WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Циклічність як форма економічного розвитку - Реферат

Циклічність як форма економічного розвитку - Реферат

економіки.
Отже економ. цикл- це макроекономічне явище пов'язане із зміною ВНП, нац. доходу, інвестицій, споживання, які викликають сплески темпів росту чи падіння.
В Макроаналізі найбільша увага приділяється діловому чи класичному циклу, який досліджують з середини 19 століття. Він охоплює такі сторони економічного життя як виробництво, зайнятість, доходи, ціни і складається з фаз:
1. експансії (піднесення)
2. стиснення (криза)
3. депресії
4. пожвавлення
Фаза піднесення характеризується ростом цін виробників, обсягом зайнятості, обсягів виробництва. Інвестицій і особистих доходів і закінчується всебумом, тобто періодом надвисокої зайнятості і перевантаження виробничих потужностей. Під час буму ціни, ставка з/п і норма % надзвичайно високі і в найвищій точці циклу ці показники досягають максимуму.
Неминучим наслідком буму є поворот у розвитку циклу і перехід до спаду; цей перехід свідчить про настання фази кризи.
Під час кризи зростають нереалізовані тов. запаси, знижуються обсяги виробництва, скорочуються вир. інвестиції і падає попит на робочу силу. Росте безробіття. У виробництві починається скорочення попиту на сировину, падають ціни на неї, не реалізація викликає падіння тов. цін, падіння прибутків, попиту на кредити і зниження % ставки.
У фазі депресії зберігається падіння НД і ріст безробіття, інвестиції наближаються до 0 і в цей час економіка опускається до нижньої точки циклу (дно циклу). В цій точці відбувається поворот розвитку і економіка починає входити у фазу пожвавлення. Всі економічні показники у фазі пожвавлення змінюють напрям і в економіці починається економічне зростання. Зміна фаз піднесення і спаду не є різкою і яскраво вираженою, - це пов'язано з неспівпаданням темпів зміни різних параметрів:
1. Випереджаючі досягають макс (мін) перед досягненням піка чи дна циклу. Це: чисельність укладених ділових угод і створених ділових підприємств, індекси фондового ринку, прибутки корпорацій, зміни грошової маси.
2. Відстаючі параметри, які досягають макс (мін) після проходження критичної точки циклу. Це: питомі витрати на зарплату, середній рівень % ставки комерційних банків.
3. Співпадаючі параметри, які змінюються одночасно зі зміною економічної активності. Це: ВНП, рівень безробіття, особистий дохід, ціни виробників, % ставки нац. банку. В останні 50 років циклічний розвиток набув деяких особливостей, які визначають специфіку ділового циклу. Зокрема:
1) зменшилася амплітуда коливань економічної активності: фази піднесення стали тривалішими, спаду - коротшими.
2) спад не завжди тягне за собою тривале безробіття, а пік циклу - повну зайнятість.
3) від спаду найбільше страждають галузі, які виробляють засоби виробництва і споживчі товари тривалого користування.
4) галузі які випускають прод. товари і споживчі товари першої необхідності менше підлягають циклічним коливанням, бо попит на них майже не змінний. В цих галузях циклічні коливання впливають на ціни більше і менше на виробництво і зайнятість.
Ділові цикли досить повно досліджував Кейнс, який розробив концепцію ділового циклу залежно від коливання динаміки інвестицій. Він пов'язав через механізм мультиплікатора серію коливань виробничого доходу, зміни попиту і відповідно проаналізував залежності які впливають на ці зміни і визначають рух сукупного попиту.
3. Моделі економічних циклів
Для характеристики циклічного розвитку розглядають ряд моделей, серед яких виділяють модель Калдора, Крафта-Вайзе, модель Гудвіна.
Модель Калдора дає внутрішнє пояснення кон'юктури коливань і складається із факторів які діють на Рблаг.. Вона використовує криві інвестицій і заощаджень нелінійного характеру і їх зміну у середині строков. періоді. Можна визначити специфічні функції інвестицій і заощаджень Калдора.
Функція інвестицій.
В середині строк. періоді залежність обсягів S i I від величини доходу змінюється і тому в числі аргументів знаходиться час t. Якщо доход росте на протязі років і очікують продовження росту, то люди збільшують ГСЗ. На графіку це відображається зрушенням кривої вгору.
Тривалий ріст доходу можливий лише за рахунок збільшення застосування капіталу, тому його обсяг неухильно наближається до оптимального розміру і в результаті ГСІ знижується, що призводить до зміщення кривої І вниз. Рівновага на Рблаг. встановлюється в результаті прирівнювання обсягів заощаджень і інвестицій.
Різновиди рівноважних станів на ринку благ
в моделі економічних циклів Каидора
Графіки кривих S і І перетикаються водночас в А, В, С, які є різними варіантами статичної рівноваги на певний момент часу. В точці В рівновага нестійка, бо якщо І>Ia i Iyb, але yВ точках А і С рівновага стійка, і відхилення від А і С вправо приводить до надлишку благ і скорочення в-ва, а відхил вліво приводить до дефіциту на Р і розширення в-ва.
Точка А характеризується недостатнім обсягом І?, якого не досить навіть для повного заміщення зношеного капіталу. Скорочення діючого капіталу через деякий час збільшить схильність до інвестицій, попит на інвестиції зросте, що відобразиться зрушенням кривої І? в гору.
Точка С характеризує рівновагу при високій економічної активності і якщо такий стан триває довгий час, то в результаті досягнення оптимального розміру капіталу попит на І? почне спадати, що відобразиться зрушенням графіка І вниз.
Аналогічно рівновага короткого періоду може порушуватися і через зміну ГСЗ [4, с.205].
Аналіз процесу зміни економічної кон'юктури.
Нехай в певний момент часу величина в-го доходу рівна y0, тоді інвестиції є більшими за заощадження і на ринку виникне дефіцит як стимул до росту в-ва. Коли доход зросте до рівня yc тоді встановлюється стійка рівновага і якщо такий стан кон'юктури збережеться надовго , то на основі підвищення добробуту збільшаться заощадження і крива S зміститься вгору, одночасно крива І внаслідок наближення обсягів капіталу до оптимальних почне зміщуватися вниз, зустрічний рух кривих І і S приведе до суміщення точок В і С.
Зміщення кривих І та S у фазі піднесення.
В результаті зміщення кривих І та S короткострокова рівновага із стійкої перетворюється на

 
 

Цікаве

Загрузка...