WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Конкурентні переваги структурно слабких регіонів України - Реферат

Конкурентні переваги структурно слабких регіонів України - Реферат

технічну допомогу і сприяти зайнятості населення, зокрема через фінансування програм перекваліфікації та професійного розвитку трудових ресурсів, вдосконалення соціальної сферитощо.
Депресивний регіон вимагає кардинальних заходів у соціальній та економічній сферах. Однак, з огляду на обмеженість бюджетних ресурсів в Україні, уряду буде не під силу реалізувати такий комплекс заходів, та ще й на значних територіях. Таким чином, варто застосувати кілька різних критеріїв для класифікації територій, які дадуть змогу диференціювати напрямки і вагу державної підтримки та роль місцевих органів влади у цьому процесі. Тим більше, враховуючи величезні диспропорції між самими територіями - тільки за виробництвом регіонального ВВП на душу населення місто Київ, наприклад, у 6 разів випереджує найменш успішні області, за обсягами залучення інвестицій - більш ніж в 50 разів, за середнім рівнем зарплат - у 8-10 разів.
Очевидно, що ефективність заходів державної політики у цій сфері значної мірою визначатиметься чіткістю "діагнозу" проблемного стані території. Саме на ці аспекти сфокусована увага експертів недержавного аналітичного центру "Інститут Реформ", який за підтримки Інституту Сталих Спільнот, проводить відповідне дослідження проблем розвитку структурно слабких (депресивних) територій. На думку респондентів, опитаних Інститутом Реформ*, основними чинниками депресивності території є неефективність дій органів влади та особливість історичного розвитку (занепад основних для території галузей, демографічна криза тощо). Слід зазначити, що таку думку висловили представники місцевих органів влади, які безпосередньо мають справу з місцевими економіками. Перший недолік взялась виправляти центральна влада, готуючи нові законопроекти та розробляючи нові стратегії. Що ж до другого недоліку - це значною мірою завдання самого регіону - знайти шляхи відновлення пріоритетних галузей, виділити свою специфіку і конкурентні переваги.
Рис.1. Чинники, що зумовлюють депресивний стан території
Конкурентні переваги територій
Очевидно, що на допомогу ззовні структурно слабкі регіони можуть сподіватися, лише підготувавши відповідний ґрунт всередині. При цьому створення стратегій та програм розвитку - необхідна складова такої підготовки. Вони допомагають зрозуміти роль і можливості регіону, правильно визначити пріоритети його розвитку, і що основне - пояснити конкурентні спроможності і готовність регіону до співпраці всім можливим партнерам.
За результатами опитування Інституту Реформ, найбільша частка представників органів державної влади на місцях - 28% - зазначила, що перевагами їх підвідомчої території є територіальне розташування. При цьому таку думку висловлювала більшість респондентів з таких "географічно полярних" областей, як Львівська, Івано-Франківська, Луганська, Полтавська, Житомирська, Вінницька, Хмельницька. Іншою перевагою, яка стала спільною для 20% опитаних, є "дешева робоча сила". Зазначимо, що на уточнююче питання "Наскільки робоча сила у Вашій області є дешевшою від тієї, що працює у сусідньому регіоні?" експерти Інституту Реформ не змогли отримати аргументованої відповіді.
Натомість, привертає увагу те, що лише 9% респондентів серед конкурентних переваг території назвало сприяння місцевої влади і лише 2% - незначний рівень корупції. Таким чином респонденти акцентують увагу на факторах, які не залежать від місцевих органів влади, виправдовуючи низькі економічні показники впливом центральної влади, а не власною бездіяльністю.
Іншим доказом цієї тези є розподіл відповідей на питання "Які регіони є основними конкурентами Вашої області в боротьбі за інвестиційні ресурси?". Понад третина опитаних назвала місто Київ - регіон, який, з одного боку, має специфічні конкурентні переваги, і з яким, з огляду на його столичний статус, дуже важко конкурувати. Серед інших ключових конкурентів найчастіше називалися індустріальні регіони - Донецька (15%), Дніпропетровська (16%), а також Львівська (15%) області. Такий специфічний вибір своїх конкурентів представниками аграрних регіонів (Полтавська, Хмельницька, Вінницька, Житомирська, Чернігівська обл.) можна розцінювати не як бажання перемогти у конкурентній боротьбі, а радше як виправдання своїм поразкам. Справді, футбольній команді з першої ліги дуже просто пояснити своїм вболівальникам програш у матчі з "Шахтарем" чи "Динамо", а більшість українських боксерів мріють потрапити в нокаут від удару котрогось із Кличків.
Рис.2. Переваги областей України щодо залучення інвестицій
У процесі формулювання і реалізації конкурентних переваг територій важливим є створення міжсекторного партнерства "громадськість-бізнес-влада" та формування команди фахівців. Саме від рівня кваліфікації державних службовців значною мірою залежить ефективність заходів місцевої влади. У цьому контексті доцільно згадати вислів Дж.Кейнса, який вважав, що існує "небагато людей, що піддаються впливу нових теорій після того, як вони досягли 25- або 30-літнього віку, і тому ідеї, які державні службовці, політичні діячі використовують при оцінюванні поточних подій, у більшості не є новітніми" [цит. за 1, с.29]. Додаткових песимістичних відтінків ця теза набуває з урахуванням результатів опитування Інституту Реформ. Лише 1,8% респондентів оцінили рівень фаховості державних службовців місцевого рівня як високий. Натомість низьким його вважають 49% опитаних.
Відповідно до вищезгаданого розподілилися відповіді на питання "Які основні проблеми інвестиційної діяльності на Вашій території?": відсутність якісної інформації про регіон для зовнішніх користувачів (22% опитаних), відсутність стратегії розвитку у місцевої влади (20%), низький рівень фаховості працівників місцевих органів влади (17%).
Залучення інвестиційних ресурсів
Результати досліджень Інституту Реформ свідчать про те, що традиційні чинники інвестиційної привабливості територій - наявність промислових об'єктів, природних ресурсів - поступово відтісняються з поля зору інвесторів якісно новими: мобільністю робочої сили, гнучкістю місцевих постачальників, готовністю місцевої влади до співпраці тощо. При цьому надзвичайної важливості набуває питання інформаційного забезпечення та просування позитивного іміджу, який відображає найбільш характерні риси території і дозволяє відрізнити її від інших. Важливу роль у формуванні іміджу відіграє постійна присутність в інформаційному полі. Один з відомих політиків США свого часу жартував: "нехай газети пишуть про мене все, що хочуть. Окрім некрологу". Тобто будь-яку оприлюднену інформацію можна використати для власних цілей.
Негативний імідж окремого регіону країни не завжди означає відсутність певної зацікавленості з боку іноземних інвесторів. Прикладом можуть бути території Житомирської, Чернігівської та Київської областей, які зазнали

 
 

Цікаве

Загрузка...