WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Конкурентні переваги структурно слабких регіонів України - Реферат

Конкурентні переваги структурно слабких регіонів України - Реферат

впливу Чорнобильської катастрофи. Негативний екологічний імідж цих регіонів "містить у собі" можливість розвитку. Адже ЧАЕС - це єдина у світі атомна станція, на базі якої можна проводити наукові експерименти у "реальному режимі". Окрім того, існують унікальні можливості для т.зв. екстремального туризму (екскурсії на саркофаг, полювання на диких тварин узоні відчуження, яких за час відсутності людей розвелася величезна кількість). Залишається лише максимально чітко визначити споживачів цих продуктів - цільову аудиторію - і донести до них рекламну інформацію
Як зазначають фахівці піар технологій, імідж є спрощенням об'єкту. Відтак, інвестиційний імідж є спрощенням інвестиційного клімату, який включає можливості території (інвестиційний потенціал) та умови діяльності (інвестиційний ризик). Як показує практика, найбільший внесок у формування інвестиційного потенціалу вносять фактори, що формуються десятиліттями - економічний потенціал, інфраструктурне освоєння території та інтелектуальний потенціал населення. Натомість, величина ризиків може змінюватися (як правило, в сторону збільшення) моментально.
"Гроші йдуть до грошей" - логічність цього вислову неодноразово була перевірена на практиці, в тому числі й українській. Справді, при розгляді потенційних регіонів для здійснення капіталовкладень компанії, як правило, задають питання щодо присутності на цих територіях успішних прикладів діяльності інших інвесторів. Так, динамічний розвиток проекту зі складання автомобілів "Шкода" у Закарпатській області привернув до цього регіону увагу інших компаній, які працюють в автомобілебудівній галузі ("Ядзакі-Україна", "Леоні", "Дженерал Моторз").
З іншого боку, маємо численні приклади, які показують, як в Україні працює принцип "гроші йдуть до грошей" у "мінорній тональності". Підприємство з угорськими інвестиціями "Дунапак Україна" (Львівська область) у 2002 році зазнало адміністративного тиску з метою анулювання рішення п'ятирічної давності щодо юридичної реєстрації фірми. Спостерігачі відзначають, що причиною стало зміцнення позицій компанії на регіональному ринку та відповідне зростання конкурентної загрози іншому підприємству, у розвитку якого були зацікавлені представники владних структур. У результаті цього конфлікту, за оцінками радника з економічних питань Посольства Угорщини в Україні Тамаша Беркі, область втратила додаткових угорських інвестицій на суму 20 млн. дол., оскільки іноземний партнер "Дунапак Україна" вирішив будувати свій завод в іншому регіоні [5].
Показовим щодо аналізу інвестицій в регіони України є досвід польсько-української співпраці. Загальний обсяг польських інвестицій станом на кінець 2002 року склав майже 100 млн. дол. США, значна частина яких вкладена у СЕЗ "Яворів". Не заглиблюючись у дискусію щодо доцільності застосування такого специфічного інструменту інвестиційної політики як спеціальні економічні зони, зауважимо один позитивний аспект реалізації інвестиційного проекту у рамках СЕЗ. Як відомо, кожна СЕЗ має свій орган управління, який, зокрема, виконує функції певного амортизатора адміністративного впливу на бізнес з боку регуляторних і фіскальних органів. Оскільки адміністрація СЕЗ безпосередньо зацікавлена в ефективності проектів суб'єктів СЕЗ, її керівництво докладає зусиль до налагодження конструктивного діалогу з податковою інспекцією, санстанцією, пожежниками та ін.
На територіях, де не запроваджено специфічний режим для інвестиційної діяльності, подібну функцію "амортизування" адміністративного впливу можуть виконувати місцеві органи влади. Адже, для великих інвестиційних проектів податкові пільги не є визначальним аргументом. Натомість, важливо відчувати партнерську підтримку місцевих інституцій. Володимир Куліш, міністр економіки АР Крим, переконаний, що: "у конкурентній боротьбі за залучення інвестицій важливі не лише податкові і митні пільги. Ми бачимо перспективу кримських територій пріоритетного розвитку передусім як територій сучасного адміністративного підходу, де органи влади реально допомагають серйозному інвесторові швидше пройти дозвільні процедури і формальності, стаючи його партнером, зацікавленим у тому, щоб інвестиційний проект реалізовувався якомога швидше." [5]
Отож, роль місцевих органів влади у залученні інвестицій можна окреслити наступним чином:
" Налагодження конструктивного діалогу з (1) конкретними пошукачами інвестицій (місцеві підприємства) та (2) спеціалізованими консультаційними установами (торгово-промислові палати, агенції регіонального розвитку, аналітичні центри). У цьому контексті доцільним є проведення тренінгів та семінарів для створення "майданчиків для діалогу", досягнення усвідомлення ролі в цьому процесі місцевих органів влади і запевненні представників ділових кіл у лояльності влади.
" Створення і постійне оновлення бази даних інвестиційних проектів області, в тому числі на веб-сайті області.
" Застосування ділових підходів при безпосередніх контактах з потенційними інвесторами. Це означає демонстрацію розуміння мотивації інвестора, відкидання зайвих сентиментів стосовно окремих "безнадійних" виробничих об'єктів, відкритість, послідовність та прозорість дій влади на підготовчому етапі інвестування проекту.
" Здійснення пост інвестиційної підтримки проекту, яка має полягати у забезпеченні стабільних умов діяльності підприємства після здійснених інвестицій, вирішення можливих проблем із регуляторними органами тощо.
Звичайно, місцева влада повинна уникати втручання у процес дрібного інвестування, тому що ефективність її посередництва в цьому разі різко зменшується. Слід концентрувати увагу на найбільших, структуро- чи містоутворюючих проектах. При цьому важливо максимально об'єктивно визначити можливість "оздоровлення" цих підприємств і уникати їх пільгово-дотаційної підтримки, яка не тільки не сприятиме вирішенню проблем структурно слабких територій, а й скеровуватиме обмежені ресурси на неефективне використання.
Використана література:
" Соколенко С.І. Глобалізація і економіка України. - К.: Логос, 1999. - 568 с.
" Побурко Я., Кардаш В. Методологічні засади класифікації регіонів за рівнем економічного розвитку // Економічні есе, №2(13).
" Законопроект "Про стимулювання розвитку регіонів" від 14.04.2003 року внесений Президентом України.
" Інвестиційна політика в Україні на регіональному рівні // Економічні есе. Інститут Реформ. - 2003. - Вип. 16. - 88 с.
" Практичні аспекти інвестиційної політики на місцевому рівні. Бібліотека державного службовця / Борщевський В., Вдович П., Григоренко Ю., Дацишин М. та ін. - К.: Інститут Реформ, 2003. - 60 с.
" Місцевий економічний розвиток: моделі для успіху. Бібліотека державного службовця / Вітер О., Дацків Р., Дацишин М. та ін. - К.: Інститут Реформ, 2003. - 40 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...