WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Економічна цінність сервісного продукту на основі рівноважного співвідношення «ціна-параметри якості» - Реферат

Економічна цінність сервісного продукту на основі рівноважного співвідношення «ціна-параметри якості» - Реферат

сервісною організацією важливе місце займають форми і методи формування в ринкових умовах рівноважної ціни послуги в залежності від параметрів її якості.
Обсяг надання послуг і їх якість тільки в сукупності визначають ступінь задоволення суспільних потреб і ефективність виробництва. Кількість і якість виступають у вигляді взаємопов'язаних цілей діяльності. Економія, одержана при використанні високоякісної послуги, є основним критерієм ефективності витрат у сервісній сфері. Якість, віддзеркалюючи корисний ефект будь-якого виду діяльності для суспільства в цілому стимулює (через споживчу вартість, що формується ринком) виробництво перспективних видів послуг, створення ресурсозберігаючих технологій.
У вітчизняній практиці революційну роль відіграла поява комплексних систем управління якістю на підприємствах і в регіонах.
Основні принципи побудови системи якості і цілі їх функціонування:
забезпечення ритмічності виробництва;
впровадження ресурсозберігаючих технологій;
прискорення науково-технічного прогресу;
вдосконаленнягосподарського механізму і перехід на економічні і правові методи управління.
Рис. 1. Схема побудови системи управління якістю послуг сервісної організації.
Параметри якості послуги формують її споживчу цінність. І саме процеси і переходи трансформації якості у споживчу цінність розкривають економічну сутність менеджменту якості та утворюють врешті-решт ринкову ціну послуги. На рис. 1.2. відтворено схему перетворення споживчих якостей у цінність послуги, що в ринковій економіці визначає умови формування ціни та цінової політики сервісних організацій.
Рис. 1.2. Перехід споживчих якостей послуги у її цінність для споживача
Ціна - інструмент конкуренції, перерозподілу ресурсів, переливання капіталу, один із основних елементів маркетингової політики організації та досить могутній важіль управління економікою.
На сучасному етапі при визначенні ціни існує багато проблем, які зумовлені спадщиною планової економіки, відсутністю необхідного досвіду у формуванні цінової політики в ринкових умовах та недостатнім теоретико-методичним забезпеченням процесу ціноутворення з урахуванням особливостей розвитку і трансформації економіки України.
Встановлення ціни потребує наукового обґрунтування на основі знання економічної сутності та природи ринкової ціни, методів визначення цін згідно зі стратегією підприємств, з урахуванням кон'юнктури ринку, вимог чинних законодавчих та нормативних актів щодо регулювання цін, правил продажу товарів та послуг і захисту прав споживачів.
З погляду споживача ціна сервісного продукту - це сума грошей, що він згоден заплатити продавцю в конкретних ринкових умовах. Ця концепція лежить в основі усіх нетрудових теорій ціни. При такому розумінні у ціні відбивається положення товару на ринку, тобто потреби в цьому товарі, попиту на нього, доцільність обміну і укладання угод. Чим вища споживча корисність якості послуги, тим більшу ціну готовий заплатити покупець.
З погляду виробника (продавця) ціна визначається витратами, необхідними для виробництва і продажу даної послуги. На ранніх етапах розвитку товарного виробництва такими відомими економістами як Вільям Петті, Адам Смітт, Давид Рікардо були закладені основи так званих трудових теорій ціни. За цими теоріями суспільно корисні витрати праці на виробництво послуги утворюють його вартість. Послідовним прихильником таких теорій був і Карл Маркс, за визначенням якого ціна є грошовим виразом вартості товару чи послуги. [4]
Сучасна економічна теорія прагне до узгодження обох підходів, виходячи з того, що ціна відображає як вартість, так і корисність, тобто споживчу цінність послуги. Дійсно, об'єктивний процес формування ціни потребує компенсації усіх витрат, необхідних для виробництва і реалізації послуги, яка в конкурентному середовищі повинна мати певну цінність для споживача.
З точки зору споживача ціна послуги, яку надає сервісна організація у грошовому виразі, не завжди тільки витрати, які вони несуть при купівлі і користуванні послугами. Купуючи сервісний продукт, споживач сподівається одержати ряд переваг, очікувана цінність яких перевищує витрати на її одержання. Ці витрати включають як фінансові, так і нефінансові витрати.
Фінансові витрати, пов'язані з придбанням послуги, включають у себе не тільки ціну, яку сплачує споживач сервісній організації, але і витрати, які він несе при пошуку, купівлі і використанні послуги.
Нефінансові витрати споживачів включають витрачені ними час і зусилля, а також всілякі незручності, пов'язані з пошуком, купівлею і використанням послуги. Участь споживачів в процесі надання послуг означає, що споживачі несуть розумове і фізичне навантаження, а також сенсорні витрати.
Люди купують послуги для задоволення своїх конкретних потреб і оцінюють результати своїх покупок на основі того, на скільки вони відповідають їх очікуванням. Коли споживачі оцінюють якість послуг, вони роблять це на основі певних внутрішніх стандартів, які існують в їх уявленні ще до того, як вони набудуть реальний досвід користування цією послугою. Сприйнятлива якість послуг формується у споживача при порівнянні того, що він одержав, з тим, що він очікував одержати. На очікування людей відносно послуг сильно впливає їх попередній споживчий досвід. Вони порівнюють послугу зі схожою послугою, яка надавалась іншою компанією; з послугами компаній-конкурентів у даній галузі, зі схожими послугами в інших галузях. Якщо клієнт не має відповідного попереднього досвіду застосування послуги, він, зазвичай, обґрунтовує свої очікування відносно її якості на таких факторах, як думка родичів чи знайомих, відомості в засобах масової інформації, або маркетингова діяльність сервісної організації. З часом у кожній окремій сервісній галузі виробляються певні норми споживчих очікувань (регулярність польотів, специфіка обслуговування пасажирів) [1].

 
 

Цікаве

Загрузка...