WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Стан управління підприємницькими ризиками: українська специфіка - Реферат

Стан управління підприємницькими ризиками: українська специфіка - Реферат

компоненти:
наявність та використання спеціалізованих нормативних документів (стандартів або інших документів) з управління підприємницькими ризиками;
наявність та використання формалізованих документів з управління підприємницькими ризиками (програма, план, декларація, настанови);
наявність та використання на підприємствах кадрів та підрозділів з управління ризиками;
наявність та використання інфраструктури управління підприємницькими ризиками (інститути, інструменти, професійні організації, консалтингові компанії, система підготовки фахівців);
культура управління ризиками;
профілі ризиків.
Узагальнену картину про стан управління ризиками на малих та середніх підприємствах м. Києва дають дані, отримані в ході опитування їх керівників (табл. 1.). Ми бачимо, що значний відсоток підприємств зовсім не займаються управлінням своїми ризиками: від 23,4% (фінансова діяльність) до 82,5% (електронна комерція). Проте, якщо ми врахуємо частку підприємств, які використовують окремі елементи управління ризиками, а також критично підійдемо до відповідей респондентів, які вказали на повний обсяг використання ризик-менеджменту (автор в ході своєї тернінгової та консультаційної діяльності жодного разу не зустрічав підприємства, на якому ризик-менеджмент застосовувався б в повному обсязі), то отримуємо реальну картину стану управління підприємницькими ризиками.
Таблиця 1.
Застосування функціонального ризик-менеджменту на МСП м. Києва
Ризик Зовсім не застосовується Застосовуються окремі елементи Застосовується в повному обсязі Загалом
1. Стратегічний менеджмент 44,6 43,5 11,9 100
2. Виробнича діяльність 39,5 46,7 13,8 100
3. Фінансова діяльність 23,4 54,8 21,8 100
4. Комерційна діяльність 35,1 50,0 14,9 100
5. Маркетингова діяльність 50,0 39,2 10,8 100
6. Кадрова робота 43,9 42,3 13,8 100
7. Зовнішньоторговельні операції 69,8 21,7 8,5 100
8. Інноваційна діяльність 72,6 22,0 5,4 100
9. Електронна комерція 82,5 12,7 4,8 100
10. Постачання 40,9 44,0 15,0 100
Напрямки аналізу впливу факторів бізнес-середовища на стан управління підприємницькими ризиками. На стан управління підприємницькими ризиками впливають наступні групи факторів бізнес-середовища: макросередовища, мікросередовища та внутрішнього середовища підприємства. До факторів макросередовища входять: політико-правові, економічні, науково-технічні, демографічні, природні, культурні. До факторів мікросередовища входять: споживачі, постачальники, референтні групи. Внутрішньорганізаційними факторами є: корпоративна культура, організаційна структура підприємства, кадри, технологія.
Розглянемо конкретні напрямки аналізу впливу факторів бізнес-середовища на стан ризик-менеджменту на українських підприємствах небанківського сектору. Для цього доцільно використати матрічний метод аналізу (табл. 2). За допомогою спеціальної матриці (вона наведена частково, без дяких факторів бізнес-середовища) ми можемо детально дослідити який фактор бізнес-середовища (вони розміщені в стовпчиках) і як впливає на окремі елементи стану управління ризиками (вони розміщені в рядках). Логіка аналізу має бути наступною: для того, щоб з'ясувати вплив політико-правових факторів на наявність та використання спеціалізованих нормативних документів дослідник звертається до перетину першого стовпчика та першого рядку. Самостійно або за допомогою залучених експертів дослідник з'ясовує, наприклад, що існуюча політична система, головну роль в якій грають кланово-олігархічні сили, не сприяє розробці стандартів з управління підприємницькими ризиками. Дослідник фіксує цей висновок та переходить до аналізу впливу на наявність та використання спеціалізованих нормативних документів вже економічних факторів. І так має бути зроблено для всіх компонентів стану управління підприємницькими ризиками та всіх факторів бізнес-середовища. Напрямок аналізу зображений в таблиці стрілками.
Матричний аналіз стану управління підприємницькими ризиками виявив його головні характерні особливості, основні з яких наведені далі в статті.
Таблиця 2
Матриця аналізу стану управління підприємницькими ризиками (частково)
Компоненти системи управління підприємницькими ризиками Бізнес- середовище
Макросередовище Мікросередовище Внутрішні
Політико-правові Економічні Інші Постачальники Покупці Інші Корпоративна культура Технологія Інші
Наявність та використання спеціалізованих нормативних документів (стандартів або інших документів) з управління підприємницькими ризиками.
Наявність та використання формалізованих документів з управління підприємницькими ризиками (програма, план тощо).
Наявність та використання на підприємствах спеціалізованих кадрів та підрозділів з управління ризиками.
Наявність та використання інфраструктури управління підприємницькими ризиками (інститути, інструменти, професійні організації, консалтингові компанії, система підготовки фахівців)
Культура управління ризиками
Профілі ризиків
Основні особливості стану управління підприємницькими ризиками в Україні.
1. Відсутність стандарту з управління підприємницькими ризиками.
Фактори бізнес-середовища
Компоненти стану управління ризиками
Політичні і економічні фактори
Відсутність стандарту з ризик-менеджменту,
В Україні спостерігається протиречивість інтересів влади стосовно розробки стандартів управління підприємницькими ризиками, яка обумовлена, з одного боку, характером побудованого соціально-економчіного устрою та механізмом фінансування місцевих бюджетів, з іншого.
Кланово-олігархічний капіталізм, який сформувався та розвивається в Україні призвів до того, що найбільш дохідні галузі економіки фактично монополізовані окремими кланами. Враховуючи олігархічний характер великого бізнесу, тобто його прикриття найвищими державними органами, ризики в ньому зведені до мінімуму. За таких умов великий бізнес не зацікавлений в докладанні зусилль для розробки нормативних документів для управління підприємницькими ризиками, оскільки його інтереси є надійно захищеними самою владою.
З іншого боку, механізм формування місцевих бюджетів сприяє зацікавленості місцевих органів влади в прибутковій діяльності підприємств, які знаходяться на їх території. Тому вони безпосередньо зацікавлені в тому, щоб підприємства, за рахунок доходів яких формується місцевий бюджет, використовували високоефективні методи управління ризиками, передбачені сучасними стандартами з ризик-менеджменту. Проте, для розробки стандарту потрібна учвасть вищої влади, яка, цими питаннями поки не займається.
2. Низький рівень культури управління підприємницькимиризиками.
Фактори бізнес-середовища
Компонент стану управління ризиками
Культурні фактори (макросередовище), внутрішньокорпоративна культура, кадри
Низький рівень культури управління підприємницькими ризиками
В нашому суспільстві тільки починає формуватися культура управління ризиками, тобто сукупність усталених норм, цінностей та дій стосовно того, як людині і компанії треба поводитися з ризиками. Про наявність культури ризику в компанії можна судити з того, наскільки її керівництво свідомо того, які саме риски є прийнятними для компанії. Ще одним критерієм корпоративної культури ризику є відкрите їх обговорення та

 
 

Цікаве

Загрузка...