризиками
Політичні фактори, економічні фактори
Перекрученість профілю та форм управління підприємницькими ризиками, гіпертрофованість політичних та техногенних ризиків
Суттєво відрізняються профілі ризиків (тобто співвідношення різних їх видів) українських та аналогічних компаній в розвинутих капіталістичних країнах та мотивація впровадження ризик-менеджменту. Так, наприклад, в дослідженні стану справ із стратегічним ризик-менеджментом в компаніях США та Європи, проведеному в 2001 р. компанією CFO Research Services, наводяться дані про те, які саме ризики та мотиви використання ризик-менеджменту посідають перші місці.
Таблиця 4
Мотиви застосування стратегічного ризик-менеджменту в американських та європейських компаніях
№ Мотиви Важливість (%)
1 Поліпшення обхвату всього спектру ризиків 67
2 Краще розподілення капіталу 66
3 Отримання конкурентних переваг 54
4 Зменшення волатильності прибутку 45
5 Зменшення витрат на передачу ризиків 46
Про те, які ризики турбують керівництво компаній найбільше, можна судити на основі того, які з них компанії піддають кількісному виміру. Так, з числа опитаних фірм 67 відсотків виміряють кредитний ризик, 66 - ризик перерв в виробництві; 54 - процентнийризик; 41 - ризик незадоволення покупців; 38 - ризик операцій на ринку іноземної валюти; 20 - політичний ризик [15].
Описуючи ризики в постсоціалістичній економіці (зокрема, в Росіїї) фахівці зазначають, що в ній "ризики ... специфічні. ... Специфіка російської економіки полягає, по-перше, в напруженості окремих видів ризику та умов його існування, по-друге, в нерозвиненості інструментів захисту від ризика… В умовах економік, що трансформуються, рівні практично всіх ризиків істотно вище, ніж в стабільних економіках" [16]. До специфічних ризиків трансформаційної економіки, до якої також відноситься і Україна, автори включають неврегульованість відносин власності, суттєву криміналізацію економіки, корупцію, нерозвиненість фінансової інфраструктури.
З цією позицією цілком можна погодитись. Міжнародна організація "Трансперенсі Інтернешнл", яка визначає рівень корумпованості різних країн, оприлюднила в 2006 р. річну доповідь, в якій міститься список найбільш і найменш

 
 

Цікаве

Загрузка...